שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נשים או גברים: מי מת יותר מהתקפי לב בישראל?
  נתונים עדכניים שפורסמו בסקר איגוד הקרדיולוגים בישראל מצביעים על ירידה משמעותית בתמותה מאוטם שריר הלב (התקף לב) בשנים האחרונות. במקביל מגלה הסקר ששיעור התמותה של נשים מהתקפי הלב כפול מזה של גברים. הסיבות העיקריות: קושי באבחון והגיל המאוחר יחסית בו הן לוקות בהתקף

  נתונים חדשים של האיגוד הקרדיולוגי בישראל מגלים ירידה משמעותית בתמותה מהתקפי לב בישראל בשני העשורים האחרונים. זאת בזכות שיפור אורח החיים, הטיפול התרופתי והצנתורים שמתבצעים מהר הרבה יותר מהעבר.

   

  הסקר של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי מתבצע מדי כשנתיים מאז שנת 2000, ובמסגרתו נאסף עד כה מידע על יותר מ-15 אלף מטופלים שהתקבלו עם תסמינים של התקף לב ב-25 יחידות לטיפול נמרץ ברחבי הארץ.

   

  את המידע אוספים באמצעות שאלון מפורט שמשקף את כל תחנות הטיפול מרגע פניית החולה לעזרה רפואית, והמעקב נמשך בשנה שלאחר האירוע.

   

  נשיםנוטות למות יותר - בעיקר בגלל חוסר מודעות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נשיםנוטות למות יותר - בעיקר בגלל חוסר מודעות(צילום: shutterstock)

   

  מהממצאים עולה כי בין השנים 2000 ל-2016, שיעור התמותה מאוטם שריר הלב בחודש שלאחר האירוע ירד פי 3 - מכ-9% מסך הלוקים בהתקף לב ב-2000, ל-2.9% בלבד ב-2016.

   

  נשים מתות יותר

  מהממצאים האחרונים עולה גם פער של יותר מפי 2 בשיעור התמותה של נשים ב-30 הימים שלאחר האירוע (5.2%) לעומת תמותת הגברים באותה תקופה (2.3%). הפער נגרם בעיקר כתוצאה מגילן המבוגר יותר של נשים בעת התרחשות האירוע הלבבי, מה שחושף אותן למחלות רקע נוספות.

   

  בנוסף, ממצאים מהעבר מלמדים כי בשל תסמיני התקף הלב אצל נשים, שנחשבים פחות "אופייניים", הנטייה שלהן היא להגיע לאבחון מאוחר יותר יחסית לגברים.

   

  קראו גם:

  "בגיל 37 לקיתי בהתקף לב וגוגל הציל את חיי"

  אצל נשים זה שונה: 7 סימני האזהרה להתקף לב

  לראשונה: טיפול שמחזיר לחיים את שריר הלב לאחר התקף

   

  "שיפור ברפואה נגרם משינוי באורח החיים, טיפול תרופתי יעיל בגורמי הסיכון כמו סוכרת, יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם", אמר נשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל, פרופ' מיכאל גליקסון. "ניתן להוריד בעשור הקרוב את התמותה ממחלות לב ב-50 אחוז נוספים".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  שימו לב לסימנים המקדימים

  כ-10 אלפים איש לוקים מדי שנה בהתקף לב. כ-3,000 נוספים נמנעים מלהגיע לבדיקה בבית החולים על אף הסימנים המוקדמים ומתים בבתיהם, כך מגלים הנתונים.

   

  על פי הנתונים, רק 60% מהחולים עם התקפי לב מגיעים תוך פחות מ-6 שעות מתחילת הכאבים בחזה, שהוא הזמן בו ניתן לפתוח את העורק החסום או על ידי צנתור דחוף או על ידי תרופות הממיסות את הקריש החוסם את העורק, וכך להציל את שריר הלב מנזק.

   

  הגורמים המרכזיים להתקפי לב הם לרוב שילוב של גנטיקה, תזונה עתירת שומנים, הימנעות מפעילות גופנית, עישון וסוכרת. לפיכך, הימנעות מגורמי הסיכון תפחית משמעותית את הסיכון להתקף לב (ולשבץ מוחי).

   

  אוטם שריר הלב יוצר מגוון של סימפטומים אפשריים. אצל נשים במיוחד, יכול להופיע תסמין כללי כמו עייפות או כאבי גב, אולם הסימנים הקלאסיים הם כאבים במרכז בית החזה או ברום הבטן שמקרינים לאברים נוספים.

   

  אם החולה מראה תסמינים אופייניים, הזעיקו את מד"א ללא עיכוב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אם החולה מראה תסמינים אופייניים, הזעיקו את מד"א ללא עיכוב(צילום: shutterstock)

   

  ייתכנו גם קשיי נשימה, בחילות, הקאות, חולשה קשה, עייפות והזעה מוגברת ללא מאמץ. חשיבות גדולה מאד יש לתזמון האבחון ותחילת הטיפול: ככל שזה יבוא מוקדם יותר, הנזק שייגרם ללב יהיה קטן יותר.

   

  כדי לאבחן התקף לב, יש צורך בשניים מתוך שלושת הממצאים הרפואיים הבאים: סימנים מקדימים, סימנים מתאימים בתרשים האק"ג ובדיקת אנזימים בדם. בבדיקה זו נמדדת רמתם של אנזימים המשתחררים לזרם הדם בזמן פציעה של שריר הלב כפי שמתרחש בעת התקף לב.

   

  במקרה כזה, מובהל החולה בדרך כלל לצנתור. בפעולה זו מוחדר צנתר דרך שורש כף היד, או לעתים דרך המפשעה, ומאפשר לרופאים לבדוק את קוטר כלי הדם הכליליים המזינים את שריר הלב, ואף להרחיב כלי דם שנחסמו.

   

  ההמלצות למניעה וטיפול

  לאנשים בריאים מעל גיל 40 לגשת לבדיקת אק"ג אחת לחמש שנים לפחות יחד עם בדיקות דם הכוללות רמות שומנים וכולסטרול.

   

  מומלץ לרכוש מד לחץ דם ביתי, ולבדוק לאחר כמה דקות מנוחה ובסביבה שקטה ורגועה את לחץ הדם אחת לחודש לפחות.

   

  ברגע האמת: בכל מקרה שבו אדם אינו חש בטוב ומגלה את אחד הסימנים שהוזכרו, הזעיקו את מד"א ללא עיכוב, בטלפון 101. צוות ניידת טיפול נמרץ יערוך בדיקת אק"ג ובדיקות נוספות, ובעת הצורך יבהיל לבית החולים.

   

  עד להגעת מד"א, הורו לחולה לשבת או לשכב בהתאם לנוחיותו, מבלי להתאמץ. אין לאפשר לחולה לגשת אפילו לשירותים – כל מאמץ גם קל ביותר, עלול להחמיר נזק אפשרי ללב. אם החולה מאבד את הכרתו, יש להתחיל בהחייאה.

   

  צפו: מה לעשות כשאדם לוקה בהתקף לב לידכם

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ירידה ניכרת בתמותה מאירועי לב
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים