שתף קטע נבחר

בדרך לשיא גינס: קבלו את המצה הגדולה בעולם

גובהה עולה על זה של בית דו-קומתי ממוצע, ולהכנתה נדרשו 75 קילוגרמים של בצק: 350 ילדים ומבוגרים התכנסו בירושלים לאפייה מאומצת ומזורזת של הטוענת לכתר "המצה הכי גדולה בעולם". אחרי שעתיים התנוססה לתפארת מצה שאורכה שבעה וחצי מטרים, ורוחבה שני מטרים

 (צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות") (צילום: אלי מנדלבאום ו
(צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות")
 

 

אורכה – שבעה וחצי מטרים, רוחבה – שני מטרים והיא מורכבת מ-75 קילוגרמים של עיסה: קבלו את המצה הכי גדולה בעולם שנאפתה בירושלים. אל מתחם התחנה נאספו כ-350 אנשים, בהם עם מוגבלויות, ביוזמת "מעגל הידידות", כדי לשבור שיא עולם בהכנת המצה הכי-הכי גדולה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

"יש לנו שעה כדי להכין את המצה הכי ארוכה שראיתם", הכריז הכרוז - והזניק את מאות הילדים והוריהם עם מתנדבים שהגיעו להשתתף במיזם. הנוכחים רצו לעמדת הלישה, והחלו לשים את הבצק שהגיע ממאפיית "הרביס".

 

 

כל ילד קיבל עיגול בצק ורידד אותו לשתי מצות, שנתלו על רשת ענקית. מצה הצטרפה למצה עד שהרשת כוסתה במצה אחת ענקית, ולבסוף "נאפתה" המצה על ידי מבער. הצוותים עבדו מהר משום שלבצק המצה אסור לתפוח.

 

איך אופים את זה?

האם השיא נשבר? כנראה שכן, אבל תשובה רשמית תגיע מוועדת השיאים של גינס רק בעוד חודשיים. בינתיים הציבו אנשי "מעגל ידידות" מטרה: לאפות מצה ארוכה יותר מזו של מנישביץ – המחזיק בשיא עד כה, עם מצה באורך 7.29 עד 1.05 מטרים. 

 

המצה הכי גדולה אולי לא מספיק כשרה בשביל ליל הסדר היהודי, מצד שני היא גם לא תיכנס בשום בית יהודי ממוצע, בהתחשב בעובדה שאורכה עולה על גובהו של בית דו-קומתי ממוצע.

 

 

אז איך אופים מצה כזו? חני קנטמן מ"מעגל הידידות" מספרת כי "לקחנו רשת בנייה ורשת של יונים שישמשו כתבנית. על זה שמנו את המצות בצורת פרח - ואחר כך שמנו מעליהם עוד רשת יונים, וחיברנו עם חבלי קשירה, ואז הרמנו את רשת הברזל ותלינו על מוטות חזקים מאוד".

 

היוזמה הגיעה מתו כוונה המטרה "להתייחס אל בעלי המוגבלויות כשווים", קנטמן אומרת. "שאנשים יחשבו האם הם מכירים עם מוגבלויות שאין להם היכן להיות - ויזמינו אותם . זה יכול לפתוח את הלב ולתת לאנשים זווית אחרת על בעלי הצרכים המיוחדים".

 

"מעגל הידידות" היא עמותה שמטרתה להפיל את חומות הבדידות בחברה, במיוחד בקרב הסובלים ממגבלה נפשית או פיזית, בכל גיל. היא מקיימת פעילות חברתית חווייתית לילדים, בני נוער ומבוגרים בעיקר בעלי צרכים מיוחדים, בכדי לשלב ולערב אותם בחברה הכללית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות"
"קיר" מצה
צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות"
צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות"
אופים ביחד
צילום: אלי מנדלבאום ו"מעגל הידידות"
מומלצים