שתף קטע נבחר

יוזמת השלום של השר כץ: רכבת מישראל לסעודיה דרך ירדן

שר התחבורה הציג במסיבת עיתונאים את תוכניתו "מסילות לשלום אזורי" שבמסגרתה תונח רשת מסילות שתחבר את ישראל למדינות המפרץ. לדבריו, שליחו של הנשיא טראמפ "התרשם עמוקות"

שר התחבורה ישראל כץ מציג את התוכנית, היום (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
שר התחבורה ישראל כץ מציג את התוכנית, היום(צילום: יואב דודקוביץ')

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הציג הבוקר (יום ד') במסיבת עיתונאים את תוכנית "מסילות לשלום אזורי" שבמסגרתה תחבור ישראל ברשת של מסילות רכבת לירדן וממנה לסעודיה ולמדינות המפרץ. הרכבת לירדן תצא לפי התוכנית מחיפה לבית שאן וממנה למעבר שייח חוסיין ומשם לאירביד. השר כץ אמר כי יש הידברות משמעותית עם מדינות ערב על התוכנית שלו: "אני אופטימי לגבי היכולת לקדם אותה".

 

 

כץ הסביר כי התוכנית תתרום לחיזוק ירדן ולהפיכתה למרכז תחבורתי. היא תחבר את הפלסטינים לא רק לנמלי חיפה אלא גם למרחב הערבי ותאפשר למדינות ערב גישה יבשתית לים התיכון. כץ סיפר שהציג את התוכנית לשליחו של הנשיא טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, ש"התרשם ממנה עמוקות" והבטיח לרתום את ממשל טראמפ ליישומה, "מאז הפגישה כבר היו מגעים נוספים עם האמריקנים". לדבריו, גם ראש הממשלה מגבה את התוכנית.

 

התוכנית תמנע לדעתו משבר הומניטרי ותאפשר שגשוג כלכלי: "התוכנית תהווה בסיס לתוכנית מדינית בהמשך". הוא ציין כי היוזמה הזו מצטרפת לתוכנית לבניית נמל ימי ושדה תעופה על אי מול חופי עזה בפיקוח ביטחוני ישראלי, תוכנית שמשרד הביטחון מתנגד לה.

 

"לרשת המסילות האזורית יש היגיון כלכלי ואסטרטגי", הבהיר, "היא תאפשר גישה יבשתית בטוחה וחסכונית למדינות ערב לים התיכון. לדוגמה, אורך הנתיב הימי מנמל דמאם, הנמל המרכזי של סעודיה, לים התיכון דרך המפרץ הפרסי הים האדום ותעלת סואץ היא 6,000 ק"מ. הדרך היבשתית דרך ישראל לנמל חיפה היא 600 ק"מ. מבגדד דרך הים 8,000 ק"מ, דרך ישראל כ-1,600 ק"מ".

 

שר התחבורה הבהיר לשליחו של טראמפ שלא נדרש סיוע כספי אמריקני ליישום התוכנית אלא רק תמיכה מול ירדן סעודיה ומדינות המפרץ. לדבריו, חברות פרטיות יממנו את סלילת הרשת בצד הערבי בגלל פוטנציאל הרווח הכלכלי. 

 

השר הגיב על המתקפה הכימית על אידליב שבסוריה, וציין כי הוא תומך בהעברת ילדים נפגעי חומרי לחימה כימיים לטיפול רפואי בבתי חולים בישראל: "לא הרחק מאיתנו מתבצע רצח עם מחריד. לא פלא שהרצח נעשה בשיתוף פעולה בין איראן לסוריה שמנהיגיהם הם פושעי המלחמה הגדולים ביותר במאה ה 21. ארצות הברית חייבת להוביל קואליציה מיידית כדי לוודא שסוריה נקייה מנשק להשמדה המונית. אני קורא לראש הממשלה לפעול להעביר סיוע הומניטרי ורפואי ונפגעי חומרים כימיים בעיקר ילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ'
השר ישראל כץ, היום
צילום: יואב דודקוביץ'
מומלצים