שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ההשפעה המפתיעה של תרופות ליתר לחץ דם בגיל מבוגר

  מבוגרים רבים סובלים מלחץ דם גבוה ונוטלים תרופות בעלות תופעות לוואי אפשריות. מנהל המרפאה לבריאות מינית בסורוקה מנפץ את הסברה הרווחת כי הטיפול התרופתי ביתר לחץ דם בגיל מבוגר פוגע בתפקוד המיני. "ברוב המקרים התרופות דווקא מועילות. אל תתביישו לדבר על הנושא", הוא אומר

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לא אחת אני נתקל במטופלים "שמאשימים" את הטיפול התרופתי ביתר לחץ דם בכל צרותיהם, אך האמת היא כי ברוב המקרים לא רק שהתרופות אינן מזיקות אלא שפעמים רבות הן מועילות.

   

  בקשר שבין התרופות לטיפול ביתר לחץ דם והשפעה על התפקוד המיני ההשפעה השכיחה היא כי ללא התרופות התפקוד המיני יפגע באופן משמעותי הרבה יותר. הסיבות מגוונות אולם לדוגמא כאשר אנו מטפלים באנשים שחדלו ליטול טיפול תרופתי על דעת עצמם וכתוצאה מכך גרמו לעצמם נזק רב עקב פגיעה קשה בלב או במח בעקבות לחץ דם לא מאוזן. במצבים אלה בוודאי שהתפקוד המיני יפגע באופן קשה אף יותר. 

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  הטעויות שאתם עושים שגורמות למדידה שגויה של לחץ דם

  פיתוח ישראלי: בדיקה לאיתור מוקדם של אלצהיימר

  אופנועים וצניחה חופשית: החיים באקסטרים בגיל 70 

   

  תופעה שכיחה אצל גברים ונשים (צילום: Sutterstock) (צילום: Sutterstock)
  תופעה שכיחה אצל גברים ונשים (צילום: Sutterstock)

   

  תופעה שכיחה מגיל 50

  הפרעה בתפקוד המיני הינה אחת ההפרעות השכיחות ביותר אצל גברים מעל גיל 50. שיעור ההפרעות בנשים ככל הנראה דומה, אולם בנשים אין מחקרים מבוקרים דומים אשר יאשרו זאת.

   

  אצל נשים בניגוד לגברים קשה למדוד ולכמת את התפקוד המיני. שכן תפקודן המיני הינו מורכב יותר וקשה למדידיה בהשוואה לגברים אשר אצלם ניתן למדוד את הזקפה באופן אוביקטיבי.

    

  3 בעיות אפשריות לסובלים מלחץ דם גבוה

  לצורך תפקוד מיני תקין יש צורך בזרימת דם תקינה ועצבוב תקין של אברי המין. זאת בנוסף למערכת הורמנלית שגם היא צריכה לפעול באופן תקין. אצל הלוקים ביתר לחץ דם עלולה להיות בעיה בכל אחד ממרכבי התפקוד המיני:

   

  יתר לחץ דם גורם לעיבוי של דופן כלי הדם. דומה הדבר לאדם המרים משקולות מנפח את שריריו כך גם ביתר לחץ דם כלי הדם עובד כנגד מעמסה ועקב כך דופן כלי הדם מתקשח ומתקשה להמתח. לכך נוסף מרכיב הטרשת (אטרוסקלרוזיס) המיצר גם הוא את היקף כלי הדם ופוגע בגמישותו.

   

  לדאבון הלב בגוף האדם קיימים מספר אזורים בהם כלי דם המועדים במיוחד לפגיעה הנ"ל ולכן מועדים לפורענות. אנו מכנים אלו אזרים אלו :"אברי מטרה" של יתר לחץ דם. המקומות אלו הם עיינים הכליות, כלי הדם של הלב, כלי דם בקצות גפים, כלי דם במח וכלי דם של אברי המין. על רקע זה מופיעות אצל הלוקים ביתר לחץ דם בעיות בתפקוד המיני שהעיקרית בהם העדר זקפה אצל גברים והעדר התלחלחות והתרחבות של איבר המין בנשים.

   

  טיפול תרופתי.  בנוסף לכך, התרופות המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם תורמות גם הן להפרעה בתפקוד המיני. בעיקר תרופות מקבוצת חוסמי בטא. (נורמלול, קרדילוק). פעמים רבות אנשים הלוקים ביתר לחץ דם לוקים בנוסף בתחלואה נוספת התורמת גם היא לקשיי תפקוד מיני ובהם כלוסטרול וטריגליצרידים גבוהים, סוכרת, מחלות ראומטיות.

   

  פגיעה ברצון. הפרעות בתפקוד המיני מעבר להפרעות בזקפה כוללות הפרעות בחשק המיני - הן בגלל התחלואה הכרונית והן בגלל התרופות . הפרעות בהגעה לפורקן מיני על רקע הטיפול והמחלה וכאב ביחסי מין שהן תולדה של הפרעות שהוזכרו לעיל.

   

  חשוב לדעת כי רופא המטפל ביתר לחץ דם שלכם בהחלט זקוק לאינפורמציה על הבעיות בתפקוד המיני שכן הטיפול שיתן יושפע בין היתר, מהפגיעה באברי מטרה שבינהם כאמור התפקוד המיני.

   

  השפעה מעגלית שעשויה להיות פוגענית

  מטבע הדברים אנשים רבים מתבישים לדבר עם הרופא או האחות במרפאה אך מי שלא שואל לא מקבל מענה.

    

  לגבי נשים חשוב לדעת כי רופא הנשים הינו כתובת להתיעצות בנושא בעיה בתפקוד המיני וללא טיפול עלול המצב להוותר על כנו ואף להחמיר ובכך לפגוע הן באישה עצמה והן בבן זוגה.

   

  אי קיום יחסי מין עלול להביא למתח בן זוגי קשה שהוא בתורו אחד ההגורמים להחמרה של יתר לחץ דם. חשוב לזכור שפעילות מינית בדרך כלל לא רק שאינה מסוכנת לחולי יתר לחץ דם אלא אף מבורכת ותורמת לבריאות הכללית של האדם ולכן חושב לטפל בעיה זו.

   

  מחקרים חדשנים מראים שזוגות החיים בהרמוניה לא רק שחיו יותר שנים. איכות החיים היתה טובה יותר ואיזון לחץ דם הדם היה קל יותר כך ניתן לואמר שקיום מערכת יחסי מין טובה חשובה לא פחות מטיפול תרופתי, תזונה נכונה ופעילות גופנית.

   

  הכותב הינו מנהל המרפאה לבריאות מינית בבית החולים סורוקה בבאר שבע ופסיכאטר ראשי מחוז דרום שרותי בריאות כללית

   

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  shutterstock
  קשיש קשישה זוג מאוהב מאוהבים פנים
  shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים