שתף קטע נבחר

הטירונות החמירה מחלה מולדת – אחוזי הנכות הוגדלו

לאחר הגיוס גילה חייל שהוא סובל ממחלת פרקים שהסימפטומים של התפרצו בטירונות. משרד הביטחון קבע לו 25% נכות, אבל בית המשפט הכפיל אותם

בית משפט השלום בירושלים קיבל לאחרונה ערעור שהגיש חיל משוחרר, והגדיל מ-25% ל-50% את שיעור הנכות שנקבע לו בעקבות החרפה של מחלת פרקים מולדת שהחמירה בשירות הצבאי.

 

המערער התגייס לחיל תותחנים ב-2009 עם פרופיל 97. במהלך השירות הוא החל לסבול מכאבים בברכיים ובהמשך גם מכאבים במפרקי הירכיים. כעבור חודש נוסף הוא אובחן כסובל מ- dysplastic hips bilateral grade 3 – מחלה מולדת הפוגעת במפרקי הירכיים. ב-2013 קבע קצין התגמולים במשרד הביטחון שמצב מפרקי הירכיים החמיר בתקופת השירות בשיעור של 25% מדרגת הנכות הכוללת, ו-ועדה רפואית קבעה לחייל אחוזי נכות בהתאם.

 

על החלטה זו הגיש החייל ערעור באמצעות עורכי הדין דוד פייל ורועי פרישמן, שאליו צורפו שתי חוות דעת רפואיות שקובעות כי מצבו החמיר באופן משמעותי יותר מזה שקבע קצין התגמולים. מנגד הגיש קצין התגמולים חוות דעת המעידות על צדקת החלטתו.

 

השופט בדימוס יואל צור, העומד בראש ועדת הערעורים על החלטות קצין התגמולים היושבת בבית משפט השלום בירושלים, התבקש להכריע בשתי שאלות: האם יש קשר סיבתי בין מצבו הרפואי של המערער לבין השירות בצבא; וככל שיש קשר שכזה, האם מדובר בקשר של גרימה (כלומר, שהשירות אחראי לו) או בקשר של החמרה (כלומר, שהמצב החמיר בעקבות השירות הצבאי).

 

לאחר ניתוח מפורט של עמדות המומחים משני הצדדים, וכן של עדויות המערער ומפקדו, הגיע השופט למסקנה שיש קשר סיבתי בין השירות הצבאי לבין הופעת הסימפטומים של המחלה המולדת שממנה סובל המערער – כלומר, מדובר בקשר של החמרה.

 

ואולם, בניגוד לקצין התגמולים סבר השופט צור שההחמרה היא בשיעור של 50% מדרגת הנכות הכוללת, כפי שסבר המומחה מטעם המערער, ולא 25%.

 

הוא הסביר שמדובר במקרה מיוחד, שכן המערער סובל מפגימה מולדת שאמורה להיות מאובחנת בגיל הרך. אלא שהמערער ניהל אורח חיים רגיל ומלא, מחלתו לא אובחנה בילדותו ואף לא בלשכת הגיוס, וניכר כי אימוני הטירונות החמירו את מצבו.

 

השופט צור הוסיף שהספרות הרפואית קובעת שהפעלת עומסים על המפרק מחריפה את המחלה, והסימפטומים שבהם לקה המערער הם תוצאה של פעולה לא טובה של המפרק מבחינה מכאנית.

 

החלטת השופט הייתה מורכבת ברובה מהפניות לחוות הדעת הרפואיות השונות שניתנו בעניינו של המערער, ובסופו של דבר הוא קבע: "הכאבים אכן הופיעו בסמוך לאחר תחילת הטירונות, דבר המצביע על קשר בין הטירונות לבין הכאבים שהתפתחו אצל המערער".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד דוד פייל , עו"ד רועי פרישמן
  • ב"כ המשיב: עו"ד נפתלי קפשוק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים