שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצוד של שעות בשבדיה: "המחבל נתפס פצוע והודה"
  דיווח בשבדיה: נתפס המחבל שדהר במשאית גנובה לעבר קונים ברחוב מרכזי בשטוקהולם, רצח ארבעה בני אדם ופצע 15 אחרים. המשטרה מאשרת רק שעצרה אדם שקשור לחקירה ושדומה לאיש החשוד שנראה בתמונות שהיא פרסמה קודם לכן. רה"מ השבדי: "השנאה לא תנצח אותנו, השבדים לא יוותרו על ערכיהם"

  העיתון "אפטונבלדט", מהבולטים בעיתוני שבדיה, דיווח אמש (יום ו') כי המשטרה המקומית עצרה בשטוקהולם אדם חשוד - וכי הוא הודה שביצע את פיגוע הדריסה שאירע אתמול אחר הצהריים בעיר, ושבו נרצחו לפחות ארבעה בני אדם. עוד 15 בני אדם נפצעו בפיגוע, בהם ילדים. מצבם של תשעה מהפצועים מוגדר קשה. לפי הדיווח ב"אפטונבלדט" החשוד שנעצר סובל מפציעה קלה.

   

  משרד התובע בשבדיה אישר כי העצור "חשוד ברמה הגבוהה ביותר בבביצוע מתקפת טרור", אך לא אישר את הדיווח על כך שהוא הודה בביצוע הפיגוע. במהלך הלילה דווח ברשת SVT המקומית כי אדם נוסף נעצר בחשד לקשר לפיגוע, וכי הוא קשור לאדם שנעצר מוקדם יותר.

   

  עם זאת, המשטרה הסכימה רק לומר שאדם אחד נעצר וזוהה - ושהוא מזכיר במראהו את האדם שנראה בתמונות שהיא פרסמה קודם לכן. גם התובע אישר כי רק אדם אחד נעצר. אתמול בשעות הערב המוקדמות פרסמה המשטרה תמונות של אדם שלדבריה היא רוצה "ליצור איתו קשר", אך לא אמרה אם זהו החשוד המרכזי. בלילה מסרה כי העצור קשור לחקירה, אך לא אישרה שמדובר בנהג הדורס.

  החשוד בתמונות המשטרה ()
  החשוד בתמונות המשטרה

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  רגע הפיגוע בשטוקהולם, כפי שתועד במצלמות

  רגע הפיגוע בשטוקהולם, כפי שתועד במצלמות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מאטס לופבינג, מפקד המחלקה הלאומית למבצעים מיוחדים במשטרת שבדיה, אמר קודם לכן אתמול בערב כי התמונה של החשוד שהמשטרה מחפשת – תמונה ממצלמת אבטחה – צולמה קרוב לזמן הפיגוע ולמקום שבו הוא התרחש. בתמונה נראה גבר לובש ז'קט עם כיסוי ראש כהה ומתחתיו חולצה בהירה ומכנסיים כהים.

   

  משטרת שטוקהולם קראה אמש לתושבי העיר ולמבקרים בה שלא להתקרב למרכז העיר. המשטרה השבדית הבהירה כי לא הייתה לה התרעה על פיגוע מיידי, והיא מסרה כי בעקבות הפיגוע הוגברה האבטחה באתרים מרכזיים.

   

  תיעוד: בורחים מזירת הדריסה בשטוקהולם

  תיעוד: בורחים מזירת הדריסה בשטוקהולם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הפיגוע בשטוקהולם - הראשון שפקד את שבדיה זה יותר משש שנים - אירע ברחוב הקניות המרכזי דרוטנינגטן: נהג משאית שנגנבה לפני כן מאיש משלוחים דהר לעבר קונים ועוברי אורח, כנראה באזור המיועד להולכי רגל בלבד. שעה קלה אחר כך התייצב ראש ממשלת שבדיה, סטפן לופבן, מול המצלמות ואמר כי כל הסימנים מצביעים על כך שמדובר בפיגוע טרור: "שבדיה הותקפה", הכריז.


  זירת הדריסה בשטוקהולם ()
  זירת הדריסה בשטוקהולם

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  פעילות הרכבת התחתית של שטוקהולם הופסקה לגמרי וסגר הוטל על הפרלמנט ועל משרדי הממשלה. תחנת הרכבת המרכזית של הבירה פונתה, ונמסר שתנועת הרכבות משטוקהולם ואליה לא תתחדש היום. התנועה בגשר אורסונד בין שבדיה לדנמרק הוגבלה. מעט אחרי אירוע הדריסה דווח על אירוע ירי במקום אחר בעיר, אולם המשטרה אמרה כי הדיווחים האלה שגויים.

   

  בלילה אמר ראש ממשלת שבדיה לופבן כי ארצו לא תשנה את דרכה בגלל הטרור: "אנחנו נחושים שלא לאפשר לשנאה לערער את הערכים שאנחנו מוקירים", אמר. "מעשים מהסוג הזה לעולם לא יצליחו. אנחנו יודעים שאויבינו הם רוצחים אכזריים ולא האנשים שבינינו. המסר שלנו יהיה תמיד ברור: לא תנצחו אותנו, לא תשלטו בחיינו, לעולם לא תנצחו". לופבן הודה: "ארצנו בהלם". עם זאת הוסיף: "מטרת הטרור היא להחליש את הדמוקרטיה, אבל המטרה הזו לעולם לא תושג בשבדיה".

   

  "הוא ניסה לפגוע באנשים ומחץ עגלת תינוק"

  גלן פוראן, תייר מאוסטרליה בשנות 40 לחייו, היה עד לפיגוע: "ראיתי משאית גדולה נוסעת לכיוונו. היא סטתה מצד לצד. לא נראה שהוא איבדה שליטה, הוא ניסה לפגוע באנשים. הוא פגע באנשים, זה היה נורא. הוא פגע בעגלת תינוק עם ילד בתוכה והרס אותה. לקח למשטרה הרבה זמן להגיע. זה הרגיש כמו נצח".

   

  דימיטריס, עד ראייה לאירוע, סיפר לעיתון השבדי הגדול "אפטונבלדט": "הלכתי ברחוב הראשי ולפתע משאית גדולה הגיעה משום-מקום. לא יכולתי לראות מי נוהג בה, אבל זה יצא משליטה. ראיתי לפחות שני אנשים שנדרסו. רצתי משם הכי מהר שיכולתי". לפי אחד הדיווחים, הנהג במשאית חבש כובע גרב או כיסוי ראש אחר.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  עד ראייה אחר, העובד בחנות שבה פגעה המשאית, אמר: "חשבתי שזה תרגיל, אבל זה דומה מאוד למה שקרה בפיגוע בניס שבצרפת". עד ראייה נוסף סיפר לטלוויזיה השבדית כי המשאית נסעה ישירות אל אנשים שעמדו בצומת. עוד עדת ראייה אמרה: "היינו בסניף של רשת H&M ופתאום ראינו משאית נוסעת באזור שאמור להיות להולכי רגל בלבד. זה כאוס מוחלט".

   

  שבדיה - יותר מ-200 שנה בלי מלחמה

  לפי דיווח ב"אפטונבלדט" המשאית שהתנגשה בחנות של רשת Ahlens שייכת ליצרנית הבירה Spendrups, וזו הודיעה למשטרה כי המשאית נגנבה מהנהג שלה בזמן שהוא פרק סחורה במסעדה. דובר יצרנית הבירות, מרטן לית, סיפר: "המשאית הזו שייכת לצי משאיות ההפצה שלנו שעושות משלוחים. במהלך העברת המשלוח למסעדה, כשהנהג עסק בפריקת הסחורה, מישהו קפץ לתא הנהג ונסע במשאית משם". נזכיר כי דבר דומה אירע בפיגוע הדריסה בברלין בחג המולד: מחבל במשאית גנובה דהר לעבר עוברי אורח ורצח 12 בני אדם.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שבדיה נמצאת בשנים האחרונות בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים של מחבלי האיסלאם הקיצוני, ובמהלכן היא סיכלה כמה פיגועים כאלה. המדינה נוקטת את מדיניות ההגירה הנדיבה ביותר באירופה: בגל הפליטים האדיר ששטף את אירופה בקיץ 2015 קלטה שבדיה יותר מהגרים מכל מדינה אחרת ביחס למספר התושבים שלה. לצד המדיניות הסובלנית של ממשלת שבדיה כלפי מהגרים גברו בציבור השבדי הקריאות להימנע מהכנסת מהגרים מוסלמים, על רקע הדיווחים על עלייה בפשיעה ובאירועים האלימים באזורים מסוימים במדינה ובשל החשש מפיגועי טרור.

   

  הפיגוע האחרון שפקד את שבדיה אירע ב-11 בדצמבר 2010: שבדי יליד עיראק, תימור עבד אל-ווהאב אל-עבדלי, פוצץ שני מטעני חבלה במרכז שטוקהולם. הוא נהרג מאחד המטענים.

   

  שבדיה רואה בעצמה מדינה ניטרלית והיא לא השתתפה במלחמה כבר יותר מ-200 שנה, אבל הצבא שלה כן משתתף במשלחות של האו"ם לשמירת השלום באזורי מלחמה. בשנים האחרונות נמצאים חיילים שבדים במשימות כאלה בעיראק, במאלי ובאפגניסטן.


  פורסם לראשונה 07/04/2017 19:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים