שתף קטע נבחר

דרמה בביהמ"ש: השופט לשעבר שהטריד מינית - הורשע

בעסקת הטיעון הסכימה התביעה כי נשיא המחוזי בנצרת לשעבר יצחק כהן לא יורשע בפלילים - אך השופטת עינת רון קבעה אחרת: "מצופה ממנו התנהגות נורמטיבית, כתב האישום לא מינורי". העונש נותר על כנו: עבודות שירות ופיצוי למתלוננת בסך 2,500 שקל

דרמה בבית המשפט: שופט המחוזי הפך למורשע בפלילים. שופטת בית משפט השלום בראשון לציון עינת רון לא קיבלה היום (ג') את הסדר הטיעון שעליו הסכימו הצדדים והרשיעה את השופט לשעבר יצחק כהן בהטרדה מינית. העונש - עבודות שירות לתועלת הציבור - נותר על כנו.

כהן בכניסה לבית המשפט. הסדר הטיעון נדחה והוא הורשע (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
כהן בכניסה לבית המשפט. הסדר הטיעון נדחה והוא הורשע(צילום: שאול גולן)

התביעה אמנם הסכימה לא להרשיע את השופט כהן, שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, אבל בית המשפט סבר אחרת. "כרום תפקידו בבית המשפט כך מצופה ממנו התנהגות נורמטיבית וערכית יותר, ומתן דוגמה לאחרים. ככל שהוא סוטה מרמת ההתנהלות המצופה ממנו, כך משמעותית וקשה יותר הפגיעה במערכת המשפט ובאמון הציבור", כתבה השופטת רון וציינה כי "כתב האישום לא מינורי". היא הסבירה כי שיקולים אלו הובילו אותה לחרוג מהסדר הטיעון, אך לא התערבה בעונש שעליו הסכימו הצדדים.

 

להכרעת הדין במלואה - לחצו כאן

 

בדצמבר האחרון הודה השופט לשעבר כהן בעבירה של הטרדה מינית, ובהסדר הטיעון שהוחלט עליו אז נקבע כי הוא ירצה עונש של עבודות שירות לתועלת הציבור, בכפוף להסכמת שירות המבחן. כהן נאשם כי הטריד מינית עובדת בבית המשפט שבו עבד בשנת 2014. הצדדים הגיעו להסדר הטיעון תוך הודאתו בכתב אישום מתוקן. המדינה ביקשה להטיל על כהן עונש של שירות לתועלת הציבור וכן פיצוי למתלוננת בסך 2,500 שקל. 

 

 

השופט פרש מכהונתו לפני יותר משנתיים, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בגין עבירות מין ועבירות מס. בהודעה מטעמו הוא ציין כי החליט לפרוש לאחר התלבטות קשה במקביל להמשך חקירתו, "ומתוך התחשבות בטובת בית המשפט המחוזי, היקר ללבו". עוד צוין בהודעה כי כהן משתף פעולה עם חוקריו ומשיב לכל השאלות. הוא כפר בחשדות נגדו, אך כאמור לבסוף הודה בהטרדה מינית במקרה אחד בלבד.

 

עם זאת, חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה גבו עדויות מחמש נשים, שכל אחת מהן סיפרה על מקרה אחר. לגבי עדויות של שלוש מהמתלוננות חלה התיישנות, ואילו שתי האחרות תיארו אירועים שהתרחשו בשנים האחרונות. עם פרסום הפרשה החליטו שרת המשפטים דאז ציפי לבני ונשיא בית המשפט העליון דאז אשר גרוניס לבטל את מועמדותו של כהן לכהונה בעליון.

 

חקירת המשטרה בעניינו נמשכה יותר מחודשיים, והמשטרה מסרה כי גובשה נגדו תשתית ראייתית בנוגע לעבירות של מעשים מגונים והטרדות מיניות בשני מקרים שעליהם לא חלה התיישנות. החקירה החלה בעקבות תלונה של קרובת משפחה שטענה לעבירות מצד השופט, ולאחר מכן הגיעו תלונות של נשים אחרות שנפגעו ממנו אף הן.

 

במהלך החקירה נחקרו גם שופטים שהודו כי ידעו על התנהגותו הפסולה, לכאורה, של השופט, אולם לא התלוננו משום שהמתלוננות פחדו לעשות כן ולא רצו לפגוע במעמדן בעבודה. הדבר שחיזק את התלונות של השתיים היה שלאחר האירועים המדוברים הן פנו נסערות לחברותיהן. החברות מסרו עדות וסיפרו את מה שהן ידעו לאחר שפגשו במתלוננות הנסערות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
השופט יצחק כהן
צילום: ירון ברנר
מומלצים