שתף קטע נבחר

פרקליטת מחוז תל אביב: התובעת בתיק הברנוער שקרס

עו"ד אשרה גז הגישה את כתב האישום נגד חגי פליסיאן, אך נאלצה לבטל אותו לאחר שהתברר כי עד המדינה בפרשת הרצח בברנוער בדה את הראיות נגד הנאשם. היום היא קודמה לתפקיד פרקליטת מחוז תל אביב. גורם בכיר בפרקליטות: "זה מינוי יותר מראוי, היא נחשבת לקשוחה אבל קשובה וישרה"

 

עו"ד גז. פרקליטת מחוז תל אביב החדשה (צילום: דוברות משרד המשפטים) (צילום: דוברות משרד המשפטים)
עו"ד גז. פרקליטת מחוז תל אביב החדשה(צילום: דוברות משרד המשפטים)

עו"ד אשרה גז-איזנשטיין נבחרה היום (ג') לתפקיד פרקליטת מחוז תל אביב-פלילי. עם מינויה היא תחליף את פרקליט המחוז שלמה (מומי) למברגר, שמונה באחרונה לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

 

שמה של עו"ד גז נקשר במהלך תפקידה במחוז לשתי פרשות שהטיפול בהן גרר ביקורת רבה על המשטרה והפרקליטות: הרצח בברנוער ותביעת נזיקין שהגיש עבריין נגד המדינה.

 

עו"ד גז הייתה הפרקליטה המלווה בתיק הברנוער והתובעת שהגישה את כתב האישום נגד חגי פליסיאן בגין הרצח הכפול במועדון הנוער הגאה. לאחר הגשת כתב האישום התיק נגד פליסיאן קרס ובוטל: במהלך המשפט התברר כי עד המדינה בתיק, שגויס על ידי המשטרה, סיפק מידע כוזב.

 

עד המדינה, זוהר חנקישייב, הקליט את פליסיאן מתוודה לכאורה על ביצוע הרצח בברנוער, אולם הנאשם טען כי הראיות האלה מבוימות והוצאו מהקשרן. המשטרה בדקה את טענות פליסיאן אך לא מצאה הוכחה לדבריו. רק אחרי הגשת כתב האישום גילו במערכת אכיפת החוק כי החומרים שנמחקו על ידי עד המדינה הם קריטיים לתיק. בעקבות כך חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום, ועד היום הרצח לא פוענח.

חגי פליסיאן (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
חגי פליסיאן(צילום: שאול גולן)

זוהר חנקישייב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
זוהר חנקישייב(צילום: שאול גולן)

במהלך הקראת גזר דינו של עד המדינה, שנידון בהסדר טיעון למאסר של חמש שנים וחמישה חודשים בגין בידוי ראיות, ציין השופט דוד רוזן לגביה פרקליטות מחוז תל אביב ועו"ד גז כי "פרקליטות מחוז תל אביב לא שקטה על מקומה, בחנה ובדקה את ממצאי החקירה ומשנתגלו סדקים בתמונת הראיות העמיקה חקר בהן ומוטטה את מסכת הראיות השקרית שנארגה ברשעות על פי בדיותיו של עד המדינה שרקם באכזריות זדונית עלילה נגד חגי. ללא פעילותה והתעקשותה המבורכת של הפרקליטות בניצוחה של הפרקליטה המלווה גז יכול להיות וחגי היה נמק בבית סוהר לשארית ימי חייו".

 

עו"ד משה יוחאי, שייצג את חגי פליסיאן במשפט הברנוער, אמר היום בעקבות מינוי עו"ד גז: "אין ספק שמדובר במינוי ראוי ופרקליטה הגונה אשר ידעה לחזור בה מכתב האישום וזאת למרות הלחץ המשטרתי והציבורי שהופעל עליה. בזכות יושרתה האמת יצאה לאור, אין הרבה פרקליטים אשר היו נוהגים כפי שנהגה".

 

שמה של עו"ד גז עלה גם בנסיבות שליליות בתביעת נזיקין שהגיש עבריין נגד המדינה בשנת 2012. שנתיים לאחר מכן הותרו לפרסום פרטים על רשלנות קשה מצדו של תת-ניצב אפרים ברכה ז"ל בעת ששימש כראש מחלק חקירות ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב. בעקבות הפסיקה שולם סכום כסף גדול לעבריין שתבע את המדינה.

 

פסק הדין של התביעה האזרחית קבע אז כי הייתה גם רשלנות מצד פרקליטות מחוז תל אביב והפרקליטה מטעמה, עו"ד גז. בתביעת הנזיקין של העבריין נקבע כי הייתה התרשלות חמורה של גורמי אכיפה שגרמה לחשיפת מידע חסוי, שסיכן את חיי העבריין ואולי אף משפחתו.

 

"מוערכת גם בקרב הסנגורים" 

גורם בכיר בפרקליטות אמר היום בעקבות מינויה של עו"ד גז כי "אני מכיר אותה מעל 25 שנה, וזה מינוי יותר מראוי. היא אחד האנשים ההגונים שאני מכיר, ומוכנה לקחת אחריות תמיד בין אם בצדק או אחריות מיניסטריאלית. היא מוערכת מאוד, הן בפרקליטות והן בקרב הסנגורים ושופטים. היא נחשבת לקשוחה אבל קשובה וישרה".

 

הגורם הוסיף כי "בתיק שנוגע לאפרים ברכה אי אפשר להתייחס להכול כי זה תחת צו איסור פרסום, אבל היה שם פסק דין חלקי שלדעתי לא לקח בחשבון כל מעיני דברים שהתגלו לאחר מכן בבג"ץ שהגיש אז ברכה, וייתכן כי לו היו מתגלים קודם - פסק הדין היה שונה".

 

עו"ד גז הייתה גם התובעת במשפטים נגד הנאשמים ברצח שושנה לוי ביפו ומרק פורן בתל אביב. היא ניהלה גם תיקים נגד העבריינים האחים יוסי ורוני הררי.

 

עו"ד גז החלה את דרכה המקצועית בפרקליטות מחוז תל אביב בשנת 1990 כמתמחה של עו"ד מרים רוזנטל (לימים פרקליטת המחוז). החל משנת 1992 היא עובדת כפרקליטה במחוז, התקדמה בסולם הדרגות, וכיום מכהנת כראש תחום (פלילי) וראש צוות של פרקליטים. היא נשואה ואם לשלושה, בעלת תואר ראשו במשפטים מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני במשפט ציבורי מאוניברסיטת תל אביב ביחד עם אוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו.

 

פרקליט חדש גם למחוז ירושלים 

במקביל נבחר עו"ד דני ויטמן לתפקיד פרקליט מחוז ירושלים-פלילי. עו"ד ויטמן, שמכהן כיום כמשנה לפרקליטת המחוז, יחליף בתפקיד את עו"ד נורית ליטמן שנבחרה באחרונה למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים.

עו"ד ויטמן (צילום: דוברות משרד המשפטים) (צילום: דוברות משרד המשפטים)
עו"ד ויטמן(צילום: דוברות משרד המשפטים)

עו"ד ויטמן עובד בפרקליטות מאז שנת 1997, אז החל את דרכו בפרקליטות מחוז ירושלים, שם שימש כפרקליט הן בתחום הפלילי והן בתחום האזרחי. מאז התקדם בסולם הדרגות וכיהן בשורה של תפקידים בפרקליטות המחוז, ובשנת 2013 מונה למשנה לפרקליטת מחוז ירושלים (פלילי), תפקיד שבו הוא מחזיק עד היום.

 

עו"ד ויטמן ניהל תיקים רבים במהלך השנים, לרבות פרשות ידועות כגון תיקי השר שלמה בניזרי והרב הראשי לישראל לשעבר יונה מצגר. כמו כן, ניהל תיקי מרמה רבים, תיקי רצח ועוד, וכיום עדיין עוסק בניהול תיק רצח נועה אייל ז"ל, במקביל לתפקידיו במסגרת תפקידו כמשנה לפרקליטת המחוז.

 

עו"ד ויטמן נשוי ואב לארבעה, הוא בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ושירת עד לאחרונה כמג"ד חי"ר בשירות מילואים פעיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות משרד המשפטים
עו"ד גז
צילום: דוברות משרד המשפטים
מומלצים