שתף קטע נבחר

יום וחצי לפני הבחירות בצרפת: "פריצה גדולה למחשבי קמפיין מקרון"

מטה הקמפיין של עמנואל מקרון, המועמד המוביל לנשיאות צרפת, מסר כי נפל קורבן למתקפת האקרים: "מאות מסמכים נגנבו והודלפו לרשת יחד עם מסמכים שקריים - במטרה לפגוע במועמד". ועדת הבחירות בוחנת את הנושא. משרד הפנים נמנע מלהתייחס: "בהתאם לחוק, הקמפיין הסתיים בחצות"

רגע לפני הסוף: האקרים פרצו למחשבי קמפיין הבחירות של מועמד המרכז לנשיאות צרפת עמונאל מקרון, יום וחצי לפני הסיבוב השני והמכריע בבחירות. מטה הקמפיין מסר הלילה (שבת) כי הפריצה הייתה "מסיבית ומתואמת", וכי מאות מסמכים נגנבו והודלפו לרשת, יחד עם מסמכים שקריים, במטרה לפגוע במועמד ולהפיץ לגביו מידע שקרי.

 

עוד נמסר כי הפריצה אירעה אתמול, שעות ספורות לפני סיום מסע הקמפיין לפי חוק. לאחר הפריצה החלו להתפרסם ברשת דיווחים ותגובות אודות ההדלפה, וכאמור אנשי מקרון אישרו את דבר הפריצה שעות לאחר מכן. בהודעת המטה הודגש כי המסמכים אינם מהווים סיבה לדאגה עבור מקרון, שכן הם "מציגים התנהלות נורמטיבית של מסע בחירות".   

"פריצה מסיבית". עמנואל מקרון (צילום: AP) (צילום: AP)
"פריצה מסיבית". עמנואל מקרון(צילום: AP)
 

ועדת הבחירות הודיעה לאחר הודעת מטה מקרון כי היא בוחנת את הפריצה, וכי היא תתכנס לדון בנושא בבוקר יום ראשון. בנוסף הוועדה הפצירה בכלי התקשורת בצרפת שלא לפרסם את המסמכים שהודלפו והזהירה כי חלקם "ככל הנראה" מזויפים. 

 

משרד הפנים הצרפתי סירב להתייחס למתקפת ההאקרים, משום שהחוק אוסר זאת - על מנת שלא להשפיע על הבחירות. "משרד החוץ או משרדים אחרים לא יגיבו בנושא - משום שבהתאם לחוק, הקמפיין הסתיים בחצות", נמסר ממשרד הפנים.

ההכרעה קרובה מתמיד. מקרון ולה פן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההכרעה קרובה מתמיד. מקרון ולה פן(צילום: EPA)

הקמפיין של מקרון ושל יריבתו, מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן, הסתיים הלילה, ולפי הסקר האחרון שפורסם אמש מקרון מוביל על לה פן עם 63 אחוזי תמיכה מול 37 אחוזים.

 

למרות הסקרים, לה פן עדיין מאמינה שניתן להפתיע ביום ראשון. יותר מ-47 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה יוכלו להגיע ל-66 אלף קלפיות ברחבי המדינה שייפתחו בשעה 09:00. הקלפיות יינעלו ב-20:00 ברוב האזורים למעט בפריז ובערים הגדולות, שם ייסגרו הקלפיות בשעה 21:00. מהלילה בחצות כאמור לא יפורסמו סקרי בחירות.

 

 

 

אנשי מקרון התלוננו כמה פעמים במהלך הקמפיין על ניסיונות פריצה למחשביו. הם האשימו את הרוסים בניסיונות הפריצה, ובחודש פברואר האחרון דחה הקרמלין את ההאשמות. דווח כי שלשום הגיש מקרון תלונה למשטרה על "זיוף והפצה של ידיעות שקריות המיועדות להשפיע על הבחירות" בעקבות מסע של "פייק ניוז" שמתנהל נגדו.

 

בעימות שקיימו מקרון ולה פן השבוע השתמשה לה פן באותן ידיעות, וסיננה לעבר מקרון: "אני מקווה שלא נלמד שיש לך חשבון בנק חבוי באיי הבהאמה". מקרון הגיב מיד ואמר: "זה לשון הרע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים