שתף קטע נבחר

היעד הבא של מקרון - לכבוש את הפרלמנט

שינה את שם תנועתו הפוליטית, השתתף בטקס זיכרון לצד הנשיא הולנד והודיע שיבקר בגרמניה: אחרי הניצחון הסוחף בבחירות, החל נשיא צרפת הנבחר להכין את הקרקע לכניסתו לתפקיד, ומקווה לנצל את המומנטום ולהכניס כמה שיותר נציגים לאסיפה הלאומית בבחירות שייערכו ביוני 

 נשיא צרפת הנבחר עמנואל מקרון הכין היום (יום ב') את הקרקע לכניסתו לארמון האליזה כשהכריז שיבקר בגרמניה אצל הקנצלרית אנגלה מרקל וישנה את שמה של תנועתו הפוליטית, וכשהופיע בטקס לציון מלחמת העולם השנייה לצד הנשיא המכהן פרנסואה הולנד. בישראל, אגב, זכה מקרון ב-9,116 קולות (95.99 אחוזים מהבוחרים באזורי הבחירה תל אביב וחיפה). מרין לה פן קיבלה 381 קולות (4.01 אחוזים).

 

הקרב על צרפת - עמוד הבחירות המיוחד

 

מקרון הביס אתמול את מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן בסיבוב השני בבחירות לנשיאות. המשימה הראשונה הגדולה שניצבת בפניו כעת היא להכניס כמה שיותר מחוקקים מתנועתו בבחירות לאסיפה הלאומית שייערכו בחודש יוני.

 

הופעה פומבית ראשונה של שני האישים מאז שמקרון התפטר מתפקיד שר הכלכלה בממשלתו של הולנד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הופעה פומבית ראשונה של שני האישים מאז שמקרון התפטר מתפקיד שר הכלכלה בממשלתו של הולנד(צילום: רויטרס)

נשיא צרפת והנשיא הנבחר בטקס לציון 72 שנה לניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה, קבר החייל האלמוני בפריז (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיא צרפת והנשיא הנבחר בטקס לציון 72 שנה לניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה, קבר החייל האלמוני בפריז(צילום: EPA)
מפלגתו של מקרון משנה את שמה מ"בתנועה" (En Marche) ל"רפובליקה בתנועה" (La Republique En Marche) ומכינה רשימה של מועמדים מטעמה שיתמודדו בבחירות הקרובות לפרלמנט הצרפתי. מקרון הבטיח שחצי מהמועמדים שיעמיד לבחירה יהיו פנים חדשות בפוליטיקה, בדיוק כמוהו. הנשיא הנבחר אמנם כיהן כשר הכלכלה בממשלתו הסוציאליסטית של הולנד, אבל הוא לא עמד לבחירה על ידי הציבור עד הבחירות לנשיאות בחודשיים האחרונים.

 

לה פן: נעמוד בראש האופוזיציה

מקרון ניצח בבחירות לנשיאות צרפת עם 66 אחוזים מהקולות. אולם, המספר הגבוה של פתקים לבנים, פתקים פסולים ושיעור הצבעה נמוך מעידים על כך שחלק גדול מהבוחרים בצרפת לא מרוצים מהמדיניות שלו.

 

לה פן אמרה בנאום ההפסד שלה אמש שמפלגתה, "החזית הלאומית", השיגה תוצאה היסטורית, והוסיפה שהיא תנהיג את האופוזיציה לממשלתו של מקרון.

 

"הילד". כותרת העיתון L'express (צילום: AP) (צילום: AP)
"הילד". כותרת העיתון L'express(צילום: AP)
היום הצטרף הנשיא הנבחר לנשיא המכהן הולנד לטקס לציון 72 שנה לתבוסה הגרמנית במלחמת העולם השנייה. הייתה זו הפעם הראשונה ששני האישים מופיעים ביחד בפומבי מאז שמקרון התפטר מממשלתו של הולנד באוגוסט 2016 כדי להתכונן למרוץ לנשיאות צרפת - החלטה שהתקבלה לפי התקשורת הצרפתית בקרירות על ידי הולנד, שהכניס את מקרון לחיים הציבוריים. היום כבר נראו השניים קרובים מאוד כשהולנד אחז בידו של מקרון והודיע שהעברת השלטון תתבצע ביום ראשון הקרוב, שבוע בדיוק לאחר הסיבוב השני.

 

בתוכנית של מקרון: פגישה עם מרקל וביקור כוחות צבא צרפתיים

במהלך מערכת הבחירות לנשיאות צרפת העמיד מקרון בראש מצע הבחירות שלו את האחדות בצרפת ובאירופה בכלל, ואילו יריבתו לה פן קראה לצרפת לעזוב את האיחוד האירופי ולנטוש את מטבע האירו לטובת המטבע הצרפתי הקודם, הפרנק.

 

סילבי גולאר, מחוקקת צרפתייה בפרלמנט האירופי, אמרה שמקרון ייסע לברלין בנסיעתו הרשמית הראשונה כנשיא צרפת, וייתכן שיבקר גם כוחות צבא צרפתיים מעבר לים.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גם במפלגתה של לה פן מתגייסים לקראת היעד הבא - הבחירות לפרלמנט - ו"החזית הלאומית" מתכננת לשנות גם כן את שמה, וייתכן שגם חלק מעמדותיה בנושאי פנים וחוץ. במהלך ראיונות שהעניק היום גורמים במפלגת הימין הקיצוני, שהוקמה על ידי ז'אן-מארי לה פן, אביה של מרין, הם סיפרו שיעניקו למפלגה שם חדש ויפנו לקהל מצביעים רחב יותר.

"'החזית הלאומית' היא כלי שיתפתח להיות יעיל יותר, שיביא אלינו יותר בוחרים מאשר אלה שהגענו אליהם אתמול. יש לנו אחריות עצומה כלפי העם הצרפתי, שנותן בנו אמון", אמר ניקולא ביי, מזכ"ל מפלגת הימין הקיצוני.

 

מיכאל רוט, סגן שר החוץ הגרמני, בירך על ניצחונו של מקרון, אבל אמר שמה שמעיב על התוצאה בצרפת היא העובדה ש-11 מיליון אנשים במדינה הצביעו ללה פן.

 

"זה לא יכול להיות נורמלי שקיצונים מהימין הקיצוני ופופוליסטים מגיעים לתוצאות כאלה חזקות", אמר רוט, שאחד מתפקידיו העיקריים הוא ניהול היחסים עם צרפת. הוא אמר שהקלה בחוקי האיחוד האירופי בנוגע להוצאות ממשלה יאפשרו לצרפת להגדיל את צמיחתה הכלכלית. "אם מקרון ייכשל, אז הנשיאה הבאה תהיה מרין לה פן ואנחנו צריכים למנוע את זה בכל מחיר", הוסיף הגורם הגרמני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מקרון ופטרונו הפוליטי, נשיא צרפת הולנד
צילום: EPA
מומלצים