שתף קטע נבחר

מערכת שרביט קסמים הוצגה: "חזון, גאון וביטחון"

בבסיס חצור חנכו את מערכת "קלע דוד" שמהווה השלמה לכיפת ברזל ולמערכות החץ. ראש הממשלה נתניהו: "נותנים הגנה לעורף". שר הביטחון ליברמן: במפת העולם אנחנו סיכה קטנה כשמסביבנו 58 מדינות מוסלמיות. המערכת היא הדרך להתמודד עם זה

 

מערכת הגנה מפני טילים לטווח בינוני הפכה היום (א') למבצעית. בבסיס חצור של חיל האוויר נחנכה מערכת ההגנה האקטיבית החדשה "קלע דוד", ובכך השלים צה"ל את תפיסת ההגנה הרב-שכבתית באופן מלא. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ומפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל - השתתפו בטקס בבסיס.

 

טילים שמשוגרים מטווח קצר - מיורטים על ידי מערכת כיפת ברזל, מטילים בטווח הבינוני מגנה "קלע דוד" שמכונה גם "שרביט קסמים", ואילו מפני טילים לטווח רחוק מגנה מערכת חץ 3 שנחנכה בתחילת השנה. לצד אלה ימשיכו לפעול לפחות בחמש השנים הקרובות סוללות הפטריוט הוותיקות, שמיועדות להפיל מטוסי אויב מאוישים ובלתי מאוישים. 

 
מערכת "קלע דוד" בניסוי מוצלח (צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון) (צילום: מנהלת
מערכת "קלע דוד" בניסוי מוצלח(צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון)
 
 
שר הביטחון ליברמן אמר כי מערכת 'קלע דוד' תאפשר להתמודד עם האיומים מסביב למדינת ישראל. "כשמסתכלים על מפת העולם רואים סיכה קטנה הנקראת מדינת ישראל. סביבנו 58 מדינות מוסלמיות, עם אוכלוסיה כוללת 1.6 מיליארד איש, משתרעות ממזרח התיכון עד אינדונזיה ועד קירגיסטן במרכז אסיה", אמר ליברמן. "אני כל פעם שואל את עצמי איך אפשר להתמודד עם זה ועם חימוש של 220 מיליארד דולר רק ב-2016, לא כולל איראן, ונותן תשובה: יש רק דרך אחת - חזון, גאווה וביטחון. וכל הדברים האלו, כל המושגים האלו משולבים בפרויקט הזה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, היום. פרויקט שמשלב יכולות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שר הביטחון אביגדור ליברמן, היום. פרויקט שמשלב יכולות(צילום: רועי עידן)


ליברמן ציין כי מדובר במערכת שאין לה שום תחליף ואי אפשר לקנות אותה בשום מקום אחר בעולם. "זה גם כמובן משלב את כל הידע, כל היכולת  האינטלקטואלית שלנו ושל הפרטנרים שלנו בארה"ב. כמובן שלכל זה צריך להוסיף את אנשי הביטחון המעולים שלנו, אנשי חיל האוויר ואנשי ההגנה. השילוב הזה יאפשר לנו לתת תשובה לכל אלו שמנסים לפגוע בנו ולהשמיד אותנו, ולצערי יש כאלו עדיין בעולם".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר כי מדובר ביום חג לישראל. הוא שיבח את התמיכה של ארה"ב לביטחון ישראל ולפרויקט הנוכחי. "אנחנו לבן וכחול, אדום לבן וכחול", אמר נתניהו. "אנחנו מוסיפים היום נדבך משמעותי לעוצמתה של ישראל. מערכת קלע דוד', שרביט קסמים, מצטרפת לפיתוחים טכנולוגיים קודמים כמו כיפת ברזל ומערכת החץ. הם יגנו על ישראל, על אזרחינו, על ערינו, על מדינתנו. יש כאן טכנולוגיה פורצת דרך, וישראל ממשיכה להוביל בעולם בתחום הזה. כושר ההמצאה של אנשינו ורוח הקרב של חיילינו מכפילים את כוחנו מול אויבינו. הם מאפשרים לנו לא רק להגן על העורף אלא להשיג ניצחון בקרב".

ראש הממשלה נתניהו, היום. "המעז מנצח" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ראש הממשלה נתניהו, היום. "המעז מנצח"(צילום: רועי עידן)

ראש הממשלה אמר עוד כי "עם כל החשיבות שאני מייחס ליכולת ההגנה שלנו, אני חוזר ומבהיר, המבקש להכותנו - יוכה. המאיים על קיומנו ישים עצמו בסכנת קיום. דוד ניצח את גוליית בשילוב תעוזה בלתי רגילה וכושר המצאה בלתי רגיל. אנחנו מכירים את האמירה המעז מנצח. כעם עתיק וחפץ חיים אנו ממשיכים לצעוד בדרכו של דוד המלך: חרב בידינו, קלע דוד בשמנו וסמל המגן דוד על דגלנו. נצרף עוצמה לרוח ונבטיח את נצח ישראל".

 

את מערכת "קלע דוד" פיתחו מערכת הביטחון ורפאל זה כעשור, במטרה להתמודד עם איומים כגון רקטות כבדות במטחים משולבים, בטווחים ובגבהים שונים, לצד מל"טים מתאבדים. בניגוד למערכת כיפת ברזל שמגנה על אזורים מסוימים,"קלע דוד" מספקת הגנה ארצית ורכיביה יהיו ניידים על מנת להבטיח את גמישותה המבצעית ושרידותה מול איומים ישירים עליה.

 

יחד עם זאת, מערכת הביטחון וחיל האוויר מאותגרים גם על ידי איומים קצרי טווח כגון פצמ"רים שנורים לטווח של קילומטרים בודדים. אלה כבר גבו את חייהם של חיילים ואזרחים ישראלים בצוק איתן. בשבוע שעבר נחשף כי חמאס פיתח עשרות פצצות מרגמה כבדות משקל, עם ראש קרב שמכיל 200-160 ק"ג חומר נפץ לכל פצמ"ר בטווחים קצרים. חיזבאללה ייצר בשנים האחרונות פצמ"רים דומים בשם בורקאן, שמיועדים אף הם לזרוע הרס בגבול הצפון. מבין הפתרונות הפסיביים של צה"ל לאיום זה: פינוי מהיר של האוכלוסייה מהיישובים הסמוכים לגבולות המאויימים, עם תחילת המערכה הבאה.

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי ינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון
מערכת "קלע דוד" בפעולה
צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון
מומלצים