שתף קטע נבחר

סערת היטלר, הגז ומרכזי השואה: "לפטר את הדובר"

דובר הבית הלבן אמר כי "אפילו היטלר לא השתמש בנשק כימי", וכשהכתבים הזכירו לו כי היהודים הושמדו בגז ציקלון B, אמר: "הוא הביא אותם למרכזי השואה". לאחר מכן הוא התנצל, אבל זה לא בלם את הביקורת נגדו. מרכז אנה פרנק: "לפטר אותו". צ'לסי קלינטון: "שיילך למוזיאון השואה"

 

 

דובר הבית הלבן ניסה להסביר את אמירתו האומללה על אדולף היטלר והנשק הכימי, והסתבך שוב. בתדריך בבית הלבן שבו אמר כי "היטלר לא השתמש בנשק כימי ולא השתמש בגז על אנשיו כמו אסד", אמר הדובר שון ספייסר כי היטלר "הביא אותם למרכזי השואה". הרשתות החברתיות סערו מהעובדה שספייסר שכח את השמדת היהודים בגז ומהשימוש במונח "מרכזי שואה", והדובר נאלץ שוב להבהיר את דבריו.

 

"בשום אופן לא ניסיתי להמעיט בזוועות השואה", אמר ספייסר. "ניסיתי לשים את הדגש על הטקטיקה של שימוש במטוסים כדי להפיל נשק כימי על מרכזי אוכלוסייה. כל מתקפה על חפים מפשע היא דבר שצריך לגנותו, דבר שהוא בלתי נסלח".

 

בראיון לרשת CNN התנצל ספייסר על דבריו: "השתמשתי בטעות בהשוואה לא מתאימה ולא רגישה לשואה. אין כל השוואה. אני מאוד מתנצל על כך. הייתי צריך להישאר מפוקס בזוועות ובטרגדיה האלה (של סוריה) ולא להשוות באופן בלתי ראוי ובלתי רגיש לשואה".

ספייסר. "לא ניסיתי להמעיט בזוועות השואה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ספייסר. "לא ניסיתי להמעיט בזוועות השואה"(צילום: EPA)

בתדריך היומי תקף ספייסר את רוסיה על הגיבוי שהיא נותנת למשטרו של בשאר אסד, גם אחרי הטבח הכימי, ואמר: "לא השתמשנו בנשק כימי במלחמת העולם השנייה. היה לנו אדם מתועב כמו היטלר, ואפילו הוא לא הידרדר לשפל של שימוש בנשק כימי".

 

כמה דקות לאחר מכן, ספייסר שב וחזר על דבריו: "כשזה מגיע לגז סארין, הוא לא השתמש בגז על אנשיו באותו אופן שאסד עושה - מטיל נשק כימי על חפים מפשע במרכזי עיירות". אחרי שכתב צעק לעברו שאלה בנוגע לשימוש של היטלר בגז ציקלון B במחנות ההשמדה, ענה ספייסר: "הוא הביא אותם למרכזי השואה, אני מבין". ב"גרדיאן" נכתב כי לא ברור אם במונח "מרכזי שואה" התכוון ספייסר לתאי הגז, למחנות הריכוז או למשהו אחר.

אושוויץ (צילום: AP) (צילום: AP)
אושוויץ(צילום: AP)

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הגיב לדבריו של ספייסר וצייץ בטוויטר: "אמירתו של ספייסר שהיטלר לא השתמש בנשק כימי נגד עמו היא חמורה ומקוממת. יש מחויבות מוסרית שקודמת למדיניות. עלינו לדרוש שיתנצל, או יפרוש".

 

סטיבן גולדשטיין, מנהל מרכז אנה פרנק בארצות הברית, כינה את דבריו של ספייסר "הכחשת שואה". לדבריו, "האמירה של ספייסר היא ההשמצה המרושעת ביותר של קבוצת אנשים ששמענו מדובר בבית הלבן. לשון ספייסר אין את היושרה הנדרשת כדי לשמש דובר הבית הלבן, טראמפ חייב לפטר אותו".

 

הסנאטור היהודי בן קרדין, הדמוקרטי הבכיר בוועדת החוץ של הסנאט, צייץ: "מישהו צריך להעביר לדובר הבית הלבן קורס על היטלר. אני לא מאמין שהוא אמר את זה". בריאן שץ, סנאטור יהודי מהוואי, גם כן מהמפלגה הדמוקרטית, צייץ: "אני לא רואה שום דבר מצחיק בזה שדובר הבית הלבן משבש את ההיסטוריה של השואה".

 

צ'לסי קלינטון, בתם של הנשיא לשעבר והמועמדת שהפסידה בבחירות האחרונות, צייצה בטוויטר מיד לאחר מכן: "אני מקווה שדובר הבית הלבן ימצא את הזמן לבקר במוזיאון השואה. זה קרוב מאוד לשם".

 

ב-CNN נכתב כי מרבית ההיסטוריונים סבורים כי גרמניה הנאצית לא השתמשה בנשק כימי בשדה הקרב במלחמת העולם השנייה, למרות שהיה ברשותה נשק שכזה, ואף גז עצבים. היטלר עצמו נחשף לגז חרדל במהלך שירותו במלחמת העולם הראשונה, אבל לא בחר להשתמש בנשק כימי גם כשהנאצים ספגו תבוסות כבדות. עם זאת, הוא כמובן רצח מיליונים בדיוק באמצעות נשק זה, במחנות ההשמדה.


פורסם לראשונה 12/04/2017 00:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ספייסר, הערב
צילום: רויטרס
מומלצים