שתף קטע נבחר

תוכנית להוזלה משמעותית במחירי הצהרונים

פיקוח הדוק על מחירי הצהרונים ועל שעות הפעלתם - אלו עיקרי התוכנית שגיבשו באוצר, ולפיה משפחה לשני ילדים תוכל לחסוך מאות שקלים בחודש. כמו כן יינתנו הנחות להורים ביישובים חלשים. השלטון המקומי: "טרם סוכמו הדברים באופן סופי, מקווים שהאוצר החליט לקבל את המתווה המוצע"

 

(אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

האוצר מגבש תוכנית להוזלה דרמטית של מחירי הצהרונים ולהסדרה כוללת של התחום. מחיר המקסימום בצהרונים יעמוד על 930 שקל לחודש. בנוסף, המדינה תעניק הנחה בסכום של 400-150 שקל לחודש לילד, בהתאם למקום המגורים. בערים עניות יותר תינתן הנחה גבוהה יותר, בערים מבוססות יותר - ההנחה תהיה קטנה יותר. המשמעות: משפחה עם שני ילדים ויותר תשלם מאות שקלים פחות בחודש, אלפי שקלים פחות בשנה.

 

בכוונת האוצר ליצור קריטריונים אחידים בכל הארץ, ולפיהם ילדי הגנים ילמדו בצהרונים עד השעה 17:00, ילדי כיתות א'-ב' ילמדו עד 16:30. בערוץ 2 דווח כי בנוסף תוסדר הגדרה ברורה ואחידה בכל הארץ למספר סייעות, מספר החוגים וימי החופשה שצפויים להצטמצם במקצת לעומת הקיים היום.

 

הסיכומים הללו הושגו בדיונים שקיימו לאחרונה מרכז השלטון המקומי יחד עם ראשות האוצר. הרשויות המקומיות הסכימו להנהגת מחיר מקסימום, ומשרד האוצר הסכים לממן את התוכנית שתתחיל בשנת הלימודים הבאה במיליארד שקלים בשנה. עם זאת ציינו כי לא כל פרטי התוכנית סגורים ויידרשו כמה ימים כדי להשלימם.

 

לפני כמה חודשים פתחו מאות הורים במחאה על מחירי הצהרונים תחת הסיסמה "לדאוג ליקר לכם לא צריך להיות כל כך יקר". לדברי ההורים שהתארגנו, "צהרון לא אמור לעלות כל כך הרבה כסף. העיריות ממש עושות קופה מהכסף שאנחנו משלמים לצהרונים. זה ניצול". הם טענו עוד כי "הורים בישראל משלמים כיום מחירים הנעים בין 900 ל-1,300 שקל בחודש עבור ילד בצהרון. בהעדר פיקוח, הצהרונים מתנהלים כשוק פרוץ. אין פיקוח על המחירים, על

איכות המזון שילדינו אוכלים ועל הגוף המפעיל את הצהרון. מאות אלפי הורים בישראל מבקשים לצאת לעבוד ולהתקיים בכבוד, בלי להרגיש שהידיים של בעלי הצהרונים נמצאות בתוך הכיסים שלנו". 

 

בהמשך דנה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בנושא. דו"ח שהוצג בדיון העלה כי עלות הצהרונים זינקה בתוך 14 שנה פי שניים.

 

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "מרכז השלטון המקומי מקדם זה כמה חודשים את נושא סבסוד הצהרונים וקביעת מחיר גג מול מספר גורמים ביניהם משרד האוצר, יו"ר ועדת חינוך ח"כ יעקב מרגי - לקביעת תקינה בחקיקה - ויו"ר הועדה לזכויות הילד יפעת שאשא-ביטון, לרבות פגישות בין שר האוצר ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בנושא. הדיונים נמשכים וטרם סוכמו הדברים באופן סופי, אך אנו מקווים שהאוצר החליט לקבל את המתווה המוצע ולתקצב את יוזמתנו להוזלת הצהרונים כדי לתת לכל בית בישראל אפשרות שווה לחינוך גם בשעות אחר הצהריים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים