שתף קטע נבחר

קרן ואור במחלקה לחשמל (ואלקטרוניקה)

על התאומות הזהות שלא חוששות להיות מהנדסות בתחום הנחשב לגברי

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המוסדות האקדמיים המציגים

 

סיפור כזה כבר מזמן לא היה לנו. זה סיפור יפה. סיפור זוגי. על שתי אחיות. תאומות. זהות. בנות 23. מטבריה במקור, כיום מכרמיאל. תאומות שרוצות להיות מהנדסות חשמל ואלקטרוניקה. כבר שנה שניה הן בדרך אל התואר. לומדות זו עם זו. באותה כיתה. ולא מעתיקות. לאחת קוראים קרן, לאחרת - אור. אז פגשנו אותן ושאלנו אותן כמה שאלות, זהות כמובן, על שילוב נשים במקצועות ההנדסה. 

"זה הזמן לנפץ סטיגמות ולפרוץ דרך אל העתיד". קרן (משמאל) ואור ביטון במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה (צילום: אילון פרת) (צילום: אילון פרת)
"זה הזמן לנפץ סטיגמות ולפרוץ דרך אל העתיד". קרן (משמאל) ואור ביטון במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה(צילום: אילון פרת)

קרן: "בתיכון למדתי בבית הספר 'עמל בגליל', במגמת חשמל ואלקטרוניקה (עם פיזיקה מורחב), שם נחשפתי לראשונה לתחום והוא מאוד עניין אותי. אז כבר ידעתי, שזה מה שאלמד אחרי הצבא וכך קרה. ההורים שלי פחות הכירו את מסלולי ההנדסה, אבל שמחו שאני ואחותי שאפנו להצלחה וללימודים גבוהים. אמנם, בעיני אבי תחום החשמל נחשב למקצוע לגברים, אבל עם הזמן הוא הבין שטעה".

 

אור: "למדתי בתיכון הרב תחומי 'עמל נופרים בגליל', במסגרת צבאית. למדתי במגמת אלקטרוניקה ופיזיקה. התחום הזה מאוד עניין אותי ואכן במסלול הצבאי עשיתי קורס, שעוסק בתמסורת ונתונים ולאחריו שובצתי במחלקת תקשוב בבסיס נבטים, שם נחשפתי לעבודה עם חומרה ותכנה. תחום החשמל מאוד עניין אותי וכשהבנתי שזה מקצוע מאוד נחשב, החלטתי שזה מה שאני רוצה ללמוד".

 

- את מרוצה מהבחירה ללמוד במכללה?

 

קרן: "למען האמת רציתי ללמוד בטכניון, אבל כשהבנתי שלא אצליח להתקבל לשם בגלל הציון הפסיכומטרי, ביררתי עם חברים שלומדים במכללה, על רמת הלימודים, וככל שחקרתי את הנושא הסקתי שזה מקום מצוין ונחשב גם בתעשייה. מסלול הלימודים שלי מאתגר, סגל המחלקה מאוד קשוב לבקשות הסטודנטים וכשצריך עצות ועזרה תמיד יש למי לפנות. היום אני מאוד מרוצה מהבחירה שלי".

 

אור: "למען האמת רציתי ללמוד בטכניון, אבל הפסיכומטרי שלי לא הספיק, אז האופציה הבאה בתור הייתה בראודה, כמובן. בשנים האחרונות נחשבת המכללה למוסד אקדמי ברמה גבוהה מאוד בתחום ההנדסה ולכן כולם המליצו לי להגיע הנה. בסך הכל אני מרוצה מהמכללה, היא נותנת לנו בסיס לעבודה עתידית, המרצים מלמדים טוב. ברור שלא הכל מושלם, אבל ככה אלה חייו של סטודנט".

 

- איך מקבלים אותך כבת בתכנית הלימודים?

 

קרן: "בהנדסת חשמל אנחנו מעט בנות. חוץ ממני ומאחותי, לומדות אתנו רק עוד שתי סטודנטיות. המרצים והסטודנטים מתלהבים מהעובדה שאנחנו תאומות ואנחנו לומדות ביחד, אך גם באות 'הצעות' כמו: 'תלמדי את חצי מהמקצועות ואור תלמד את החצי השני'. אנחנו צוחקות וכמובן לא ניישם את ההצעה, אבל אנחנו כן עוזרות זו לזו בלימודים, כי אנחנו גם גרות ביחד, כך שאם למי מאתנו יש שאלה אנחנו קודם מתייעצות בינינו".

 

אור: "בת שלומדת הנדסת חשמל תמיד נשמע מוזר, כי זה מקצוע שנחשב לגברי. אנחנו התחלנו במחזור 20 בנים ו-5 בנות וברור שעדיף כך מאשר ללמוד רק עם בנות בכיתה. חברות שלי מהבית תמיד מתייגות אותי בפוסטים בפייסבוק על משפטים כמו: 'כמה חברה שלך גבר שהיא לומדת הנדסה (חחח)', אבל לא אכפת לי כי בסופו של דבר אני אוהבת את זה וזה מקצוע טוב .

 

"אני ואחותי תמיד מקבלות תגובות כמו: 'את תיגשי למועד א' ובשביל אחותך למועד ב'", או: 'וואי איזה כיף לך, את לא חייבת לכתוב הכל, אתן יכולות שאחת תכתוב במקצוע אחד והשנייה - במקצוע שני'. אבל אחרי כל הצחוקים, אנחנו כל אחת לעצמה, לשתינו נוח לכתוב ולסכם ואפילו להיבחן בעצמנו. מה שבאמת קצת מבאס זה שהבנות מהוות רק חמישית מכל התלמידים, וזה ממש מעט".

 

- אתן לומדות למבחנים ביחד?

 

קרן: "יש לנו אותם הקורסים, אבל את השיעורים, העבודות, והלימודים להכנה לפני מבחנים אנחנו מעדיפות לעשות בנפרד, כל אחת בדרך שלה. כמובן כשי שצורך אנחנו נעזרות זו בזו".

 

אור: "מסכימה עם כל מילה של אחותי".

 

- איפה תהיי בעוד כמה שנים?

 

קרן: "אני מאוד רוצה להצליח בלימודיי לתואר וכבר להתחיל לעבוד. אני רואה את עצמי בעוד כמה שנים בחברה מצליחה בתחום, בתפקיד בכיר ותמיד עם שאיפות להתקדם עוד".

 

אור: "בעוד כמה שנים אני רואה את עצמי במשרה חשובה באינטל, אולי מנהלת מחלקה כלשהי. חשוב לי להצליח ולהתקדם, להיות אישה שעובדת ועוזרת בהכנסות של הבית ולא מחכה שרק הבעל יביא משכורות טובות".

 

לסיום, מה תרצו לומר לבנות שקוראות את הריאיון הזה ומתלבטות אם ללמוד הנדסה?

 

קרן: "לבנות שחושבות ללמוד הנדסה בכלל, ובפרט הנדסת חשמל, ואשר חוששות מהקושי, אני ממליצה מאוד להסיר כל דאגה ולהפוך את החיסרון ליתרון. לבנות יש הרבה כוח והשפעה ואנחנו לא פחות חכמות מהמין הגברי. זה הזמן לשבור סטיגמות ולפרוץ דלת לעתיד. מקצועות ההנדסה מאוד נחשבים וימקמו אתכן גבוה, אז אל תפחדו להצליח".

 

אור: "לבנות שאוהבות את תחום ההנדסה ומתלבטות אני ממליצה להתחיל. היום יש עידוד מדהים לנושא הנדסה בקרב נשים מה שהופך את הבחירה לקלה יותר. נשים יכולות לעשות שינויי ולהפוך למובילות בתחום החשמל. זה מקצוע עם עתיד טוב, שכר מעולה ותנאים מטורפים. חבל להסתפק במועט - זה הזמן לעבוד בעבודות עם משמעות ועם תוכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילון פרת
התאומות קרן ואור
צילום: אילון פרת
מומלצים