שתף קטע נבחר

חיים בתת-תנאים: ישראלי וזרה הסתתרו עם בתם הפעוטה במקלט באזור יוקרתי בת"א

דיווח שהגיע לרשות האוכלוסין וההגירה הוביל למקלט בבניין מגורים בכיכר המדינה, שם התגלו צעיר ישראלי וזוגתו ממכסיקו, עם בתם בת ה-3. הוא סיפר כי ניסה להסדיר את מעמדן החוקי אך כשל. "ברגע כזה אתה נגמר, כואב הלב", אמר הפקח. שר הפנים דרעי הורה לטפל בהם

  

 

זוג הורים ובתם הפעוטה אותרו היום (ד') במרתף בניין בכיכר המדינה שבתל אביב - אזור המפורסם בעיקר בחנויות יוקרתיות. פקחי רשות האוכלוסין שהגיעו לשם בעקבות דיווח, גילו את בני המשפחה, ישראלי כבן 28 וזוגתו בשנות ה-30 לחייה השוהה בישראל באופן לא-חוקי, מתגוררים שם ללא שירותים או מקלחת, בלי חלונות ובלי תנאי היגיינה בסיסיים.

 

השלושה ישנו על מזרנים במרתף עת הגיע לשם שי פרג', ראש צוות מינהל אכיפה וזרים ממרחב תל אביב. הוא סיפר: "אני רגיל למקומות לא נעימים, אנחנו עובדים בדרום תל אביב. אבל הפעם דווקא במרכז תל אביב, סמוך לכיכר המדינה - כבר במדרגות החשוכות התחלתי להילחץ. הזזנו את דלת הברזל של המקלט וראינו מקום סגור ללא חשמל, ללא פתחי אוורור. גבר, אישה וילדה ישנו על מזרנים דקים על רצפת בטון. הם השתמשו בבלוקים כדי ליצור שולחן ועל המדרגות הניחו את הבגדים של הילדה". הוא הוסיף כי הבחין ב"בדלי סיגריות על הרצפה, אין שירותים ואין מקלחת, ריח חזק של טחב. כאבא לילדים זו הייתה חוויה נוראית. אתה יכול להיות איש חזק אבל ברגע כזה אתה נגמר, כואב הלב", אמר.

גרים במקלט בתל אביב (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
גרים במקלט בתל אביב(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

 (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

 (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

 (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

 (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)

המקלט שבו התגוררו שלושת בני המשפחה (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
המקלט שבו התגוררו שלושת בני המשפחה(צילום: רשות האוכלוסין וההגירה)
 

לאחר שנכנסו לשם הפקחים סיפר הגבר כי הגיע ממשפחה חרדית שסירבה לקבל אותו ואת זוגתו הזרה, שנמצאת היום בהליך גיור. "מאוד כאב לי שאותו אדם אמר לי 'זה יכול לקרות לכל אחד, היה לי הכל בחיים והנה אני כאן'", אמר פרג'.  

 

עידן כהן, מנהל מרחב תל אביב במינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, סיפר כי אנשיו קיבלו מידע שבבניין בכיכר המדינה מתגוררת משפחה ששוהה שלא כחוק בישראל. "היום יצא לשם צוות אכיפה שנכנס למקלט ופגש אזרח ישראלי שחי עם נתינה ממכסיקו. היא נכנסה לארץ כתיירת לפני שלוש שנים ואשרתה פגה מזמן. איתם גם ילדה בת שלוש".

 

הוא אמר כי הם פנו ב-2014 בבקשה להסדיר מעמד ונדרשו להציג בדיקת רקמות לפי הנוהל, אך לא עשו זאת. "הגבר טען שלא יכול היה מבחינה כלכלית לעשות זאת. לפני עניין המעמד החוקי שלהם, מה שמעניין אותנו זו הילדה והתנאים שבהם היא חיה. ביקשנו להזעיק למקום צוות רווחה של עיריית תל אביב".

 

מרשות האוכלוסין נמסר ששר הפנים אריה דרעי הנחה לטפל במשפחה באופן מיידי ולהסדיר את מעמדה של הילדה בישראל. השר ביקש מהפקחים בשטח ללוות את המשפחה עד שתועבר לטיפול מלא של גורמי הרווחה. "ימים לפני פסח, שמאגד את כולנו סביב שולחן אחד ומסמל את החירות, כואב הלב לראות משפחה החיה בתנאים שאינם ראויים לאף אדם", אמר דרעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רשות האוכלוסין וההגירה
חיים במקלט בתל אביב
צילום: רשות האוכלוסין וההגירה
מומלצים