שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רוג'ר ווטרס לרדיוהד: "אל תופיעו בישראל לצד דודו טסה, עד שהאפרטהייד יסתיים"

  מוזיקאים ואמנים, ביניהם רוג'ר ווטרס וזוכה פסטיבל קאן, הבמאי קן לואץ', חתמו על מכתב הקורא לרדיוהד לבטל הופעתה בישראל, "עד שייגמר האפרטהייד נגד הפלסטינים". בין היתר התייחסו למופע החימום של דודו טסה והכוויתים: "לחלוק במה עם להקה שמנגנת מוזיקה יהודית-ערבית לא הופך את זה לבסדר"

  להקת רדיוהד עתידה להופיע בקיץ הקרוב בישראל, אך יש מי שלא רוצה שזה יקרה. שורה של אמנים ומוזיקאים בחרו לחתום היום (ב'), יום השואה, על מכתב פתוח הקורא לתום יורק ושותפיו לבטל את הופעתם המתוכננת בישראל - או לפחות "לחשוב עליה מחדש". בין החתומים על המכתב ניתן למנות את זוכה פסטיבל קאן האחרון, הבמאי קן לואץ', מנהיג להקת סוניק יות' לשעבר ת'רסטון מור, איש להקת טי.וי און דה רדיו, טונדה אדבימפה וכמובן רוג'ר ווטרס.

   

  "שמרו מרחק, עד שהאפרטהייד יסתיים". אמנים בפנייה לרדיוהד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  "שמרו מרחק, עד שהאפרטהייד יסתיים". אמנים בפנייה לרדיוהד(צילום: gettyimages)

  "הבנו שקיבלתם פניות מתומכים בפלסטינים, שביקשו מכם לכבד את החרם התרבותי על ישראל, אך סירבתם", נטען במכתב. "היות ורדיוהד פעלה למען השגת חופש עבור הטיבטים, תהינו למה דחיתם הצעה לכבד זכויותיהם של אנשים אחרים תחת כיבוש זר. ומאחר שרדיוהד הופיעה במסגרת אירוע לציון 50 שנות זכויות אדם, אנחנו תוהים למה לכם להתעלם מקריאה לעמוד כנגד מניעת זכויות אלו, כשזה נוגע לפלסטינים. בכך שתופיעו בישראל, תנגנו במדינה שנציגי האו"ם קבעו כי היא כופה על העם הפלסטיני משטר אפרטהייד".

   

  בנוסף, התייחסו החתומים גם לדודו טסה ולהקתו הכוויתים, מופע החימום של רדיוהד ברחבי העולם, וגם בישראל: "אתם אולי חושבים שלחלוק במה עם דודו טסה והכוויתים, אשר מנגנים מוזיקה יהודית-ערבית, יגרום לזה להראות בסדר. זה לא". המכתב מסתיים במשפט "בבקשה עשו מה שאמנים עושים באזורי דיכוי בדרום אפריקה: שמרו מרחק, עד שהאפרטהייד יסתיים". 

   

  בהצהרה נפרדת שצורפה למכתב, אומר המוזיקאי ת'רסטון מור כי "אקטיביסטים פעילי זכויות אדם מעודדים חרם במטרה למחות על אי-צדק חמור ומבקשים מאמנים ומאקדמאים להימנע מלעבוד במדינות אלה, או לתמוך בנורמליזציה שלהן. אני בוחר לא לחצות את הקו ומייעץ לכולם לא להיות אדישים - זוהי אינה הקרבה גדולה ביחס לאלו הנאבקים בדרכים מכובדות בפאשיזם בחסות מדינה".

   

  "רדיוהד, התנגדו לדיכוי זכויות אדם". רוג'ר ווטרס וחבריו מכים שנית (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  "רדיוהד, התנגדו לדיכוי זכויות אדם". רוג'ר ווטרס וחבריו מכים שנית(צילום: gettyimages)

  מור היה מתוכנן להופיע בישראל באפריל 2015, אך בחר לבטל את הופעתו ממניעים אידיאולוגיים, ומתוך תמיכה בתנועת החרם BDS. "הגעתי אז למסקנה כי הופעה בישראל תנגוד את ערכיי", אמר לפני שנתיים למגזין המוזיקה "The Quietus". "הבנתי כי חרם תרבותי ואקדמי על ישראל הוא חיוני לחשיפת מציאות של הפרה ברוטלית של זכויות אדם, חוקים מפלים וכיבוש בשטחי יהודה ושומרון. מתוך הבנה זו החלטתי לבטל את הופעתי".

   

  ווטרס מצדו חתום על שלל בקשות לביטול הופעות בישראל, אותן הפנה לאמנים רבים ביניהם כימיקל בראדרס, בון ג'ובי, רובי וויליאמס, רולינג סטונס, ניל יאנג ונוספים.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  רוג'ר ווטרס ותום יורק. פנה גם אליו
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים