שתף קטע נבחר

100 ימים של חסד יהודי

תדריך יומיומי בבית הלבן צריך להתחיל במסר הבא: עתיד העולם תלוי רק בחיבור בין היהודים. אם המסר הזה יחלחל במקצת במחשבותיהם של היהודים, ואפילו בקרב הלא-יהודים בארה"ב, התגובה תכה גלים במהירות הבזק, ותגרום לשינוי חיובי מיידי – בקנה מידה בינלאומי – בכל סדרי החיים. הרב לייטמן קורא לצמרת היהודית, הלוחשת באוזניו של נשיא ארה"ב, להתעורר

בשיתוף קבלה לעם

 

מאז כניסתו של דונלד טראמפ לחדר הסגלגל בבית הלבן חלפו מאה ימים של חסד, ונראה כי למרות הביקורות האינסופיות נגדו, הוא אינו נח לרגע. לפני כשבועיים עלתה לאתר הרשמי של הבית הלבן יוזמה חדשה, הקוראת לתושבי ארה"ב לשלוח רעיונות והצעות - כיצד לארגן מחדש את הממשל כדי שישרת ביעילות את העם האמריקאי. זהו צעד רציני וראוי המזמין את הציבור לשיתוף פעולה.

גולש בטוויטר פרסם מחדש את התמונה תחת הכותרת "דונלד טראמפ האמיתי" (צילום מסך) (צילום מסך)
גולש בטוויטר פרסם מחדש את התמונה תחת הכותרת "דונלד טראמפ האמיתי"(צילום מסך)

שבוע קודם לכן, יום לאחר שארה"ב תקפה את שדה התעופה בסוריה, ממנו בוצעה המתקפה הכימית באזרחים חפים מפשע, התפרסם בכל העיתונות העולמית תצלום שבו נראה טראמפ יושב דרוך בחדר המצב בפלורידה, מוקף בצמרת הממשל: מהיועץ האסטרטגי סטיב באנון שישב בקצה אחד, ועד לחתן ג'ארד קושנר שישב בקצה האחר.


גולש בטוויטר פרסם מחדש את התמונה תחת הכותרת "דונלד טראמפ האמיתי", ואף צייץ עובדה שייתכן שלא כולם הבחינו בה: שבעה מתוך חמישה-עשר המשתתפים הם יהודים. כהומור, אף צייר מעל ראשם של "השביעייה הסודית" מגן דוד בצבע כחול.

 

התגובות לא איחרו לבוא. טראמפ ספג משני הצדדים: הן מהרוב היהודי באמריקה המשוכנע שהממשל שלו נגוע באנטישמיות, והן מתומכי הימין הקיצוני המשוכנעים שהוא נשלט על ידי יהודים.

 

לכל הטורים של הרב לייטמן

 

בעוד שבוע אצא לסדרת הרצאות וכנסים ברחבי אמריקה. על אף שהותי בממלכתו של טראמפ והרצון הטוב לשינוי, עדיין אין ביכולתי לקחת חלק פעיל במיזם של הממשל. אולם לו הייתי אזרח אמריקאי, הייתי משגר מיד את טופס ההצעה שלי באתר הבית הלבן, חתום במשפט אחד בלבד: "דונלד היקר, אחד את היהודים באמריקה, די בכך להביא לתיקון עולם".

 

סוד כוחם של היהודים

מאז ומעולם היהודים הם תופעה מיוחדת בעולם. אוסף של אנשים בעלי אגו מפותח במיוחד, אשר שואפים להרוויח ולמקסם כל הזדמנות, בכל תחום, כל הזמן. הפעם הראשונה שבה הצליחו היהודים להתעלות מעט מעל התכונה המולדת הזו, שטבועה בהם עמוק כל כך, ולהתלכד לעם אחד, היתה לפני כ-3,800 שנה בבבל העתיקה – חברה שבטית, משופעת בעמים, בשפות ובתרבויות. בדומה מעט לאנושות של ימינו.

איוונקה טראמפ עם בעלה ג'ארד קושנר, המשמש כיועצו הבכיר של הנשיא ()
איוונקה טראמפ עם בעלה ג'ארד קושנר, המשמש כיועצו הבכיר של הנשיא

לפי חכמת הקבלה, בוקר בהיר אחד פרץ הטבע האגואיסטי בקרב הבבלים, הפר את השלווה ששרתה ביניהם וחיזק בכל אחד מהם את הרגשת ה"אני". הפרץ האגוצנטרי יצר סכסוכים וחיכוכים רבים ששיבשו את מערכת היחסים בין הבבלים ואיימו לפרק את החברה, בדומה למשבר שחווה החברה האמריקאית בימינו, כמו גם שאר מדינות העולם. הבבלים המתוסכלים חיפשו מוצא מן השבר החברתי שאליו נקלעו, והוא הגיע בדמות אברהם, כהן בבלי גדול בדורו ומוביל דעת קהל, שקיבץ אותם סביבו, לימד אותם את חכמת הקבלה וחינך אותם לחיבור ולאהבת הזולת.

 

חבורת הבבלים שהיו מנוכרים זה לזה, התחברו ביניהם "כאיש אחד בלב אחד", ונקראו "ישראל" - על שום רצונם להידמות יָשָר לאל, לתכונה של כוח הטבע האחד, השלם והנצחי. חבורה זו כונתה גם בשם "יהודים" - כי פעלו לייחוד ולהרמוניה עם הטבע. מרגע שנוסד עַם ישראל היתה לו מטרה אחת בלבד: לשמש דוגמה לאחדות ולאהבת הזולת ליתר חלקי האנושות המפורדים - להיות "אור לגויים". כדברי חז"ל: "ישראל מביאים אורה לעולם" (מדרש רבה), שנאמר "והלכו גויים לאורֵךְ" (ישעיהו ס').

 

משחר ההיסטוריה עבר העם היהודי תהפוכות רבות. לאחר חורבן בית המקדש השני, מרגע שאבדה אהבת האחים וערך האחדות הנעלה חדל להאיר את החזון הרוחני, התפזר העם למשך אלפיים שנות גלות ונדד ממקום למקום. גם משהתגבשו היהודים כקהילה קטנה והתחילו להתארגן ולהשיג כל מה שדרוש להם לחיים טובים, התרופפה הלכידות החברתית והתפוגגה הסולידריות. איש מהם לא שמר על צביונו, על דתו או על תרבותו, ובמהרה התבוללו בין העמים ושבו להיות אותם "בבלים" כשהיו.

סעודת ליל הסדר שהתקיימה בבית הלבן  ()
סעודת ליל הסדר שהתקיימה בבית הלבן

בתלמוד מסופר כי "כאשר בני ישראל נמצאים תחת שליטתה של אומה אחרת, מתעלה אומה זו על פני כל יתר האומות, כפי שהיה במלכות פרעה, נבוכדנצר, רומי, וכך בכל דור ודור" (מגילה כ"ט, א'). הרבי מלובביץ' ז"ל, אדמו"ר חסידות חב"ד, מדגים זאת באחד ממכתביו: "כל עוד שרוב מנין ורוב בנין של עם ישראל היה במדינת רוסיה, הטילה מדינה זו את אימתה על העולם כולו. ובזמן האחרון, כשרוב העם עבר לארצות הברית, נעשתה מדינה זו למדינה החזקה ביותר בעולם" ("ליקוטי שיחה", חלק כ' עמוד 142, "תורת חיים", בראשית א', צב', א').

 

נעבור גם את זה

המעצמה האמריקאית הקיימת כיום, בין השאר בזכות כוחו של העם היהודי שידו בכול, זכתה בתחילת השבוע בתשבחות מדונלד טראמפ. "זהו זמן של תקווה גדולה" אמר הנשיא לאומה האמריקאית ערב חג הפסח. "משפחות יהודיות בכל רחבי מדינתנו ובעולם כולו חוגגות את חג הפסח, ומספרות שוב את סיפור הצלת העם היהודי על ידי אלוהים. סיפור יציאת מצרים הוא סיפור של חירות. זהו סיפורו של עם מדהים, אשר שוחרר מדיכוי והרים את פני האנושות. לאורך הדורות, שרד העם היהודי דיכוי אחר דיכוי, ועדיין, התמיד והעלה את העולם מעלה, לאין שיעור".

 

טראמפ אומר נכון. העם היהודי ניצח את "פרעה", המסמל את האגו שמפריד ביניהם. העם קיבל את התורה במעמד הר סיני, את שיטת החיבור מעל המחלוקות והסכסוכים - את חכמת הקבלה, וכך התעלה מעל האגו "כאיש אחד בלב אחד". כאשר היהודים משתדלים להתחבר ביניהם, ולא רק בשעת מצוקה, כוח החיבור החיובי מוזרם דרכם ברשת האנושית כולה, מאזן את כוח האגו השלילי, ומעלה את העולם מעלה.

על רקע הטלטלות העולמיות - על דונלד טראמפ להתערב, אך הפעם מזווית חדשה ומפתיעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
על רקע הטלטלות העולמיות - על דונלד טראמפ להתערב, אך הפעם מזווית חדשה ומפתיעה(צילום: EPA)

כוח האחדות שמתפשט מבני העם היהודי מחלחל עד לאחרון האדם. הוא מאחה כל סדק בקשרים בין בני האדם ומשקם את כל מערכות היחסים, גם הבינלאומיים. "כאשר יהודי הולך בדרכי התורה (חכמת הקבלה)", אמר הרבי מלובביץ', "הוא נעשה בעל הבית על העולם כולו... הוא פועל שלום בין אומות העולם, ובין האומות ועם ישראל".

 

לכן, על רקע הטלטלות העולמיות - כדוגמת ניסוי הטיל הבליסטי ששיגרה צפון קוריאה, הטבח בסוריה, הטרור בבירות אירופה, הפיצוצים במשחקי הכדורגל, הכניסה של דאעש לכנסיות במצרים, הקרע המתמשך בין האמריקאים ועוד - על דונלד טראמפ להתערב, אך הפעם מזווית חדשה ומפתיעה.

שבעה מתוך חמישה-עשר המשתתפים הם יהודים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שבעה מתוך חמישה-עשר המשתתפים הם יהודים(צילום: AFP)

טראמפ מכבד את מקורותיו של העם היהודי, מפגין שייכות ליהודים דרך משפחתו ומכריו, ורואה במדינת ישראל מעצמה חזקה ואי של יציבות במזרח התיכון. על אף היותו דמות שנויה במחלוקת, עיני רוב העולם נשואות אליו, ולכן בכוחו להאיץ ביהודים למלא את תפקידם הרוחני כלפי האנושות. כמו שכתב הרב קוק: "בישראל שורה סוד האחדות של העולם!" ("אורות הקודש" ב').

 

אם כבוד הנשיא ישכיל לקרב בין היהודים, מכל המחנות, הזרמים או התנועות, ולהובילם לאחדות, להכרה בייעודם ולמימוש שיטת אברהם, היא חכמת הקבלה, לב לבה של היהדות, המכונה גם "תורת אמת" או "פנימיות התורה", אז "כל האומות יודו ויכירו בשבחם של ישראל עליהם. עד שיקוים הכתוב: 'ולקחום עמים, והביאום אל מקומם, והתנחלו בית ישראל על אדמת ה''' (ישעיהו, י"ד).

 

הצעד הראשון למימוש נבואת ישעיהו, כדי לדרבן את עם ישראל בבניית האנושות החדשה, הוא להעלות את המודעות לתפקידם בעולם. לכן, אפשר לדוגמה בתדריך היומי לעיתונאים בבית הלבן, להביא בחשבון קהל יעד נוסף: היהודים. למנות עובדות שחשוב שכל יהודי ידע, לספר את ההיסטוריה של העם היהודי, להראות כיצד האחדות היא הגורם הבלעדי שקשר בין היהודים, ולהדגים כיצד רק בכוח החיבור נפתרים הסכסוכים הקטנים מחד גיסא, והמלחמות הגדולות מאידך גיסא.

 

הכול בנוי על פי עיקרון יחיד ומיוחד: "כאשר ישראל מתאחדים להיות 'כולנו כאחד', ולא רק 'כולנו כאחד' בכף הדמיון בלבד, אלא אחדות אמיתית ממש, על ידי זה ממהרים ומזרזים את הגאולה האמיתית, שהיא גם הגאולה השלמה - גאולה שאין אחריה גלות" (הרבי מלובביץ', "תורת מנחם", ח"א, עמ' 322).

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו: "ואהבת לרעך כמוך ". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
צילום מסך
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים