שתף קטע נבחר

מאיר חביב: "שאורן חזן ישתוק, איך הוא יכול לתמוך במכחישת השואה לה פן?"

חבר הפרלמנט הצרפתי תקף את חבר הכנסת מהליכוד על תמיכתו במועמדת הימין הקיצוני: "אמרתי גם לראש הממשלה נתניהו, חזן מייצג רק את עצמו, שישתוק. אם הוא תומך במישהי שרוצה להפסיק את השחיטה הכשרה ליהודים, שאבא שלה מכחיש שואה, שבחרה ראש ממשלה אנטי-ישראלי, אז שישתוק ויתרכז בדברים שהוא יודע לדבר עליהם וייתן לנו לדבר על צרפת"

 

 

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב תקף היום (יום א') בראיון לאולפן ynet את חבר הכנסת מהליכוד אורן חזן על תמיכתו במנהיגת הימין הקיצוני בצרפת מרין לה פן. "אני מאוד מבקר את התמיכה שלו בלה פן, אמרתי גם לראש הממשלה (בנימין נתניהו), חזן מייצג רק את עצמו, שישתוק, הוא לא יודע על מה מדובר. אם חזן תומך במישהי שרוצה להפסיק את השחיטה הכשרה ליהודים, שאבא שלה מכחיש שואה, אז שישתוק ויתרכז בדברים שהוא יודע לדבר עליהם בישראל, אבל שייתן לנו לדבר על צרפת. בנושא של לה פן, היהודים לא יכולים להסס אפילו דקה".

 

הקרב על צרפת - עמוד הבחירות המיוחד

 

"מה הוא מתערב? אני מתערב אצלו בישראל? הכרתי את אבא של אורן חזן והוא ידיד שאני מעריך. אורן חזן אולי בחור סיפמטי, אבל לא מבין בצרפת. איך יהודי יכול להצביע ללה פן? הוא יודע מי זאת לה פן? לא מפריע לו מישהי שהיא גזענית ומכחישת שואה זה לא מפריע לו? מישהי שתומכת בבשאר אסד (נשיא סוריה)? לא מפריע לו האיש שהיא רוצה לשים בתפקיד ראש הממשלה שלה, ניקולא דופון אניאן? הוא תמך במדינה פלסטינית, תקף את ישראל במהלך 'צוק איתן' והיה לצד חמאס. זה ראש הממשלה שאורן חזן רוצה לצרפת? עם כל הכבוד, שאורן חזן יטפל בישראל וישאיר לנו את צרפת". 

 

בשבוע שעבר צייץ חבר הכנסת חזן ח"כ חזן בצרפתית בחשבון הטוויטר שלו "גברת מרין לה פן, בעימות הערב אני מביע את תמיכתי בך, כמו גם בסיבוב השני - למען בניית עתידה של צרפת". חבר הכנסת מהליכוד הסביר את תמיכתו במועמדת הימין הקיצוני בצרפת כשאמר "אני רואה את העמידה האיתנה של לה פן מול האיסלאם הקיצוני ואני תומך בה". 

 

חביב: בסיבוב ה-1 הצבעתי פיון, היום אצביע למקרון ללא היסוס"

חביב, שנחשב למקורב לראש הממשלה נתניהו, הוא חבר מפלגת "הרפובליקנים" מהמרכז ימין בצרפת והוא הצביע בסיבוב הראשון למועמד מפלגתו פרנסואה פיון. בסיבוב השני, הוא כבר מתכוון להצביע למועמד המרכז עמנואל מקרון, שמוביל בסקרים על לה פן בפער של יותר מ-20 אחוזים. "המועמד שלי היה פיון, בישראל הוא קיבל יותר מ-60 אחוזים מהקולות. הוא היה מועמד טוב יותר לצרפת, גם לכלכלה וגם לישראל. בין מקרון לבין לה פן אני לא מהסס שנייה אחת. אני יהודי, אנחנו יודעים איפה לאן לקח הימין הקיצוני בהיסטוריה את העולם, אבל לא צריך לשכוח שהשמאל הקיצוני והאיסלאם הקיצוני הם האויבים הראשונים בעולם".

 

ח"כ אורן חזן (משמאל) ומאיר חביב ( צילום: צביקה טישלר) ( צילום: צביקה טישלר)
ח"כ אורן חזן (משמאל) ומאיר חביב( צילום: צביקה טישלר)

חביב טען שמפלגתה של לה פן, "החזית הלאומית", מורכבת מאנשים שיש להם נוסטלגיה לרייך השלישי, אנשים גזעניים ואנטישמיים ואנטי-ציוניים. "הסוקרים לא טעו בקשר לסיבוב הראשון. בכל מקרה, לה פן לא תעלה והסוקרים לא הולכים לטעות. אבל כמובן שאם לה פן תקבל בסביבות 40 אחוזים זה מאוד חמור. יש שתי חברות פרלמנט של לה פן בפרלמנט, אחת מהן היא האחיינית של לה פן, מריון מרשל לה פן. אנחנו יושבים מטר זה מזה בפרלמנט. אנשי המפלגה של לה פן שואלים שאלות טובות, אבל התשובות שלהם רעות. ה-DNA של המפלגה אנטי ציוני, אנטי דמוקרטי וגם אנטישמי".

 

ח"כ חזן: "אינני צריך ללמוד מה זה להיות יהודי"

ח"כ חזן לא נותר חייב והשיב לביקורת שהוטחה בו מצד חבר הפרלמנט היהודי-צרפתי. "אינני צריך ללמוד מה זה להיות יהודי, אך כמי שרואה את עצמו חלק מהנהגת המדינה, אני מביט על האינטרס הרחב של מדינת ישראל, שתמיד תהיה ביתם ומבטחם של היהודים ברחבי העולם", אמר היום חזן. "אם בצרפת יחליטו שיהודים לא יוכלו לחבוש כיפות, זה יהיה מקומם וכואב, אבל נוכל להילחם על מנת להפוך את ההחלטה או לפעול שבבחירות הבאות תוחלף שם ההנהגה.אבל אם צרפת תהפוך למעצמה האירופית-מוסלמית הראשונה, זו כבר תהיה דרך שאין מממה חזרה, ואז יהודים לא רק שלא יוכלו ללכת עם כיפות - הם לא יוכלו ללכת בכלל".

 

בחירתם של לה פן (21.3 אחוזים) ומקרון (24.01 אחוזים) בסיבוב הראשון הייתה רעידת אדמה של ממש בפוליטיקה הצרפתית כשאף אחד ממועמדי מפלגות המיינסטרים (הסוציאליסטים מהשמאל והרפובליקנים), ששלטו בצרפת במשך עשורים, לא נבחר להתמודד על הנשיאות. במקום זאת מתמודדים על התפקיד החשוב ביותר בצרפת מועמד ללא מפלגה מאחוריו (מקרון) שהקים את תנועתו רק בשנה שעברה, ומועמדת הימין הקיצוני שרוצה להוציא את צרפת מהאיחוד האירופי.

 

קלפי בראוניון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלפי בראוניון(צילום: AFP)

ראוניון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראוניון(צילום: AFP)

הונג קונג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הונג קונג(צילום: AFP)

תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

הבחירות בצרפת כאמור עניין רב בכל העולם בין היתר בשל המחלוקות האדירות בין שני המועמדים בנודע למדיניות החוץ של המעצמה האירופית; מקרון קרא מתחילת הקמפיין לשיתוף פעולה הדוק עם ארגונים ומוסדות בינלאומיים, בעוד לה פן, ממפלגת "החזית הלאומית", דוגלת בהתנתקות מהאיחוד ומעודדות לאומנות. הסוגיה הזו, במיוחד לאחר הצבעת ה"ברקזיט" בבריטניה ובחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב - הטרידה מנהיגים רבים ברחבי העולם.

 

אם לה פן (בת 48) תיבחר היא תהיה הנשיאה הראשונה בתולדות צרפת, ואם מקרון (בן 39) ייבחר הוא יהיה הנשיא הצעיר ביותר בתולדות הרפובליקה החמישית.

 

מספר בעלי זכות הבחירה בבחירות לנשיאות צרפת עומד על 47 מיליון (מתוך 64.8 מיליון תושבים). ברחבי המדינה הוצבו יותר מ-66 אלף קלפיות, ועשרות אלפי שוטרים וחיילים צפויים לאבטח את נקודות ההצבעה השונות. הקלפיות ייפתחו בשעה 9:00 ויינעלו ב-20:00 ברוב האזורים למעט בפריז ובערים הגדולות, שם ייסגרו הקלפיות בשעה 21:00. הסקר האחרון שפורסם בליל שישי מעניק למקרון 63 אחוזי תמיכה מול 37 אחוזים בלבד ללה פן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: צביקה טישלר
מאיר חביב (מימין) וח"כ אורן חזן
צילום: צביקה טישלר
מומלצים