שתף קטע נבחר

בלחץ החרדים: חופשת ל"ג בעומר נדחתה ביום אחד

ערב החג על פי לוח השנה העברי חל במוצאי שבת, אך החרדים ובני עקיבא הזהירו כי הכנות למדורה עלולות לגרור "חילול שבת המוני". משרד החינוך נעתר לבקשה לדחות את החופשה ביום. ועדי ההורים הישוביים מתנגדים

משרד החינוך הודיע הבוקר (יום ו') כי חופשת ל"ג שהייתה אמורה להתקיים ביום ראשון, 14 במאי, נדחתה ליום המחרת, 15 בחודש.

 

החופשה המקורית ביום א' אמורה הייתה להיערך לאחר ליל המדורות במוצאי שבת, כך על פי לוח השנה העברי. אך בימים האחרונים פנו גורמים מהמגזר החרדי לשר החינוך נפתלי בנט בבקשה לדחות את יום החופשה כדי שאת המדורות יבעירו בערב יום א', במקום במוצאי שבת, מחשש לחילול שבת המוני. בנט כאמור נעתר לבקשה. 

ל"ג בעומר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ל"ג בעומר(צילום: רויטרס)
 

"ההחלטה התקבלה כמענה לצרכים השונים של תלמידי המערכת ובעקבות פניית הרבנות הראשית לישראל בעניין. המשרד ייבצע את ההתאמות הנדרשות לצורכי המוסדות בימים הקרובים", נמסר. במשרד הדגישו כי ההחלטה התקבלה בתיאום עם ארגוני המורים.

 

ביום שבו נקבעה החופשה אמורה להתקיים בחינת בגרות במחשבים. מהמשרד נמסר כי הבחינה תידחה ובהמשך ייקבע מועד חלופי. המשרד יפרסם בראשית השבוע הקרוב הודעה מסודרת למוסדות החינוך לגבי המועד החדש. 

 

בימים האחרונים פורסמה ברשת גם עצומה של תנועת בני עקיבא בנושא. "השנה יחול ליל ל"ג בעומר במוצאי שבת, 13 במאי, ובו צפויים רבבות להדליק מדורות בכל רחבי הארץ. חלק משמעותי מהם הם תלמידי ישראל שיציינו זאת לתוך הלילה, כשלמחרת לא יתקיימו לימודים בבתי הספר", נכתב. "עקב שעת יציאת השבת המאוחרת, ההערכה היא כי חלק מההכנות וההדלקות עשויות להתחיל עוד טרם יציאת השבת והדבר עשוי להביא לחילול שבת המוני במקומות שונים ברחבי הארץ. גם בעבר קראה הרבנות הראשית במקרה מסוג זה לדחות את ההדלקות ביום אחד, ליום ראשון בשבוע".

 

מפורום ועדי ההורים הישוביים הבהירו כי הם מתנגדים בתוקף להחלטה. "ל"ג בעומר לא אמור בכלל להיות יום חופש, ואם כבר נקבע - אין סיבה בעולם להזיז שבועיים מראש. זה רק מוכיח את הזילות בתכנון ימי החופש במערכת החינוך. ההורים העובדים עושים תוכניות בהתייחס לימים שנקבעו בתחילת השנה: משמרות בעבודה, חופשות וכדומה. 

 

"אין סיבה שמשרד החינוך יזיז את ימי החופשה של המשק הישראלי בלי לקיים על כך דיון במקומות המושפעים מכך. לא רק מערכת החינוך אלא המשק הישראלי כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים