שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח חדש מסביר: כך מזיק הסמארטפון לצוואר שלכם

  העלייה בשימוש במכשירי הסמאטרפון גובה את המחיר הבריאותי. דו"ח חדש מסביר את הנזק בתנוחת הצוואר בזמן שאנחנו בודקים הודעות בנייד, ששקולה לעומס של 27 ק"ג ויותר על עמוד השדרה

  כואב לכם הגב או הצוואר? תאשימו הסמארטפון: מומחים מדווחים על עלייה בשכיחות בעיות גב וצוואר בעקבות שימוש לא נכון מול מסכי הטלפונים הניידים כשהצוואר מכופף. המומחים מסבירים כי מנח זה שווה ערך למשקל של 27 ק"ג ויותר המעמיס על עמוד השדרה.

   

  בדו"ח חדש שפורסם בכתב העת Spine מסבירים המומחים כיצד כיפוף הצוואר גורם לשינוי במנח עמוד השדרה: "בבדיקות הרנטגן אנחנו רואים לרוב את עקמומיות הצוואר המשתרכת אחורה", מסביר ד"ר טוד להמן, נוירוכירורג שדרה מומחה מהמרכז הרפואי סידר-סיני שבלוס אנג'לס, "אלא שלאחרונה אנחנו רואים שעמוד השדרה הופך כיוון בשל שימוש של שעות מול הסמארטפונים".

   

  הדאגה המרכזית נובעת מכך שעדיין לא ברור מה המשמעויות העתידיות של שינוי מנח עמוד השדרה על עתידם של הילדים המרבים בשימוש בטלפונים הסלולריים, במנח הלא נכון, במיוחד בעת שליחת הודעות טקסט.

   

  מחקרים קודמים כבר מצאו כי אנשים שמכופפים את צווארם קדימה משנים את המנחים בדומה למשקל יתר המועמס על עמוד השדרה. כך למשל, כיפוף צוואר של 15 מעלות, שווה ערך למשקולת של 12 ק"ג המונחת על הצוואר.

   

  איור: יונית שנהב (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
  איור: יונית שנהב
   

   

  מנח מכופף של הצוואר של 30 מעלות, שווה ערך למשקל של 18 ק"ג על הצוואר, כיפוף של 45 מעלות שווה ערך למשקל של כ-22 ק"ג על הצוואר, וכיפוף בזווית של 60 מעלות, מעמיסה על הצוואר משקל של כ-27 ק"ג.

   

  "האם ילד בן 9 שנים כיום, יזדקק לניתוח בגיל 28? התשובה לא ברורה" מסביר ד"ר להמן, "אצל ילדים שעמוד השדרה שלהם עדיין בגדילה ואיננו מפותח, איננו בטוחים למה לצפות ומה יהיה הנזק לאנטומיהבעתיד".

   

  כיצד בכל זאת אפשר למנוע את הנזקים? להמן ועמיתיו ממליצים לאחוז בסמארטפון מול הפנים או בגובה העיניים, בפרט בעת הקלדת ושליחת הודעות טקסט. המומחים מציעים עוד לאחוז בסלולרי בשתי ידיים ושתי בהונות, כדי ליצור תנוחה סימטרית ונוחה יותר לעמוד השדרה.

   

  איור: יונית שנהב (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
  איור: יונית שנהב
   

   

  מעבר לשימוש הנכון בסמארטפון, ממליצים המומחים כי אלה שעובדים מול מחשבים או טבלטים יוודאו כי הם יושבים בגובה הנכון, כך שמרכז המסך יהיה מול גובה העיניים.

   

  מדו"ח שהוכן לפני שנים אחדות שנערך ע"י מכון העבודה הבריטי ב-25 מדינות ובהן ישראל, עולה כי אחד מכל עשרה ישראלים סובל מבעיות שלד שריר הכוללים כאבי צוואר וגב. מהנתונים עולה עוד כי כ-50% מההיעדרויות מהעבודה למשך שלושה ימים ומעלה קשורות לכאבי עמוד שדרה ומיפרקים, וכי בעיות אלה גורמות ל-60% ממקרי אובדן כושר העבודה לצמיתות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילוסטרציה: Shutterstock
  27 ק"ג של עומס על הצוואר
  אילוסטרציה: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים