שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  סובלים מנמלים בבית? עשו ואל תעשו
  מדוע ריסוס בלבד יכול דווקא להגביר את מכת הנמלים בבית, האם כדאי לבצע כבר הדברה כוללת נגד תיקנים ומדוע כדאי להיזהר ממדביר ללא רישיון? אתר "המקצוענים" עם המדריך

  הקיץ כבר כאן, ואיתו הכוכבות של העונה - הנמלים. הן מצליחות לטפס גם לקומה ה-20, למרות שהקן שלהן עמוק בתוך האדמה. הן עקשניות ומאוד קשה להיפטר מהן. ישנם מקרים שבהם תוכלו להסתפק באמצעים ביתיים וישנם מקרים שאין מנוס אלא לקרוא למדביר מוסמך. זאת, בייחוד כשמדובר בתופעה בהיקף נרחב ובנמלת האש. אז איך מתמודדים איתן? לפניכם הסקירה.

   

  עוד כתבות בנושא:

  הדברת חולדות ירוקה

  חומרי הדברה וסכנותיהם

  הדברה או מניעה

   

  נמלים קיימות לאורך כל השנה, אך בקיץ פעילותן מוגברת. הן מתחילות להופיע בחודש אפריל, ופעילות עד חודש אוקטובר, כשהשיא הוא בחודשי יולי-אוגוסט. "במקרה של נמלים, פעמים רבות ריסוס בלבד לא יפתור את הבעיה, אלא דווקא יגרום למלכה של הקן הגביר את קצב ההטלה שלה", אומר אייל מור יוסף מיהב הדברות באתר "המקצוענים". "זאת, משום שנפסקת אספקת המזון בקן. כדי לפתור את הבעיה, יש צורך להתחקות אחר מקור הקן. לרוב, הקן יהיה ממוקם 3-5 מטר מתחת לאדמה, אך בבניינים הוא יכול להתמקם גם בתוך אחד הקירות".

   

    (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  לא לפזר פיתיונות ג'ל וחומרי הדברה באותו משטח  

  נהוג לעשות טיפול משולב של פיזור פיתיונות ג'ל באזורים מסוימים ושל הדברה באזורים אחרים. מור יוסף: "היתרון של הפיתיונות הוא שהנמלים לוקחות אותן לקן וגורמות ליתר הנמלים לאכול אותו. פיתיון זה גורם להן לאבד את תחושת הרעב, עד שהן נמקות. ישנם סוגי פיתיונות שונים (בג'ל ואף באבקה), בהתאם לסוג הנמלים ולעונת השנה. חשוב להתאים את הפיתיון הנכון, אחרת הוא לא יהיה אפקטיבי".

   

  האם ניתן לפזר את הפיתיונות האלו לבד? "ישנם פיתיונות שונים הנמכרים בחנויות טמבור ובחנויות לחומרי גינון והדברה", אומר מור יוסף. "במקרה של תופעה בהיקף קטן, לעתים ישתלם לרכוש את החומר ולפזר אותו באופן עצמאי. חשוב לא לרסס חומרי הדברה באזורים שבהם מפזרים את הפיתיונות, שכן אלו שתי פעולות סותרות.

   

  "מטרת הפיתיונות היא להשאיר את הנמלים חיות אך להוביל אותן חיות עם הפיתיון לקן. לעומת זאת, מטרת ההדברה היא להרוג אותן. מבחינה כלכלית, הרי שאם מדובר בבית עם שטח גדול, ובתופעה שקיימת גם בחצרות, ישתלם יותר להזמין מדביר שיבצע את העבודה כולל חומרים. זאת, משום שהוא יכול להשיג חומרים בסיטונאות ובעלות מופחתת יותר מאשר המחירים שמקבל הצרכן בחנויות. השיקול, צריך להיות כמות החומר אותו נדרש לרכוש".

   

  "בכל מקרה, חשוב מאוד לקנות רק חומרים המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה ומומלצים לשימוש ביתי, וכאשר מזמינים מדביר מקצועי לוודא שהוא בעל רישיון מהמשרד להגנת הסביבה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "זאת, בשל השימוש בחומרים שהיעדר ידע לגביהם יכול להיות מסוכן. הן מבחינת בחירת סוג החומר והן מבחינת המינונים בהם משתמשים".

   

  כמה זה עולה ומהי האחריות הניתנת?  

  כיצד ניתן למנוע הגעתן? "פיתיונות ג'ל הם לטיפול בנמלים לאחר כשהן כבר מופיעות בתוך הבית", מסביר מור יוסף. "לא ניתן למנוע הגעתן מראש, והאחריות להדברה היא למשך כחצי שנה נגד נמלים וכשנה נגד תיקנים. כדי למזער הגעתן כדאי לאחסן מזונות מתוקים בקירור".

   

  לדבריו, "הן מגיעות בעיקר לארונות סוכר וקפה, למגירות לחם ועוגיות וברגע שהן כבר בתוך הבית, הן יכולות לחדור גם אל תוך תנורים. כדאי להקפיד על סגירה הרמטית של צנצנות דבש וריבות ולהקפיד על ניקיון יסודי של הארונות, ריקון ממוצרים וריסוס מדי פעם באמצעות אמצעי ריסוס ביתיים".

   

  כמה עולה הדברה? "עבור דירת 4 חדרים בבית משותף, העלות היא 280-350 שקל, והיא כוללת הדברה משולבת נגד נמלים ותיקנים", אומרים במוקד השירות. "הדברה של בית פרטי תעלה 420-600 שקל, וכוללת ריסוס חיצוני בכל היקף הבית.

   

  "אם מתגוררים בבית משותף, כדאי להקפיד בתחילת העונה על הדברה של כל החללים המשותפים. הדברה כזו תעלה 500-1,000 שקל, בהתאם לשטח הבניין ולמספר הקומות שבו".

   

  "יש לקחת בחשבון, שאין אחריות על הדברת נמלים מחוץ לבית, אלא רק בתוך הדירות. ועדי-בתים לרוב מזמינים הדברה נגד נמלים בעיקר כשמדובר בנמלת האש, שהיא תוקפנית יותר והעקיצות שלה הן ברמה של כוויה", מסביר מור יוסף. "במקרה כזה, חשוב לטפל בבעיה ברמת הבניין, ולא לדאוג רק להדברת הדירות בנפרד, כדי שהטיפול יהיה יסודי יותר".

   

  מחפשים מדביר? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סובלים מנמלים בבית? עשו ואל תעשו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים