שתף קטע נבחר

על המגרש הזה מנצחים את הדעות הקדומות

הצטרפנו לאימון מיוחד של קבוצת כדורגל מיוחדת בבאר שבע – בה משחקים זה לצד זה אנשים עם מוגבלות שכלית לצד מתנדבים מחברת טבע ומעמותת עמי. בין ריצה לבעיטה, לכולם יש מטרה אחת משותפת: להוכיח שהם שווים

בשיתוף חברת טבע

 

יום שלישי שעבר, 18:00 בערב. כמו בכל שבוע, הם נפגשים כאן, במגרש הכדורגל בבית הספר הטכני של חיל האוויר בבאר שבע. 19 גברים ואישה אחת. עוד כמה רגעים הם יתחילו את אימון הכדורגל השבועי שלהם. המגרש ממוקם בקצה המערבי של באר שבע, ואפשר לראות ממנו את הרי המדבר ולחוש ברוגע מסביב.

 

כתבות נוספות במתחם המורה של המדינה

 

לעיני המתבונן מהצד, זה שאינו בקיא ברזי המשחק, הם נראים כמו קבוצת שחקני כדורגל רגילה לגמרי באימון שגרתי. תחילה השחקנים פותחים בשיחה ומתעדכנים במה שעבר על כל אחד במהלך השבוע.

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

המאמן, אייל קרביצקי, מזכיר לכולם את הערכים החשובים בקבוצה: שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה ופעילות גופנית. חמש דקות אל תוך השיחה, כבר ברור: זו לא עוד קבוצת כדורגל. הערכים של אורח חיים בריא הם רק תוספת לערכים אחרים, חשובים לא פחות, שנוגעים במהות של שילוב אוכלוסיות מיוחדות בקהילה, ובכוח של משחק משותף להפיל חומות ולחבר בין בני אדם.

 

הרבה אנשים טובים, רצון ואהבה מאפשרים את קיומה של הקבוצה הזו, שמשלבת אנשים עם מוגבלות שכלית. עמותת "מפעלות", שרואה בכדורגל כלי חינוכי למעורבות חברתית, יזמה את החוג וליהקה את קרביצקי למאמן הקבוצה.

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

חברת טבע (שיש לה קבוצת כדורגל משלה, שמורכבת מעובדיה) תומכת בפעילות הקבוצה, ועשרה מעובדיה הצטרפו אליה כשחקנים פעילים. עשרה שחקנים נוספים, החברים באגודת עמי (המסייעת לאנשים עם מוגבלות שכלית), לוקחים גם הם חלק בקבוצה. כולם יחד התמסרו לקבוצת הכדורגל המיוחדת הזו. כבר שנתיים הם מתכנסים כאן פעם בשבוע לאימון. על המגרש אין הבדלים – הכדור עגול וכולם שווים.

 

לאחר שיחת הפתיחה כולם מתחילים בעבודה. עוזר המאמן, אלברט בנימיני (27), דייר מוגן בדירה בשכונת רמות, שעובד כאפסנאי בבסיס צבאי, חיכה לרגע הזה כל השבוע. הוא פורס את העזרים לאורך המגרש (קונוסים, חישוקים ועוד), והקבוצה מתחילה בחימום. "יצאתי לקורס מטעם 'מפעלות' ואני שותף של המאמן קרביצקי", הוא מספר. "אנחנו תמיד מדברים על איך יהיה האימון ואיך לבנות את המשחק. זה כיף, כדורגל זה החיים שלי. אפילו קניתי מנוי בהפועל באר שבע מכסף שהרווחתי בעבודה. אולי יום אחד אשחק גם שם", הוא אומר.

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

כשכולם עסוקים בתרגילי קואורדינציה, סיבובי אגן ובריצות סביב הקונוסים, ניכרת הלכידות הקבוצתית. הם מכירים אחד את השני, יודעים כבר איך לנוע כגוף אחד – כקבוצה.

קרביצקי מחלק אותם לזוגות ומתחילים במשחק. אמיר אוזן (37), עובד טבע, משחק יחד עם שלומי (שמו המלא שמור במערכת), וקל לראות שבין השניים יש קשר מיוחד. "אנחנו כבר מכירים, מרגישים בנוח, עברנו דרך מאז המפגש הראשון", אומר אוזן. "בהתחלה חוויתי הלם, לא ממש ידעתי איך להגיב, איך לדבר, אבל כבר אחרי המשחק הראשון הפעילות המשותפת מחברת ואתה מבין שכל מה שצריך זה להתנהג בטבעיות ולפתוח את הלב". על שלומי הוא נדלק כבר באימון הראשון, ומאז הם מחוברים.

 

"אנחנו גאים על כך שמחצית מעובדי חברת טבע בישראל מתנדבים, באופן קבוע או ביוזמות חד-פעמיות ותורמים 25 אלף שעות לרווחת הקהילה", אומרת אורלי פסקל, מנהלת משאבי אנוש בטבע ישראל. "הנתינה והעשייה היא חלק ממי שאנחנו, ומייצגת את הרצון שלנו לתרום לחברה ולשפר את בריאות המטופלים בישראל. שיתוף הפעולה עם העובדים תורם גם למתנדבים עצמם, על ידי יצירת הנאה ותחושות שייכות, וקבלה אמיתית של האחר בקהילה".

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
  

הקבוצה המיוחדת הזאת השתתפה השנה בארבעה טורנירים של קבוצות כדורגל שמשלבות אנשים עם מוגבלות. בשבוע שעבר היא לקחה את האליפות הארצית. חברי הקבוצה גם מקיימים מפגשים משותפים – כמו ביקור במפעל "טבע" או יום שלם של פעילות אתגרית ופיקניק משותפים. על המגרש ומחוצה לו הם מתנהגים כחברי¬ם ושותפים. לכולם מטרה אחת: לנצח את המשחקים ואת הדעות הקדומות.

 

בינתיים האימון נמשך. אייל דוקרקר (34) רץ על המגרש, הוא עדיין לא נרגע מהביקור של כדורגלן העבר הידוע סתיו אלימלך בקבוצה שלהם לפני מספר שבועות. גם דוקרקר הוא דייר מוגן בשכונה ברמות, והוא עובד במוסך. כמו רוב השחקנים בקבוצה, הוא אוהד את הפועל באר שבע. "כיף לי לבוא לפה", הוא אומר. "אני ביחסים טובים עם החברים מטבע, וגם היה לי כיף כשהם אירחו אותנו במפעל שלהם".

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
  

על הטריבונות יושבות כל הזמן שתי נשמות גדולות שמלוות את הקבוצה: קארין גרינברג, רכזת הקבוצה, ונתי פלס, עובדת סוציאלית ומובילה חברתית בטבע טק. במהלך האימון הן יושבות מהצד, מעודדות, נענות לכל בקשה ולא חוסכות במילים טובות ובחיזוקים חיוביים. ברור שהן הרוח החיה מאחורי הקבוצה הזו. "כדורגל הוא כלי מצוין להעצמה ולקרבה, וזה מתיישב לגמרי עם הערכים שלנו לשמירה על הבריאות וקיום אורח חיים בריא", אומרת פלס, "הקבוצה הזו שומרת אותם בכושר גופני ובפעילות בריאה, אבל יש לה עוד ערכים מוספים".

 

השעה כבר 19:50 והאימון מתקרב לסיומו. קרביצקי אוסף את כולם לשיחת סיכום, עידוד וזריקת רעל לקראת המשחקים הבאים. כולם מחובקים, קוראים קריאות עידוד וחיזוק. החבר'ה נותנים לחיצת יד קבוצתית משותפת, ולרגע זה נראה כמו קטע מסרט אמריקאי שמאלצי במיוחד. אבל האמת היא שרגע סיום האימון באמת מרגש. קשה להישאר ציניים למראה של קבוצת שחקנים, על רקע השקיעה המדברית, שעובדים יחד בשיתוף ובקבלה, ובמשך שעה וחצי מתעלמים מהקשיים שמחוץ למגרש.

 (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

מי יהיה המורה למדעים של המדינה?

תחרות "המורה של המדינה" יצאה לדרך, זו השנה התשיעית, במטרה להוקיר ולתת כבוד למורים שלנו. גם השנה, בפעם השנייה, ייבחרו מורים במסלול המדעים ביוזמת חברת טבע.

 

בשיתוף חברת טבע

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
כולנו שווים על המגרש
צילום: הרצל יוסף
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים