שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פתיחת מרכולים בשבת: נתניהו יקדם חקיקה להרחבת סמכויות דרעי
  בפגישה עם ראשי החרדים סיכם נתניהו כי תקודם חקיקה שתעניק ליו"ר ש"ס סמכויות על אכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה. רה"מ צפוי להבהיר ליועמ"ש: הממשלה תומכת בדיון נוסף בבג"ץ המרכולים. במקביל יקודם חוק עוקף בג"ץ

  ראש הממשלה אישר לקדם בחקיקה את העברת הסמכויות על אכיפת החוק המונע פתיחת מרכולים בשבת ליו"ר ש"ס אריה דרעי, ורמז כי עמדת הממשלה היא שיש לקיים דיון נוסף בבג"ץ המרכולים. בישיבת ראשי הסיעות החרדיות אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקיימה היום (ה') אחר הצהריים בלשכת ראש הממשלה סוכם כי יקודם בחקיקה מהלך להאצלת הסמכות לאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה גם לשר הפנים דרעי.

   

  עד היום היו שני חוקים שמנעו את פתיחת המרכולים בשבת - חוק העזר העירוני וחוק שעות עבודה ומנוחה. חוק עזר העירוני שונה, וכעת מתיר פתיחת 164 מרכולים. חוק שעות עבודה ומנוחה נותר על כנו, אבל המדיניות המוצהרת של שר העבודה חיים כץ הייתה לא לאכוף אותו.

  סופר בתל אביב (צילום: ירון ברנר)
  סופר בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

  דרעי ביקש שיעבירו אליו את סמכויות כץ כדי שהוא יאכוף את החוק. בעקבות זאת סוכם שהסמכויות לא יילקחו מכץ, אבל הממשלה תקדם חקיקה שמעניקה גם לשר הפנים לאכוף את החוק. המשמעות היא שכל מכולת שתהיה פתוחה בשבת תהיה חשופה לקבלת קנסות על העסקת עובדים ביום המנוחה, גם אם מבחינת החוק העירוני זה כשר.

   

  כמו כן סוכם בישיבה כי ראש הממשלה נתניהו יציג בפני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את עמדת הממשלה בנוגע לדיון נוסף בהרכב מורחב של בית המשפט העליון בסוגיית פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת.

   

  מאז ההחלטה בבג"ץ החרדים טוענים כל העת שיש לדרוש דיון נוסף בהרכב מורחב, בתקווה למהפך. ש"ס ויהדות התורה מפעילות בשבועות האחרונים לחץ על מנדלבליט שיבקש זאת, אבל עד כה הוא סירב. כעת נראה כי ראש הממשלה מתערב וצפוי להבהיר ליועץ שמצופה ממנו לייצג את עמדת המדינה ולבקש את הדיון החוזר.

   

  במקביל, נמסר כי תימשך עבודת הניסוח של הצעת החוק הממשלתית שתשמר את סמכות שר הפנים בכל הנוגע לאישורם של חוקי העזר העירוניים. לגבי הצעות חוק הפרטיות של המפלגות הדתיות סוכם שהליך החקיקה יימשך במקביל לדיון בית המשפט העליון.

   

  כך למעשה יקודם חוק עוקף בג"ץ שיעניק לשר הפנים דרעי כוח חזק יותר מול הרשויות המקומיות, כך שיוכל לפסול חוקי עזר שמבקשים להרחיב את פתיחת העסקים בשבת. החרדים דורשים שהחוק יכלול גם את תל אביב, למרות שבעניינה כבר ניתנה החלטה בבג"ץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פתיחת מרכולים בשבת: נתניהו יקדם חקיקה להרחבת סמכויות דרעי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים