שתף קטע נבחר

שני זאבים תועדו צדים חתולים בקיבוץ עין גדי

בשבועות האחרונים התרבו הביקורים הליליים של שני זאבים, ככל הנראה זכר ונקבה, בקיבוץ עין גדי בחיפוש אחר מזון בין פחי האשפה. לאחרונה החלו לנסות את מזלם בציד חיות מחמד קטנות ואף הצליחו לצוד מספר חתולים. ברשות הטבע והגנים החלו במבצע להרחקתם מהקיבוץ. "זו אטרקציה" אומר אחד התושבים. "אין סיבה להיכנס לפאניקה"

בקיבוץ עין גדי סוערות הרוחות בשבועות האחרונים ולא עקב נוכחותם המתקרבת של הבולענים. מדי לילה מגיעים לסיור חשאי שני זאבים בוגרים, ככל הנראה זכר ונקבה. השניים נצפו משוטטים בחיפוש אחר מזון בין הגן הבוטני לבתי התושבים.

 

רבים מחברי הקיבוץ זכו לפגוש את הטורפים הגדולים הפעילים בעיקר בשעות הלילה ודיווחו בהתרגשות מעורבת על התצפיות של הזאבים.

 

צמד זאבים בקיבוץ עין גדי (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
צמד זאבים בקיבוץ עין גדי(צילום: אבישג אילון)

 

מי שפחות שש למפגשים הללו הן חיות המחמד של הקיבוץ. תושבים סיפרו בפייסבוק המקומי כי  במהלך טיול ערב, זאבה רדפה אחרי כלב של אחד התושבים ולאחר שלא הצליחה לצוד אותו, עברה למטרות קטנות יותר בדמות חתולים. 

 

תושב המקום: "גילו שיש פה חתולים ופחי אשפה עם מזון"

גיל כספי, תושב הקיבוץ, הספיק לתעד ציד של חתול חסר בית לפני מספר ימים. "הזאבה ניסתה לתפוס כלב, אך הוא ברח הביתה והיא תפסה את החתול", הוא סיפר ל-ynet. 

 

לדבריו, הזאבה החמקמקה קשה לתיעוד, אך הוא הספיק לצלם אותה מספר פעמים. "כמעט מדי ערב, בין השעות תשע לאחת עשרה, הזאבה מגיעה לדירה שלי ואומרת שלום. אנשים מדברים על זה, כי הנוכחות שלה מלהיבה את כולם". הוא אומר.

 

 (צילום: גיל כספי) (צילום: גיל כספי)
(צילום: גיל כספי)

 

כספי הצליח לתעד את אחד הזאבים עם חתול שנתפס ונלקח מחוץ לשטח הקיבוץ. "אומרים שיש באזור גורים. יכול להיות. אבל ככל הנראה יש להם מצוקת מזון. הם גילו שיש פה חתולים ופחי אשפה. זה לא ממש ציד אלא פינוק", הוא מוסיף. "הזאבה מסתובבת בגן הבוטני ועושה רושם שהיא נהנית. אנשים ממש בשיא ההתלהבות וההתרגשות. אני לא חושב שצריך להיכנס לפאניקה, רק לשים לב. זו אטרקציה".

 

דוברת הקיבוץ: "נצטרך קצת להפחיד אותם שלא יפחידו אותנו"

"החיים בעין גדי מזמנים טבע על כל צורותיו. פעם הם היו בצלמו ובדמותו של חריטון הנמר ז"ל, ועם לכתו מאיתנו תפסו את מקומו הזאבים, ולצידם שועלים שמבלים ברחבי הקיבוץ כאילו הם רכשו מניה בו", אומרת דוברת הקיבוץ מירב איילון.

 

"אכן, קיים החשש כי אלו חיות בר ואין לדעת איך יגיבו. אבל לצד זאת יש התפעמות עצומה. אנחנו מצידנו צריכים לדאוג לגידור היישוב ולסגירת הפחים, ושחיות הבית שלנו יהיו מוגנות. הזאבים לא נכנסים רק לקיבוץ. הם גם בבית ספר שדה ובכל נאות עין גדי. נצטרך קצת להפחיד אותם שלא יפחידו אותנו. ובינתיים, ליהנות מכך שאנחנו חלק מהטבע של מדבר יהודה".

 

"מה שקורה עם הזאבה הוא הרבה יותר מעניין מהבולענים. אני מלמד את הבנות שלי לא ללכת אל חיות הבר. אפשר להסתכל ולחייך. למה לא? קורה פה משהו מעניין. לפעמים הזאבה מסתובבת עם השועל יחד. יש להם שיתוף פעולה. אנחנו חיים בטבע ויש המון חיות בר. זו תקופה מטורפת עכשיו", אומר כספי.


 (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
(צילום: אבישג אילון)

 

בקיבוץ עין גדי מורגלים לראות שועלים מצויים, שפני סלע, זוחלים וציפורי שיר המגיעים למצוא מזון ומסתור בשטח הקיבוץ בשעות היום והלילה. נוכחותם החריגה של הזאבים בשטח הקיבוץ והתרבות המפגשים בינם לבין התושבים וחיות המחמד, דווחו לפקחי רשות הטבע והגנים.

 

מדוע הזאבים שלרוב חוששים מבני האדם, מגלים תעוזה רבה ונכנסים אל שטח הקיבוץ בשעות הלילה המאוחרות? אחת ההערכות היא כי הם מחפשים מזון במטרה להאכיל את הגורים הרבים שנולדו בחודשיים האחרונים בטבע.

 

 (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
(צילום: אבישג אילון)
 

מבצע לילי להרחקת והפחדת הזאבים

באזור עין גדי והערבה נוהגים הזאבים לצוד שפני סלע, ארנבות מצויות, עופות קרקע שונים ומגוונים את מזונם גם בחרקים שונים, זוחלים ומזון צמחי כדוגמת פירות. באזורים של ריכוז אשפה נגישה, הם מוצאים לרוב שאריות מזון ובזכות ריבוי המזון שמקורו באשפת בני האדם, האוכלוסיה שלהם משגשגת.  

 

"עם ריבוי התצפיות של  הזאבים, המפגשים בינם לבין בני האדם הלכו וגדלו, הם נצפו צדים חתולים וככל הנראה מדובר בזכר ונקבה", אומר ל-ynet הראל בן שחר, מנהל מרחב ערבה ברשות הטבע והגנים. "רוב הזאבים פוחדים מבני האדם, אך יתכן שפרט אחד בעייתי מבין השניים, לא מונע מתוך פחד ולכן החלטנו לנקוט בצעדי התערבות אקטיביים יותר".

 

תקיפה של זאבים שאינם נגועים בכלבת נחשבת לנדירה וחריגה ביותר. בפסח 2008 תקף זאב צעיר ילדה בת שלוש בחניון לינת הלילה בנחל צאלים ופצע אותה קל. בעקבות זאת גודר החניון בגדר חשמלית במטרה לשנות את דפוסי הזאבים ולהרחיקם מהמקום.

 

הלילה יצא לדרך מבצע של פקחי הרשות יחד עם מומחה הזאבים ופקח הרשות, ראובן הפנר, במטרה להרחיק את הזאבים מהקיבוץ.

 

 (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
(צילום: אבישג אילון)

 

לדברי בן-שחר, קיבוץ עין גדי בדומה ליישובים רבים המצויים באזורים של שמורות טבע, מורגלים לתופעה של כניסת חיות בר לשטחי היישובים בחיפוש אחר מזון. "אין בכוונתנו ללכוד את הזאבים באזור ולהוציא אותם מהטריטוריה שלהם, מאחר והדבר ישנה את כל הדינמיקה של בעלי החיים באזור", הוא מדגיש. "באם ייתפס אחד הפרטים, נבחן האם מדובר באותו פרט 'שהשתבשה עליו דרכו' ומסתובב בשטח הקיבוץ, במטרה להרחיקו למספר ימים מהאזור ולראות האם יש לכך השפעה בשטח".

 

ברשות שללו חשש כי הזאבים נגועים בכלבת והבהירו כי באזור מפוזרים באופן שגרתי פתיונות המכילים את תרכיב החיסון נגד כלבת והם נאכלים על ידי הזאבים והשועלים באזור.

 

"העברנו הנחיות לאנשי הקיבוץ ובדגש גם למקומות המתויירים אליהם מגיעים מבקרים בסביבה, במטרה להימנע מהשלכת אשפה במקומות לא מוסדרים ושמירה על הסניטציה, וזאת כדי לצמצם את הגורם המושך חיות הבר המחפשות מזון זמין סמוך למגורי אדם", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים