שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פיצוץ הכנסייה והשירה שנקטעה: תיעוד הפיגועים במצרים

  בתיעוד רגעי הפיצוץ שהרג 18 בני אדם באלכסנדריה נראה מחבל דאעש מסתובב ליד פתח הכנסייה, ולבסוף מתפוצץ ליד שתי נשים. בדקות שלפני הפיצוץ הנוסף בעיר טנטא שרו מתפללים לרגל "יום ראשון של הדקלים", והשידור נקטע לקולות פיצוץ אדיר - שלאחריו נשמעות צרחות הנפגעים. בשני הפיגועים נגד המיעוט הנוצרי במצרים נפגעו היום קרוב ל-150 בני אדם

   

  רגע הפיצוץ בכנסייה באלכסנדריה

  רגע הפיצוץ בכנסייה באלכסנדריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

   

  עשרות נרצחו ויותר מ-100 נפצעו היום (א') במתקפת טרור משולבת נגד המיעוט הנוצרי בשני מוקדים במצרים, בעיר טנטא שמצפון לקהיר ובאלכסנדריה – ביום שבו המונים חגגו את "יום ראשון של הדקלים" החל היום. רשתות טלוויזיה ערביות פרסמו בשעות הצהריים תיעוד של רגע הפיצוץ בכנסייה באלכסנדריה משתי מצלמות אבטחה שונות, ובו נראה הפיצוץ האדיר שהביא למותם של 18 בני אדם. כמו כן פורסם תיעוד מתוך התפילה שנערכה בכנסייה בטנטא, ששודרה בערוץ טלוויזיה המזוהה עם הזרם הקופטי, וברגע מצמרר נקטע השידור למסך שחור, וברקע נשמעים קולות האימה מזירת הפיצוץ.

   

  לפי הדיווחים במצרים, לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-71 נפצעו בפיצוץ בכנסיית גאורגיוס בעיר טנטא שבצפון קהיר. בעת הפיצוץ היו בתוך הכנסייה מאות רבים של מתפללים. כשלוש שעות לאחר הפיצוץ אירע פיגוע התאבדות נוסף בכנסייה הקופטית באלכסנדריה. על פי דיווחים ברשתות ערביות, בפיגוע בעיר הנמל המצרית נהרגו 18 בני אדם ו-40 נפצעו.

   

  רגע הפיצוץ בכנסייה בטנטא

  רגע הפיצוץ בכנסייה בטנטא

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ההרס בקתדרלה הקופטית באלכסנדריה (צילום: AP) (צילום: AP)
  ההרס בקתדרלה הקופטית באלכסנדריה(צילום: AP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש) קיבל אחריות לשני הפיגועים בכנסיות במצרים. במדינה הכריזו על שלושה ימי אבל, ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הורה לפרוס כוחות צבאיים ברחבי המדינה ולסייע באבטחת "מתקנים חיוניים" בכל מחוזות מצרים.

   

  בדאעש מסרו בהודעה רשמית עם נטילת האחריות לפיגועים כי "על הצלבנים וזנבותיהם הכופרים לדעת שהחשבון גדול מאוד. הם ישלמו אותו בדם בניהם בעזרת אללה".

   

  המחבל שהתפוצץ בכנסייה באכלסנדריה נראה נע סביב שתי נשים שעמדו מחוץ למבנה. לאחר כמה שניות הוא נעמד בצמוד אליהם - ובמצלמות האבטחה תועד רגע הפיצוץ האדיר. בתיעוד נוסף של הפיצוץ שהרעיד את הכנסייה בטנטא, שפורסם בכלי תקשורת במצרים וברשת "אל-ערבייה", נראים מתפללים שרים לרגל יום החג. השידור נקטע בדרמטיות לקולות פיצוץ אדיר, ולאחריו לא נראה דבר מלבד מסך מוחשך וצרחות אימה ברקע. שני הפיגועים הקשים היום במדינה אירעו רק כמה שבועות לפני ביקורו של האפיפיור פרנסיסקוס במצרים.

   

  תנועת האחים המוסלמים האשימה את המשטר המצרי באחריות לפיגועים בכנסיות. בהודעה מטעם התנועה נמסר כי "המשטרים הפשיסטיים יוצרים אויב דמיוני מן הטרור כדי לחפות את כישלונם ואוזלת ידם וכדי לנסות לקבל אהדה באמצעותו מצד פשוטי העם". בהמשך הם האשימו כי "משטר הפיכת הדמים תכנן או הקל על ביצוע הפיגועים בכנסיות".

   

  "א-סיסי והפטריארך הקופטי הציבו את הקופטים במאבק עם האחים המוסלמים"

  הפטריארך הקופטי, תיאודורוס השני, כינה את פיגועי הטרור "מעשים נפשעים", ובהחלט ישנן תחושות קשות בקרב הקהילה. אחד מאנשי הקהילה שמתגורר בקהיר אמר בשיחה עם ynet כי "מדובר בכישלון אבטחתי. הכנסיות אמורות להיות מאובטחות לחלוטין ובזמן התפילה הרחובות אמורים להיות חסומים". איש הקהילה הקופטית, שאינו נמנה עם תומכיו של נשיא מצרים, הוסיף כי החבירה של הפטריארך לנשיא מצרים במאבק נגד האחים המוסלמים וההצבעה עבורו כגוש בבחירות סיכנה אותם: "למרבה הצער הפטריארך וא-סיסי הציבו את הקופטים במאבק עם האחים המוסלמים. אני חש כיום פחד וחוסר ביטחון".

   


  הפיגוע בכנסייה בטנטא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הפיגוע בכנסייה בטנטא(צילום: AFP)
   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  הוא הזכיר אירועים מהחודשים האחרונים שבמהלכם מוסלמים תקפו והתנכלו לקופטים בכמה אזורים במצרים "בחסות המדינה", חרף כך שהמדינה וא-סיסי עצמו גינו במהרה את האירועים והורו לטפל בהם. כשנשאל על האווירה בקהילה הקופטית ענה כי יש צער עמוק ואין תגובה עוצמתית: "אין ממש תגובה חוץ מהפגנות באלכסנדריה".

   

  גורמים ביטחוניים מסרו לכמה כלי תקשורת במדינה הערבית כי הפיגוע בטנטא, שבמחוז אל-גרבייה, בוצע על ידי מחבל מתאבד עם מטען נפץ. ברשת "אל-ערבייה" דווח כי גורם ביטחוני מסר שמטען הנפץ הונח מתחת לאחד מהמושבים בכנסייה, אך באתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" ציטטו עדי ראייה שטענו שמבצע הפיגוע היה מחבל מתאבד בשנות השלושים לחייו שנשא חגורת נפץ על גופו.

   

  כאמור, רק שלוש שעות לאחר הפיגוע בעיר טנטא אירע פיצוץ עז באזור קתדרלת מרקוס הקדוש (או מרקוס המבשר) באלכסנדריה. גורם ביטחוני צוטט אומר שפצצה הונחה בדלת האחורית של הקתדרלה. משרד הפנים המצרי מסר שהפטריארך הקופטי תאודורוס השני היה במקום בזמן הפיגוע ושאנשי הביטחון מנעו מהמחבל המתאבד להיכנס לכנסייה עם חגורת הנפץ שלו אז הוא פוצץ את עצמו מחוץ למקום.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
    

  מנהיגים רבים ברחבי העולם גינו בחריפות את המתקפה נגד המיעוט הקופטי במצרים. לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמה הודעת תנחומים בעקבות הפיגועים: "ישראל שולחת תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. העולם חייב להתאחד ולהילחם בטרור בכל מקום".

   

  גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את הפיגועים שאירעו בכנסיות הקופטיות במצרים ושלח את תנחומיו לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. בהודעת הקרמלין נכתב: "אם נשתף פעולה עם חברות נוספות בקהילה הבינלאומית, נוכל להיאבק בגורמי הטרור ולעקור את אידיאולוגיית השנאה שלהם מהשורש".

   

  הנוצרים הקופטים מהווים כעשרה אחוז מ-90 מיליון תושבי מצרים – הקהילה הנוצרית הגדולה במזרח התיכון. הם סובלים ממתקפות תכופות של שכניהם המוסלמים, ששורפים להם בתים וכנסיות באזורים כפריים עניים. בדרך כלל מדובר ב"פעולת תגמול", למשל כשנוצרי מתחתן עם מוסלמית. הנוצרים במצרים מרגישים עוד פחות בטוחים מאז עליית "המדינה האיסלאמית" (דאעש) והתחזקות הג'יהאדיסטים בחצי האי סיני, שפוגעים ללא רחם במיעוטים דתיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים