שתף קטע נבחר

הנשיא לחיילים המצטיינים: "אתם הופכים אותנו לאימפריה"

121 החיילים המצטיינים זכו לכבוד בטקס "כל ישראל מירושלים". שר הביטחון ליברמן סיפר שחש ישראלי ביומו השלישי במדינה: "נתנו לי פלאפל עם מנה כפולה של חריף". הנשיא ריבלין סיפר כי "בירושלים חשנו את פעמי הגאולה", רה"מ נתניהו אמר: "בקעתי מהביצה לתוך המדינה". צפו בטקס

 

 

אחרי הזיקוקים, הפטישים והמופעים - הגיע זמן הטקסים, המטסים והמנגלים. מאות אלפים גדשו אמש את במות הבידור בערים השונות וחגגו יום הולדת 69 למדינת ישראל, היום רבים ינפנפו בפארקים ויסתכלו אל על, במטרה לזהות את ה-F-35 ואת חבריו למטס. הבוקר (יום ג') נפתחו אירועי החג בבית הנשיא בירושלים במטס כבוד חגיגי של מסוקי קרב כהצדעה לחיילים המצטיינים. ynet מעביר בשידור חי את מטס הכבוד, ואת הטקס שיתקיים אחריו.

 

מיד בסיום מטס ההצדעה של מסוק ינשוף (בלק-הוק) ושני מסוקי שרף (אפאצ'י) החלו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט לסקור את שורות החיילים המצטיינים. לאחר מכן החל האירוע המרכזי, "כל ישראל מירושלים", שנערך בגינת בית הנשיא. מטס חיל האוויר ייערך בהמשך, ויחלוף ברחבי הארץ.

 

הנשיא ריבלין אמר לחיילים: "המדינה שלנו אולי קטנה בממדים ודלה במשאבי טבע, אבל יש בה אנשים גדולים שהופכים אותה לאימפריה".

 

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)


 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

לצד הנשיא ריבלין והרמטכ"ל איזנקוט, השתתפו בטקס בבית הנשיא והצדיעו ל-121 החיילים והחיילות שבלטו ביחידותיהם בשנה האחרונה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן ואלופי המטה הכללי.

 

לשאלה מתי הרגיש לראשונה ישראלי סיפר ליברמן: "למחרת עלייתי ארצה בקיץ 78' התחלתי לעבוד כסבל בשדה התעופה. בהפסקה ביום השלישי הזמינו אותי לאכול פלאפל ושמו לי מנה כפולה של חריף. התחלתי לאכול והתחלתי להזיע. הם הסתכלו עליי ושאלו: 'טעים?'. אמרתי טעים מאוד. 'אז קח עוד מנה'. כמעט בכיתי".

 

הנשיא ריבלין: "אני נולדתי תשע שנים לפני שקמה מדינת ישראל, כמובן שמהרגע הראשון כאן בירושלים הרגשתי את פעמי הגאולה. ידענו שאנחנו כבר עם. אבל מרגע שעמדתי על דעתי, כאשר התחלתי לדבר בגיל שנתיים וחודשיים - לקח לי זמן - אני ידעתי שמדינת ישראל קום תקום. אין בכלל שאלה".

 

נתניהו: "אני בקעתי מהביצה לתוך המדינה. אמנם היו פה שיני דרקון של מחסומי הנ"ט הבריטים, אבל אם אני צריך להגיד מהו הרגע המובהק של תחושת הישראליות המזוקקת ביותר, זה הרגע היה בטירונות צנחנים, והיה לנו רב סמל פלוגתי, חלאפו, והיה לו שפם גדול של רס"פ. הוא אמר: 'כל הפלוגה תוך דקה וחצי על עלה'. בקצה הגבעה היה עץ, רוצו לשם חגור מלא עם קיטבגים ותביאו עלה. והרגע הישראלי המכונן שרצנו והתנשפנו, לקחנו עלה מהעץ והבאנו אותו תשורה לרס"פ חלאפו. זו מדינת ישראל וזה צבא ההגנה לישראל".

 

 

שולי נתן, שסירבה לבצע בית אחד מהשיר "ירושלים של זהב" בטקס הדלקת המשואות אמש לצד ריטה, ריגשה את הנוכחים כששרה את השיר שכל כך מזוהה איתה בטקס הבוקר. "שולי יקרה, שמעתי את זה לפני 50 שנה במוצאי יום העצמאות, נפלא אז כפי שזה נפלא מפיך היום", אמר לה הנשיא ריבלין, שיזם את הופעתה הבוקר.

 

מבין 121 המצטיינים, 71 הם גברים ו-50 נשים. 19 מהם קצינים, 64 לוחמים וחמישה הם חיילים שהתנדבו לשירות הצבאי. על רקע המחלוקת הציבורית סביב שילוב נשים בתפקידי לחימה, התבדח הנשיא עם חיילת מצטיינת מיחידת תותחנים מעורבת: "הבנים עוזרים לכן לפעמים לשאת את הפגזים או מפילים הכל עלייך?"

   

 

הנשיא ורעייתו נחמה ארחו במשכנם את בכירי המדינה גם לאירוע שירה והצדעה לרוח הישראלית, יחד עם טובי האמנים בישראל - בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים. במהלך האירוע הוקרן קליפ "המקהלה האינטרנטית" שבו לוקחים חלק אזרחי ישראל שהקליטו עצמם מבצעים את השיר "נתתי לך חיי" של "כוורת" - ביניהם גם הנשיא עצמו וכן חברי הלהקה דני סנדרסון, גידי גוב, אפרים שמיר ואלון אולארצ'יק.

 

עם תום האירוע בבית הנשיא החל חידון התנ"ך העולמי לנוער. האירוע מתקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. השנה יהיה זה החידון ה-59, ואליו הגיעו 74 מתמודדים מ-39 מדינות, בהן סינגפור, פנמה, דרום אפריקה, ברזיל והודו. 16 בלבד מבין המתמודדים יעלו לשלב הגמר. החידון, בדומה לטקסים והאירועים השונים לרגל יום העצמאות ה-69, ייערך בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים.

 

את אירועי יום העצמאות ינעל כמדי שנה טקס פרס ישראל מבנייני האומה בירושלים בשעה 19:30. הטקס יתקיים בין היתר במעמד הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור וראש העיר ירושלים ניר ברקת. פרס ישראל יוענק השנה לחוקרים פורצי דרך מתחומי ההנדסה, חינוך, מחשבת ישראל, מוסיקה, מדעי החיים המשפטים. הפרס יוענק גם למתעמלת היהודייה ניצולת השואה אגנס קלטי בת ה-96 שזכתה ב-10 מדליות אולימפיות בהתעמלות.

הזיקוקים בירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזיקוקים בירושלים(צילום: רויטרס)
 

מרהיב בתל אביב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מרהיב בתל אביב(צילום: EPA)
 

זיקוקים ליד הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זיקוקים ליד הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

שמי באר שבע מוארים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שמי באר שבע מוארים(צילום: הרצל יוסף)

69 שנות עצמאות (צילום: אולפני הרצליה) (צילום: אולפני הרצליה)
69 שנות עצמאות(צילום: אולפני הרצליה)

יהורם גאון מדליק משואה (צילום: אולפני הרצליה) (צילום: אולפני הרצליה)
יהורם גאון מדליק משואה(צילום: אולפני הרצליה)

 

 

אמש נפתחו אירועי יום העצמאות בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בירושלים. הטקס השנה היה בסימן יובל לשחרור ירושלים. אחרי הקראת יזכור ונאום של יו"ר הכנסת אדלשטיין עלו לבימת הטקס 14 מדליקי המשואות - שלכולם קשר הדוק ומיוחד עם עיר הבירה.

 

"חלמנו על מדינה שוחרת צדק ושוויון, להיות עם אחד בעל תרבות אחת, ישראלית, כחול-לבן, לא מזרחית, ולא מזרח-אירופית. לא מפוצלת לעדות ושבטים. כולנו עולים ובני עולים. הבה נשמור על אחדותנו", אמר הסופר ואיש הרוח אלי עמיר בעת הדלקת המשואה. "נבער את נגע הפירוד בעמנו ואת ההתבדלות מקרבנו".

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ריבלין והמצטיינים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים