שתף קטע נבחר

מחקר: 22.5 אחוז מהיהודים חושבים שהשמאלנים מסוכנים

מחקר שיוצג במסגרת השקת תנועה ציבורית שבה חברים שי פירון, בני גנץ וגבי אשכנזי, מצא כי התיוגים בישראל נועדו ללבות שנאה שמתורגמת על ידי הפוליטיקאים למנדטים. עוד בממצאים: 60% חושבים שהחרדים מנצלים את המדינה

 

חרדים. הם חושבים ש-35 אחוז מהשמאלנים מסוכנים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חרדים. הם חושבים ש-35 אחוז מהשמאלנים מסוכנים(צילום: אוהד צויגנברג)

60 אחוזים מהיהודים חושבים שהחרדים מנצלים את המדינה, 22.5 אחוז מהיהודים מאמינים שהשמאלנים מסוכנים. כך עולה ממחקר שנערך על ידי מכון "מדגם" בחודש ינואר, שניסה לאתר, בין היתר, את מוקדי השסע בחברה הישראלית. על פי הממצאים, השסע הבולט כיום הוא בין ימין לשמאל.

 

היום (ב') יוצגו ממצאיו המלאים של המחקר במסגרת מסיבת עיתונאים שבה ישיקו שר החינוך לשעבר שי פירון, הרמטכ"לים לשעבר בני גנץ וגבי אשכנזי, שלמה דברת ונוספים, את התנועה הציבורית החדשה "פנימה".

המחקר התקיים באמצעות הטלפון והאינטרנט וקבוצות מיקוד, וכלל 1,189 נשאלים מכל גווני החברה הישראלית: יהודים, ערבים, חרדים ועולי ברית המועצות לשעבר. מטרתו היא "למפות תפישות ועמדות של מגזרים שונים באוכלוסייה הישראלית, לאתר את מוקדי השסע ונקודות הדמיון, ולבדוק את הנכונות לסייע בהקטנת השיח המתלהם בין הקבוצות השונות".

  

בחלקו הראשון המשיבים התבקשו להגדיר את עצמם לפי הקבוצות באוכלוסייה שאליהם הם משתייכים: חילונים, אשכנזים, ימנים, מזרחים, דתיים, עולי ברית המועצות, ערבים, שמאלנים, מוסלמים, תל אביבים, חרדים, מתנחלים. לאחר מכן הם נדרשו להגדיר את הקבוצות האחרות לפי הקטגוריות הבאות: תורמים למדינה, מנצלים את המדינה, מתנשאים, פרימיטיביים, מפחידים, מסוכנים ועוד.

אשכנזי, פירון וגנץ, חלק מחברי התנועה הציבורית החדשה (צילום: גיל יוחנן, דנה קופל, יובל חן) (צילום: גיל יוחנן, דנה קופל, יובל חן)
אשכנזי, פירון וגנץ, חלק מחברי התנועה הציבורית החדשה(צילום: גיל יוחנן, דנה קופל, יובל חן)

שקלול הנתונים מעלה כי 60% מהיהודים חושבים שהחרדים מנצלים את המדינה, 22.5% מהיהודים חושבים שהשמאלנים מסוכנים, כ-43% מהיהודים השיבו שהתל אביבים מתנשאים, כ-43% מהיהודים חושבים שהערבים מפחידים, כ-35% מהחרדים חושבים שהשמאלנים לא אמינים, כ-24% מהיהודים חושבים שעולי אתיופיה פרימיטיביים.

 

על השאלה מה הגורם שבכל זאת מחבר בין הקבוצות בחברה הישראלית, ענו 62% מהיהודים כי הם האיומים מבחוץ הם הדבר היחיד שמחבר בינינו.

 

במסקנות המחקר נכתב כי "השנאה היא תוצאה של חוסר היכרות בין החלקים השונים בחברה הישראלית". בהמשך לכך הוצגו ממצאים לפיהם כ-33% מהנשאלים היהודים אינם מכירים אישית אף חרדי, 38.5% מהיהודים אינם מכירים אישית אף מתנחל, 50% מהיהודים אינם מכירים אישית אף אתיופי, 50% מהערבים אינם מכירים אישית אף ימני ועוד.

 

המסקנה השנייה שאליה הגיע המחקר היא שהפוליטיקאים מפרקים את החברה לרסיסים. "פוליטיקאים רבים משתמשים בשנאה ככלי עבודה מרכזי", כתבו עורכי המחקר, "זו תופעה עולמית שבישראל מקבלת משנה תוקף. שימוש במילים מתייגות כמו שמאלנים, חרדים, מתנחלים, ערבים וכדומה נתפס ככלי לגיוס מנדטים. הפוליטיקאים בונים את הקריירה שלהם על השנאה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים