שתף קטע נבחר

לראשונה בהיסטוריה: ארה"ב הטילה את "אם כל הפצצות"

צבא ארה"ב השתמש הערב באפגניסטן לראשונה ב-GBU-43/B MOAB. מהפצצות שאינן גרעיניות - זו הפצצה הגדולה ביותר שהוטלה אי פעם. עוצמתה כ-11 טונות חומר נפץ. הוא הטיל אותה על מנהרות דאעש - וכעת מנסה לאמוד את הנזק. הפצצה פותחה לקראת מלחמת עיראק

צבא ארה"ב הטיל הערב (יום ה') באפגניסטן את הפצצה הגדולה ביותר שלו שאינה פצצה גרעינית - GBU-43/B MOAB. כשהדבר נודע לכלי התקשורת בארה"ב הם פרצו לשידור במבזקים מיוחדים, וכמה דקות אחר כך אישר זאת צבא ארה"ב רשמית.

ניסוי שנערך לפני שנים בפצצה שהוטלה הערב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ניסוי שנערך לפני שנים בפצצה שהוטלה הערב(צילום: gettyimages)

11 טונות חומר נפץ. "אם כל הפצצות" ()
11 טונות חומר נפץ. "אם כל הפצצות"

מדובר בפצצה GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast Bomb, המכונה "אם כל הפצצות". לפי הדיווח היא הוטלה היום בסביבות 19:00 שעון אפגניסטן (16:30 שעון ישראל). זו הפעם הראשונה שהפצצה הזו מופעלת בשדה קרב. מהפצצות שאינן גרעיניות - זו הפצצה הגדולה ביותר שנעשה בה שימוש מבצעי אי פעם. היא פותחה ערב המלחמה בעיראק וניסוי ראשון נערך בה ב-2003. דובר צבא ארה"ב מסר הערב כי בפצצה היו כ-11 טונות חומר נפץ. 

ב"פוקס ניוז" הסבירו הערב כי ה-MOAB גדולה כל כך שלא הייתה ברירה אלא להטיל אותה מחלקו האחורי של מטוס מטען C-130 של חיל האוויר האמריקני. הפצצה הוטלה על מנהרות של מחבלי דאעש במחוז ננגרהר. כעת מנסה צבא ארה"ב לאמוד את הנזק שהיא גרמה.

מנהרה של מחבלי דאעש שתועדה בעיראק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהרה של מחבלי דאעש שתועדה בעיראק(צילום: רויטרס)

המטרה: להרוס את המנהרות במכה. בבונקר של דאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המטרה: להרוס את המנהרות במכה. בבונקר של דאעש(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בהודעה רשמית אמר הערב הגנרל ג'ון ניקולסון, מפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן: "דאעש סופג עוד ועוד הפסדים, ולכן הוא מגביר את השימוש שלו בבונקרים ובמהרות כדי לבצר את ההגנות שלו. זה הנשק הנכון להפחתת המכשולים האלה ולשימור המומנטום של המתקפה שלנו על דאעש". בהודעה הדגיש ניקולסון כי הכוחות האמריקניים נקטו את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי למנוע פגיעה באזרחים.

 

הייצור של פצצות GBU החל בשנות ה-90, ומטרתו הייתה לפגוע בפני השטח - ולא בבונקרים. פצצות GBU נעשו שכיחות יותר ויותר עם הופעת טכנולוגיית ה-GPS, משום שהיא הביאה לדיוק מקסימלי בהטלתן. פיתוחה של ה-GBU 43 החל ב-2002, והאמצעי היחידי לשאת אותה היה מטוס הרקולס (CH-130). הפצצה מוטלת ממטוס ומכוונת ליעד ב-GPS. לפי הערכות, חילות האוויר היחידים שיש להם פצצה מסוג זה הם האמריקני והבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
בודקים את הנזק. ניסוי ב-MOAB בעבר
צילום: gettyimages
מומלצים