שתף קטע נבחר

5 עצות של מורה לחזרה לשגרה

דברו עם הילדים, תזכירו להם את החוויות שהם עברו וקבעו פעילות משפחתית קרובה. לא פשוט לחזור לשגרה אחרי חופש ארוך ומהנה. איך בכל זאת אפשר לעזור לילדים? המורה ליאת שמרלינג מאיר עם טיפים מועילים

בשבועיים וחצי האחרונים היינו בחופשה וזאת הייתה חופשה ארוכה, קצת תחושה של חופש גדול. נחנו, בילינו, טילנו, חווינו חוויות ועכשיו הגיע הזמן לחזור לשגרה (שגם היא תופר בקרוב עם יום חג פה ויום חופש שם).

 

החזרה לשגרה לא פשוטה לכולנו, בייחוד לילדים שבשבוע האחרון בילו זמן איכות אתכם ההורים ועכשיו הם צריכים לחזור למסגרת החינוכית ולהסתגל שוב לסדר יום שונה מזה שהם חוו בשבועיים וחצי האחרונים. אנו רוצים שהחזרה לשגרה תהיה כמה שיותר נינוחה וקלה עבורם (ועבורנו), לכן אספתי כמה עצות שיעזרו לכם להקל על ילדיכם את המעבר מהחופשה לשגרה.

 

גם היום: ההורים עובדים והילדים בחופש

 

1. דברו על זה

חשוב לדבר עם הילדים על כך שנהננו יחד מהחופשה, בילינו, חווינו חוויות, אבל מחר, נחזור לשגרה. זה אומר שהם יחזרו לבית הספר או לגן ואתם לעבודה. על מנת שהחזרה תהיה משמחת כדאי לשאול שאלות כמו: "למה התגעגעת בגן/בכיתה?", "את מי הכי תשמח לפגוש מחר?", "מה הדבר הראשון שתרצה לעשות כשתגיע לכיתה/לגן?" באילו חוויות תרצה לשתף את הגננת? המורה? החברים שלך?"

 

2. היזכרו בחוויות ותעדו אותן

כדאי לנסות להיזכר ברגעים מהנים, משמחים ובחוויות מהחופשה. החזרה לרגעים הללו מאפשרת לילדכם להיזכר בכל הדברים שעשיתם יחד בחופשה, להסתכל על חוויות שחוויתם מזווית נוספת ולבחור חוויה שירצו לשתף בגן או בבית הספר. ילדים מאוד אוהבים לשתף בחוויות מהחופשה. אפשר להכין מצגת, להדפיס תמונות, לכתוב או להביא דברים שאספתם בטיול, ספר שקראתם ואהבתם וכדומה.

גם המורה בילתה בחופש (צילום: פרטי)
גם המורה בילתה בחופש(צילום: פרטי)
 

3. עזרו להם להתארגן

אל תחכו לרגע האחרון כדי להתארגן לבוקר המחרת. כבר היום אחר הצהריים עזרו לילדכם לסדר את הילקוט ולראות שלא נשאר איזה כריך מלפני החופשה. הזכירו להם לארגן את הקלמר, לראות שכל הציוד נמצא, להכניס חוברות וספרים ולהכין את החוויה שירצו לשתף. חשוב לעזור לילדים להתרגל בחזרה לשגרה וחלק מכך הוא חזרה לאחריות על הילקוט והציוד האישי. אין כמו לחזור לבית הספר כשהילקוט מסודר ומאורגן. סדר חיצוני יוצר שקט פנימי.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

4. קבעו פעילות משפחתית

אחד הדברים שמקלים על ילדים בחזרה לשגרה הוא הידיעה שהחוויות שהתרחשו בחופשה יכולות להתרחש שוב גם בשגרה. טיול משפחתי יכול להתקיים גם בשבת ולא חייבים לחכות לחופש ארוך בשביל לטייל. רצוי לבחור יחד עם הילדים פעילות משפחתית, לבחור תאריך ומקום, כך יהיה להם ולכם למה לצפות.

פעילות משפחתית יכולה להיות גם קריאת ספר או משחק משותף (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
פעילות משפחתית יכולה להיות גם קריאת ספר או משחק משותף(צילום: פרטי)
 

5. שתפו ברגשות שלכם

המעבר מחופש לשגרה מאתגר עבור כולם. חשוב להגיד את זה, לשתף את ילדכם ברגשות שלכם לגבי החזרה לשגרה, לתת לגיטימציה לכל הרגשות ולהזכיר שחופשה זאת תקופה מהנה אבל בסוף כולנו שמחים לחזור לשגרה הרגילה, המוכרת, היציבה ושגם בשגרה יש לנו המון חופש.

 

ואיך זה בבית הספר?

כמורה, אני יכולה להעיד שלא קל לחזור מחופשה. הילדים שהיו רגילים לבילוי עם ההורים, סדר יום גמיש ושינה מאוחרת, פתאום צריכים לחזור לשגרת יום שונה - לחזור לסדר יום קבוע, להיזכר בכללי הכיתה ובשגרות השונות.

 

יש ילדים שחוזרים מלאי אנרגיה ומוטיבציה, יש ילדים שלוקח להם קצת יותר זמן להיזכר בכללים ויש כאלה שחוזרים קצת עייפים בימים הראשונים. כדי שכולנו נצלח את החזרה לשגרה, גם אנו הצוות החינוכי צריכים לזכור שהחזרה לשגרה היא תהליך ועל כן, חשוב להתאים את סדר היום ולהגמיש אותו עבור הילדים.

 

 

מצד אחד חשוב לשמור על סדר היום המוכר הרגיל ומצד שני לאפשר בו גם יותר חופש פעולה לילדים. אם כולנו נהיה סבלנים, גמישים, רגישים ועם יכולת הכלה, החזרה לשגרה תהיה כמה שיותר קלה - לכולנו.


הכותבת היא מחנכת כיתות א'-ב' ובעלת הבלוג מורה בפיג'מה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פרטי
לא חייבים לחכות לחופש ארוך בשביל לטייל
צילום: פרטי
מומלצים