שתף קטע נבחר

לה פן: "תוצאה היסטורית", המסגד של פריז: "תקווה למוסלמים"

מנהיגת הימין הקיצוני בירכה את עמנואל מקרון על בחירתו לנשיא צרפת ואמרה בנאום ההפסד: "נעבור שינוי ונקים כוח פוליטי חדש, פטריוטים - הצטרפו אלינו!". המסגד הגדול בפריז: "הבחירה במקרון נותנת תקווה למוסלמים לחיים בהרמוניה"

מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מרין לה פן, בירכה הערב (יום א') את איש המרכז עמנואל מקרון על ניצחונו בבחירות לנשיאות אחרי שהתברר כי הוא הביס אותה בפער של יותר מ-30 אחוזים. בנאום ההפסד שלה מול המוני תומכיה אמרה לה פן כי צרפת הצביעה בעד המשכיות, אך הדגישה כי התוצאה שהשיגה היא תוצאה היסטורית: "אנחנו מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר שעומדת כעת מול מקרון", הכריזה בגאווה.

 

בנאומה אמרה לה פן כי מפלגת "החזית הלאומית" שאותה היא מייצגת צריכה להשתנות כדי לעמוד באתגר החדש הניצב בפניה וכי יש להקים כוח פוליטי חדש. לה פן רמזה בכך כי ייתכן שתשנה את שם המפלגה מ"החזית הלאומית". החזית הלאומית הוא שם המזוהה מאוד עם אביה ז'אן מרי לה פן, שהקים את המפלגה, ועם עמדותיו האנטישמיות והגזעניות. סגנה של לה פן אמר הלילה במפורש כי "המפלגה החדשה" לא תיקרא החזית הלאומית.

 

"החזית הלאומית צריכה לעבור רענון עמוק כדי להגשים את ההזדמנות ההיסטורית ולענות על הציפיות של העם הצרפתי", אמרה לה פן. "אציע להתחיל את השינוי העמוק הזה בתנועה שלנו כדי ליצור כוח פוליטי חדש". בנאום ההפסד אמרה לה פן "אני קוראת לכל הפטריוטים להצטרף אלינו", ואז חילקה את הזירה הפוליטית ל"פטריוטים" ו"גלובליסטים". במטה עמנואל מקרון אמרו הלילה כי מקרון ולה פן שוחחו בטלפון.

 

לה פן הלילה, אחרי פרסום התוצאות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לה פן הלילה, אחרי פרסום התוצאות(צילום: רויטרס)
 

ז'אן מארי לה פן, אביה של מרין, אמר כי פלוריאן פיליפו, סגנה של בתו במפלגת החזית הלאומית, הוא אחד האחראים העיקריים להפסדה למקרון. פיליפו עצמו טען כי ניצחונו של מקרון הוא "ניצחונה של האוליגרכיה בצרפת".

 

זמן קצר אחרי שנחשפו התוצאות פרסם המסגד הגדול של פריז הודעה שבה אמר כי "הבחירה המבריקה" בעמנואל מקרון נותנת תקווה למוסלמים שהם יוכלו לחיות בהרמוניה ולכבד את ערכיה של צרפת. המסגד מסר עוד בהודעה כי הבחירה במקרון היא סימן לפיוס בין הדתות בצרפת. "זה סימן למוסלמים הצרפתים לתקווה ולחיים משותפים סביב הערכים הרפובליקניים, ההומניסטיים, הפטריוטיים, הדמוקרטיים והחילוניים", נמסר.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

נשיא צרפת הסוציאליסט, פרנסואה הולנד, פרסם הודעה שבה אמר כי ניצחון מקרון מראה שרוב העם הצרפתי רוצה להישאר מאוחד סביב "ערכי הרפובליקה". גם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מיהרה לברך את מקרון: "צרפת היא אחת מבעלות בריתנו הקרובות ביותר, ואנחנו מצפים לעבוד עם הנשיא החדש על מגוון נושאים שיש לנו עניין משותף בהם".

 

גם הדובר של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שלח ברכה למקרון ואמר כי ניצחונו הוא ניצחון לאירופה המאוחדת. "ברכות, עמנואל מקרון. ניצחונך הוא ניצחון לאירופה חזקה ומאוחדת ולידידות הצרפתית-גרמנית", כתב הדובר של מרקל, סטפן סייברט, בטוויטר.

 

הרב הראשי של צרפת, חיים קורסייה, הביע שמחה על ניצחונו של מקרון ועל "ניצחון הערכים הרפובליקניים". בהודעה שהעביר לסוכנות הידיעות הצרפתית הוסיף הרב קורסייה: "אני מודה לצרפתים שהתגייסו בהמוניהם כדי לחסום את הימין הקיצוני. יש להביא בחשבון שמצביעים רבים הצביעו למועמדת החזית הלאומית מרין לה פן, ולהתייחס ברצינות לצעקת הייאוש והזעם של הבוחרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים