שתף קטע נבחר

מאבק הנכים נמשך: "שכר מינימום זה היעד הסופי"

לאחר חשיפת "ידיעות אחרונות" כי הוועדה שמינה משרד האוצר תמליץ להעלות בהדרגה את קצבת הנכות עד ל-4,000 שקל, התארח באולפן ynet יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן: "לנכה יש הרבה יותר הוצאות, המינימום זה המינימום שאפשר לקבל"

 

 

 

אלכס פרידמן, יו"ר ארגון 'נכה, לא חצי בן אדם', התארח הבוקר (יום ג') באולפן ynet והגיב לפרסום הראשון היום ב"ידיעות אחרונות" כי הוועדה המיוחדת שהקים משרד האוצר תמליץ למשרדי האוצר והרווחה להעלות משמעותית את קצבאות הנכות באופן הדרגתי עד ל-4,000 שקל בחודש. "אם זה הסכום הסופי, זה סכום מבורך", אמר פרידמן. "עם זאת, אנחנו חושבים שקצבת נכות בגובה שכר מינימום זה היעד הסופי שצריך להיות".

 

הקצבה עומדת היום על 2,342 שקלים. לפי המסתמן, הוועדה תמליץ להעלות בשלב ראשון את הקצבה לגובה של כ־3,000 שקלים, ובהמשך, בכמה פעימות, להעלות אותה עד שתעמוד על כ־4,000 שקלים.

 

במקביל תמליץ הוועדה להעלות משמעותית או לבטל כליל את "חוק לרון". מדובר בחוק ששולל קצבאות מנכים שיוצאים לשוק העבודה אם הם מרוויחים יותר מ-2,700 שקל לחודש. כלומר, עד כה המדינה החליטה שנכה לא יכול שיהיו לו הכנסות של יותר מ-5,000 שקל בחודש ועדיין לקבל תמיכה.

 

אף שלא ברור לגמרי מה יהיה המתווה שעליו תמליץ הוועדה - שבה חברים החשב הכללי באוצר לשעבר ירון זליכה, יועצו של שר הרווחה אילן מרסיאנו ויועצת שר האוצר ענבל בליליוס - בכל מקרה ה"קנס" על עבודה יהפוך פחות כואב עבור הנכים, אם החלטות הוועדה יאומצו.

אלכס פרידמן באולפן ynet ()
אלכס פרידמן באולפן ynet
 

אבי פה, שמשתתף במחאת הנכים בכיכר רבין, אמר: "אנחנו לא יודעים מה זה אומר עד 4,000 שקלים האלו, אלו ניסוחים שהם לא מובנים לנו לחלוטין. אף אחד לא אומר שגובה הקצבה הרגילה תהיה 4,000 שקלים, אלא זה יכול להיות כל כך הרבה דברים שלא מובנים לנו ואנחנו לא מבינים על מה מדובר".

 

על מצבו היום סיפר אבי: "אני חי אצל אימא שלי כי אני לא מצליח לעבוד, אז ב-2,000 שקל אני יכול מקסימום לקנות קצת אוכל הביתה, יש לי שני ילדים קטנים שאני צריך גם לשלם עליהם ולנסוע מרעננה לתל אביב בשביל לראות אותם, זה בעייתי. זה לא רק עניין של כסף, אנחנו חייבים להעלות את המודעות ולהתחיל להסביר מה זה אומר להיות נכה במדינת ישראל".

 

פרידמן, שמרותק לכיסא גלגלים, הוסיף ואמר: "לאדם נכה יש הרבה יותר הוצאות - כל אחד בנפרד זקוק להוצאה אחרת, כל אחד זקוק לצרכים אחרים, אין התאמה של הסכום לצרכים של האדם. אדם נכה הוא בן אדם. יש לו את ההוצאות הבסיסיות שכל אחד מכיר, כמו שכר דירה, מזון, תחבורה, חשמל וכו'. אף אדם בריא לא יכול לגמור את החודש ב-5,000 שקל. לנכה יש גם את התרופות שמגיעות לאלפי שקלים, טיפולים מיוחדים, מוניות שאצלנו עולות פי שלוש אם אנחנו רוצים לנסוע, שזה דבר נדיר מאוד. ההוצאות הן פי שתיים ופי שלוש. המינימום זה המינימום שאפשר לקבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים