שתף קטע נבחר

הרצת האג"ח בפסגות: דוד אדרי נשלח ל-4.5 שנות מאסר ושי בן דוד ל-2.5 שנים

אדרי שימש בעבר סמנכ"ל הברוקראז' בפסגות, ובן דוד שימש מנהל חדר המסחר. השניים הורשעו במסגרת שני אישומים נפרדים בהרצת אג"ח מדינה וכן בהרצת אג"ח של דלק נדל"ן. השופט כבוב: "מדובר בהטעיה ברורה

עונשי מאסר חמורים באחד מתיקי ני"ע הגדולים והמורכבים שהתנהלו בשנים האחרונות בבית המשפט.

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, גזר הבוקר (ה') 54 חודשי מאסר על דוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות, ו-30 חודשי מאסר על שי בן דוד, מנהל חדר המסחר לשעבר בפסגות, שהורשעו בשלושה אישומים שונים בעבירות הרצת אג"ח ומרמה.

 

השניים הורשעו במסגרת שני אישומים נפרדים בהרצת אג"ח מדינה וכן בהרצת אג"ח של דלק נדל"ן. אדרי הורשע בנוסף גם בעבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד בשל מסחר בני"ע (מק"מים) בחשבונותיו כשהוא נמצא בניגוד עניינים מול האינטרסים של פסגות.

 

 

עונשי מאסר חמורים (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
עונשי מאסר חמורים(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

השופט כבוב: "מדובר בהטעיה ברורה, ובפגיעה חמורה וקשה בערכים המוגנים בשוק ההון. התגמול הישיר של דוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' של פסגות, ושל שי בן דוד, מנהל חדר המסחר, בעקבות התרמית עמד על מיליוני שקלים".

 

"פעילות דורסנית וחסרת גבולות"

האישום המרכזי שבו הורשעו אדרי ובן דוד נוגע לשערי סדרות אג"ח שהמדינה פרסמה שבכוונתה לרכוש או להרחיב בספטמבר 2007 (מכרז החלף). על פי הכרעת הדין, השניים רקמו תוכנית מרמתית ופעלו בצוותא במטרה להוריד את שערי האג"ח המונפקים באמצעות מכירות משמעותיות, וכן פעלו במטרה להעלות את שער האג"ח הנאסף באמצעות רכישות משמעותיות. כל זאת תוך ניצול העוצמה הכלכלית של חשבון הנוסטרו של פסגות.

 

השופט חאלד כבוב (צילום עמי שומן) (צילום עמי שומן)
השופט חאלד כבוב(צילום עמי שומן)
 

השופט כבוב קיבל את עמדת המדינה שמטרת הפעולות שביצעו הייתה להשפיע בדרכי תרמית על שערי אג"ח ממשלתיות לקראת מכרז החלף כדי להגדיל את רווחי נוסטרו פסגות. כבוב קבע כי ההשפעה של השניים הייתה "ברורה, בוטה וחד משמעית". הוא הגדיר את פעילותם כ"דורסנית וחסרת גבולות".

 

"אדרי", ציין כבוב בגזר הדין, "קיבל במהלך 2009-2007 שכר ופרמיות בסכום של כ-65 מיליון שקל. כאשר הפרמיה שקיבל ביחס לשנת 2007 (השנה שבה בוצעה הרצת אג"ח המדינה, ת.ג) היתה למעלה מ-27 מיליון שקל. בן דוד זכה לפרמיה בסכום של כ-20 מיליון שקל במהלך שלוש שנים אלה, מתוכם כ-7.5 מיליון שקל פרמיה לשנת 2007".

 

במהלך דיון הטיעונים לעונש ביקשה ראש צוות התובעים בתיק, סגנית מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות, עו"ד יהודית תירוש-גרוס, כי מתחם הענישה בפרשה המרכזית עבור אדרי ינוע בין 3.5 ל-5.5 שנים ועבור בן דוד בין 3 ל-5 שנים. סנגוריהם של השניים, עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבאג מצד אדרי וירון קוסטליץ מצדו של בן דוד, ביקשו הקלה בעונשם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוד אדרי. סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות
מומלצים