שתף קטע נבחר

סיור חיזבאללה בגבול: "ישראל עברה מהתקפה להגנה"

קצין הארגון קיים תדרוך לכתבים מלבנון ליד גבול ישראל. הוא פירט על סדרי כוחות של צה"ל, הצביע על סוללות עפר ומכ"מים, וכן על המיקום כביכול של "מערכת הריגול הגדולה ביותר". לדבריו, לישראל קווי הגנה חדשים: "האויב מניח שההתנגדות תחדור ליישובים שלו ומזה כשנה בונה ביצורים ומכשולים"

 

 

סיור לעיתונאים ליד הגבול, מטעם חיזבאללה. בנוכחות קציני הארגון קיימה מחלקת ההסברה של חיזבאללה סיור שלא מתרחש כל יום לעיתונאים מלבנון בגבול ישראל, בין היתר כדי להסביר להם את תמונת המצב וכיצד צה"ל נערך בצד השני. הם פירטו סדרי כוחות, הצביעו על מיקום לכאורה של מערכות ריגול וטענו כי לישראל קווי הגנה חדשים: "האויב עבר מדוקטרינת התקפה לדוקטרינת הגנה". בסרטון ניתן לראות כלי רכב צבאיים ואזרחיים, מבעד לעיניים של חיזבאללה.

 

אחד מקציני הארגון קיים תדרוך לכלי התקשורת הלבנוניים בכפר עלמא א-שעב ואמר להם: "אנחנו נמצאים בדרום הכפר עלמא א-שעב, מול השטחים הפלסטיניים שהאויבים הציונים כבשו. במפגש הזה נסביר בקצרה את המציאות הגיאוגרפית באדמה הקדושה, ההתפרסות של האויב הישראלי והצעדים ההגנתיים שהאויב נקט בהם לאחרונה - הגברת העבודות ההנדסיות, הביצורים, המכשולים ופריסה של מערכות מעקב וריגול".

כלי רכב אזרחיים וצבאיים, בעיניים של חיזבאללה ()
כלי רכב אזרחיים וצבאיים, בעיניים של חיזבאללה

לדבריו, "האויב הישראלי בנה כמות גדולה של התנחלויות על גבי ההריסות של הפלסטינים ועל האדמה הטהורה". בהמשך עבר לדבר על המציאות הצבאית באזור: "כמו שאתם רואים, יש פה מוצבים צבאיים שמסונפים לפיקוד החטיבה המערבית, חטיבה 300 שכפופה לפיקוד צפון. פיקוד צפון שלאחרונה מונה למפקדו, האלוף יואל סטריק".

 

לאחר מכן הסביר קצין חיזבאללה לכתבים כי פיקוד צפון מורכב משתי אוגדות: "באוגדת הגליל יש חטיבה מערבית וחטיבה מזרחית. מה שלפנינו היא החטיבה המערבית". הוא אף פירט את סדר הכוחות לכאורה של הגדודים והפלוגות, ומיקום כביכול של "מערכת הריגול הגדולה ביותר".

 

"כנופיות ההגנה בנו את חניתה אפילו לפני 1948"

בהמשך הצביע אותו איש חיזבאללה לעבר שטח ישראל ואמר לעיתונאים: "אנחנו רואים את הערים הפלסטיניות שהאויב טימא מאז 1948". הוא ציין את המועצה המקומית שלומי וכינה אותה בשמה הפלסטיני, והצביע על בסיס צבאי: "מאחוריו ההתנחלות חניתה. כנופויות ההגנה בנו אותה אפילו לפני 1948. הם התחילו לבנות אותה ב-1932".

קצין חיזבאללה והכתבים ()
קצין חיזבאללה והכתבים

לוחמי חיזבאללה בקרבת הגבול הישראלי ()
לוחמי חיזבאללה בקרבת הגבול הישראלי

 

אחר כך עבר הקצין לעסוק באמצעי ההגנה שצה"ל הקים לאחרונה באזור הגבול: "האויב מניח, ואני לא מאמץ זאת, שההתנגדות תחדור באמצעות הנקודות האלה ליישובים שלו. כמו שניתן לראות, זו ההתנחלות שלומי והתנחלויות אחרות כמו חניתה. שימו לב קודם כל לגריפה - האויב נקט שורה של אמצעים. מזה שנה הוא החל לבנות ביצורים, מכשולים ונקט אמצעי הגנה רחבי היקף שמדמים בלימת התקדמות של אנשים לעברו".

 

"מאחור יש גריפה בתוך ההר", המשיך הקצין. "המדרון הזה לפני שנה היה כולו ירוק, אבל מזה שנה האויב פועל כדי לגרוף אותו באורך של 1,600 מטר והגובה שלו נע בין 7 ל-15 מטר. המטרה היא למנוע מכל כוח רגלים להתקדם לעבר עמדותיו והיישובים שלו".

 


 

קצין חיזבאללה הוסיף והראה לעיתונאים את הדחפורים שמבצעים עבודות הנדסיות ליד הגבול: "יש לנו את הדגם הראשון שזה הר שהופך למכשול שמונע מעבר. הדגם השני הוא סוללת עפר שהרימו בין נקודת חניתה לנקודת חמרה, שגובהה בין 8 ל-10 מטרים. גם הוא נועד למנוע מעבר. אנחנו רואים את הדגם השלישי שזה מוצב שהתבצעה בו גריפה, כיוון שהוא קרוב מאוד לגבול והאויב מפחד שההתנגדות תתקדם לעברו. הוא הקים סוללות עפר בתוכו וגם הקים בטונדות".

 

הוא גם ציין כי במסגרת אמצעי ההגנה הוקמו עמודים ומגדלי פיקוח בתוך המוצבים של צה"ל. על אותם עמודים ומגדלי פיקוח הוצבו מצלמות, מכ"מים ומתקני האזנה שעובדים 24 שעות ביממה.

 

כשנשאל לגבי המועד של המלחמה הבאה ענה הקצין: "זה לא בתחום סמכותנו. אנחנו לא אומרים מה תעשה ההתנגדות, אנחנו גורם צבאי שמחויב להוראות ולפקודות ההנהגה". בהמשך הוא ציטט את אחת האמירות של חסן נסראללה: "אנחנו לא חוששים ממלחמה ולא מפחדים להתמודד איתה, אלא משתוקקים לה. אנחנו נתמודד איתה אם היא תיכפה עלינו, ואנחנו ננצח אם ירצה אללה".

 

איש חיזבאללה שערך את הסיור לעיתונאים סירב להתייחס לאופן שבו הארגון מתמודד עם קווי ההגנה החדשים לכאורה של ישראל, אבל אמר כי "בפעם הראשונה בתולדות הישות הציונית האויב משתמש באמצעי הגנה ועובר מדוקטרינה של התקפה לדוקטרינה של הגנה".

 

בראיון לעיתון "אל-אח'באר" המזוהה עם הארגון, שפורסם הבוקר, העריך נעים קאסם - סגנו של נסראללה - כי ישראל לא מעוניינת במלחמה הקיץ. "ישראל מורתעת. אם היא תעשה צעד פזיז, אנחנו מוכנים לכל תרחיש", אמר קאסם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים