שתף קטע נבחר

התאום של הדר גולדין: "היה מבייש. נתניהו רק מתרץ"

יממה לאחר המבוכה בכנסת, אומר באולפן ynet צור גולדין - אחיו התאום של החלל שגופתו מוחזקת בידי חמאס - כי "ראש הממשלה צריך לספק פתרונות, במקום תירוצים והתנצלויות". ח"כ מיקי זוהר התנצל: "הייתי צריך לשתוק. הפכו את הדיון לקרקס"

 

 

אחיו התאום של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמר כי היה "מבייש" לשמוע את קריאות חברי הכנסת לעבר אמו והמשפחות השכולות - ואומר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שצריך להביא פתרונות, ולא תירוצים. "כבר שלוש שנים שהדר ואורון מופקרים באופן בוטה", אמר צור גולדין באולפן ynet. ח"כ מיקי זוהר, שהתפרץ לדברי האם לאה גולדין, התנצל על כך - אבל האח צור גולדין לא קיבל זאת: "ח"כ זוהר צריך להתנצל לאזרחי ישראל, לא למשפחות שכולות". צפו בראיונות עם צור גולדין וח"כ זוהר.

 

 "ההרגשה לא טובה, אבל אנחנו לא מתרכזים בחברי כנסת שמחליטים להתנהג לא יפה, אנחנו מתרכזים במטרה ובאמת העגומה שכבר שלוש שנים הדר ואורון מופקרים בצורה בוטה", אמר צור גולדין. "חייבים לדייק ולומר שהמילים של אמא שלי לא היו מילים כועסות או זועמות. הן שיקפו בדיוק את המציאות, והמציאות היא שממשלת ישראל וגם הממשלה הקודמת נמנעות באופן בוטה מלעשות צעדים ללחוץ על חמאס כדי להשיב את הדר ואורון".

 

כששמעת את חברי הכנסת מתנפלים על אמא שלך, מה חשבת?

"זה היה מאוד מבייש, כאזרח, לפני שאני מדבר כאח שכול או כמשפחה שבויה. הנושא היותר מביש והיותר קשה לי לקבל זה לראות את אותם חברי כנסת שישבו שם במפגן שאני לא יודע איך אפשר לכנות אותו, בעוד ששלוש שנים אמא שלי לא שמעה אפילו שאילתא אחת בכנסת מאף אחד מאלו שישבו שם, לאור המציאות העגומה שבה אסירי חמאס מכתיבים לנו את סדר היום בשביתות רעב ואנחנו נותנים להם פרסים במקום להקשיח את התנאים שלהם. מדינת ישראל נותנת פרסים ומוותרת על הישגים שלוחמי צה"ל נלחמו עליהם בשביל לייצר שקט של שוטים".

צור גולדין, הבוקר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
צור גולדין, הבוקר(צילום: עפר מאיר)

אולי אתם מנהלים לא נכון את המאבק שלכם?

"אני מאוד מאמין במאבק שלנו. אנחנו נעים על פי מצפן ערכי שגדלנו וחונכנו עליו, ועליו אנחנו לא מוכנים לוותר. אנחנו מאמינים שעל ידי דיבור ושיח מתמיד עם נבחרי הציבור במאבק שהוא לא נגד הממשלה ולא מתלהם, אלא ערכי ומשקף את המציאות בדיוק, נשיג תוצאה לטווח ארוך ולא לטווח הקצר. לטווח הקצר יכולים לצאת לרחובות ולצעוק לפיתרונות מיידיים, כפי הדברים שנראו בעבר, אבל אנחנו לא רוצים שהמראות שנראו בעבר יקרו. אנחנו מאוד מאמינים שאפשר להכריע את שיטת החטיפות. אנחנו מאוד מאמינים שאם ייווצר לחץ מסיבי, לא מתפשר, כלכלי, פוליטי, על חמאס - לחץ שלא מתבצע היום - אז לא רק שיהיה אפשר להשיב את הדר ואורון, שמופקרים על ידי ממשלת ישראל, אלא גם יהיה אפשר למנוע את החטיפות הבאות. מבחינתנו זה מסר ערכי יסודי הרבה יותר חשוב מתסכולים ממנהיגים".

 

אתם מאוכזבים מנתניהו?

"ברור שאנחנו מאוכזבים. אתמול אזרחי ישראל קיבלו שתי דוגמאות לאכזבה הכי בוטה. יש כמה טענות שנשמעות כל הזמן. הטענה הראשונה היא שמדינת ישראל מחויבת לעשות הכל, כשבפועל אנחנו יודעים המציאות העגומה שקיימת ביחסים כלפי הרצועה. והאמתלה, התירוץ או הביטוי שרווח ויש בו שימוש יתר - 'אני מבין ללבכם. אני מבין ללבכם, אני אח שכול'. זה תירוץ, שחוץ מזה שאין בו ממש והוא לא נותן מענה לבעיה אסטרטגית שנמצאת על סדר היום הציבורי, הוא גם פוטר אותו מאחריות. התירוץ השני הוא שכל פעולה שתתבצע כדי ללחוץ על חמאס תביא למלחמה הבאה. זה תירוץ שגם שמענו מראש הממשלה עצמו שהוא לא באמת מאמין בו. זה מאוד אבסורד שמצד אחד אתה יושב ומתפאר מול המדינה שבצוק איתן הבאת להשגים שמרתיעים את חמאס והיום תושבי הדרום יכולים לשבת בשקט, כשמנגד אתה סותר את עצמך ואומר שכל פיפס קטן שתגיד יביא למלחמה הבאה.

לאה גולדין, אתמול בכנסת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לאה גולדין, אתמול בכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

"אנחנו יודעים את זה לא כי אנחנו משפחה שכולה עם כ' אלא כי אנחנו משפחה שקולה עם ק'. לצערנו, אחרי עניין או פרשיית שליט, יש פה טראומה מרחפת בכל הדרגים שמקפיאה כל מקבל החלטות. צריך להתרגל לחשוב אחרת, כמו מעצמה שלא נכנעת לדרישות של הבריון השכונתי. אחרי שלוש שנים הגיע הזמן להפסיק להתעסק בסתימת פיות של המשפחות. אני לא יודע אם אזרחים שמו לב שמשפחת שאול לא הייתה שם, משפחה שכבר לא יכולה לדבר. הדבר הכי מביש הוא להשתמש בניצול הבמה בכנסת או ומול התקשורת כדי לשדר מסרים שאמורים להשתיק את המשפחות. אני מקווה מאוד שזה יחלחל למנהיגים, במיוחד לראש הממשלה".

 

זוהר: "הייתי צריך לשתוק"

לאולפן ynet אמר ח"כ מיקי זוהר מהליכוד כי "לא הייתה לי שום כוונה ושום רצון חלילה לפגוע בגברת גולדין. הדבר היחידי שאמרתי הוא שאני לא יכול להסכים עם הטענה שהפכנו את המשפחות השכולות לאויבי העם כי זה משהו שבאמת לא רצינו לעשות ואין לנו שום רצון לעשות, ואנחנו גם מבינים היטב את הקושי הרב שיש למשפחות השכולות וגם רגישים כלפיהם. הטענה הזאת גרמה לי להגיד שזה לא נכון וזו הייתה שגיאה. הייתי צריך לשתוק ולתת לגברת גולדין לומר את אשר על לבה, ולא משנה עד כמה קשים הדברים שאני צריך לשמוע. זו הייתה החלטה לא נכונה שקיבלתי ואני מתנצל על כך.

 

לדברי זוהר, הוא "מסכים עם רוב הטענות של משפחת גולדין. בהרבה מאוד מקרים גם נאבקתי נגד שחרור מחבלים, ואמרתי שאני לא מסכים למדיניות רכה כלפי החמאס, כל עוד הם מחזיקים בחיילים שלנו. הטענות שלהם בעיני מוצדקות. לצערי הרב מה שקרה אתמול מבחינתי הוא שאמרתי משפט מאוד תמים, שעשה נזק באמת גדול. הלקח שלי בעניין הזה זה לא משנה מה אומרים, אתה צריך בסופו של דבר לשתוק, ובפרט שמדובר באישה ששילמה את המחיר היקר ביותר בעבור מדינת ישראל".

 

ח"כ זוהר טען כי "האופוזיציה הצליחה להפיל אותנו בפח. היא הצליחה ליצור דיון שהוא לא דיון ענייני ומקצועי, אלא פופוליסטי על מנת לנגח אותנו ולהביא אותנו לסיטואציות בעייתיות והם הצליחו בזה. הם הביאו את המשפחות השכולות לשם שמאוד קשה להתמודד איתם, בלתי אפשרי אפילו. אנחנו צריכים תמיד להבין שאנחנו לא יכולים אפילו להביט להם בעיניים. פוליטיקאים ישבו לצד המשפחות השכולות ויצרו קרקס שאנחנו היינו השחקנים המרכזיים בו בשיא טיפשותנו. נפלנו בעניין הזה וחבל, הייתי צריך פשוט לשתוק".

 

בתגובה לדברים של זוהר, אמר צור גולדין כי "ח"כ זוהר צריך להתנצל לאזרחי ישראל, לא למשפחות שכולות. אני לא מקבל טענה שאנחנו משפחות כואבות עם ראייה צרה שאי אפשר להתמודד איתה. אני בספק עם ח"כ זוהר בקי בכלל ויש לו עמדה מגובשת כלפיי. הוא לא עשה כלום בשנים האחרונות חוץ מלשבת בישיבות. להגיד - 'אנחנו מחוייבים, אנחנו מבינים, המשפחות האלה כואבות', זה תירוץ מאוד קשה. אני ממליץ לו לחשוב על תירוצים נוספים, לא לעוסים, שיכולים גם לתת תשובה לפתרון".

 

גולדין הפנה את דבריו לנתניהו: "מי שצריך לספק תשובות במקום לספק התנצלויות זה נבחרי הציבור ובראש בראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכמו שהוא הביא לעסקת שליט יכול להביא להכרעה של החטיפות. אם הוא לא מאמין בכך, אז אני חושב שכפי ששמענו אתמול אני חושב שאנחנו במצב מאוד בעייתי. צריך לאתגר אותו, לתחקר את הנושא. לפני ארבעה חודשים הייתה החלטת קבינט עם שורת לחצים על אסירי חמאס ולחצים על הרצועה ועל הסחורות שנכנסות לסחורה. שום דבר לא בוצע במילימטר. המשפחה שלי מחזרת על הפתחים,מתחננת על דלתות משרדי הממשלה שההחלטה הזאת תמומש, ומחליטים להימנע ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
האם, לאה גולדין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים