שתף קטע נבחר

רפורמת העבירות הקלות בצה"ל: עשרות חיילים שצרכו סמים לא הואשמו

כחלק ממדיניות אכיפה מקלה שמונהגת בצה"ל, חתמו מתחילת השנה 65 חיילים על הסדרי טיעון שבמסגרתם לא יוגשו נגדם כתבי אישום בגין שימוש ראשון בסמים קלים. עבירות נוספות שנכללות ברפורמה, שאינה חלה על קצינים ואנשי קבע: גניבת רכוש צבאי בסכום של עד 3,000 שקל וזיוף ימי גימלים

ההסדר החדש של צה"ל עם חיילים שצרכו סמים צובר תאוצה. מתחילת השנה חתמו 65 חיילים וחיילות על הסדר עם הפרקליטות הצבאית, שלפיו לא יוגש נגדם כתב אישום בגין שימוש ראשון בסמים. ההסדר כולל שורת סעיפים, שהבסיסיים שבהם הם עבר פלילי נקי, התחייבות שלא לעבור את אותה עבירה בעתיד ומסירות דגימות שתן למצ"ח. כמו כן, הודאת החייל תועבר, לפי ההסדר שעליו חתם, גם לגורמי צבא רלוונטיים להמשך שירותו, כלומר לידיעת מפקדיו בעתיד.

 

בדיקת ynet: צה"ל מוציא מיליונים על מאבק בסמים

 

סעיפים מרכזיים נוספים שעליהם נדרשים החיילים לחתום במסגרת ההסדר: התחייבות החייל שלא לעבור כל עבירה למשך שנה, לרבות עבירה בעלת גוון פלילי; התחייבות החייל החשוד שלא לפנות לכל גורם צבאי בבקשה לפטור אותו משירות צבאי מכל טעם שהוא. במקרה שיודח מהשירות בשל "התנהגות רעה וחמורה, או מכל טעם אחר שנובע מהותית מחוסר המוטיבציה שלו לשירות", הדבר ייחשב הפרת הסדר.

 

 

ההסדר כולל גם סעיפים שכעת פחות ממומשים, ורלוונטיים בין היתר לעבירות קלות אחרות שהוחלט לגביהן במסגרת ההסדר שיחסוך כתבי אישום: מלבד החזקה ושימוש בסמים, העבירות הנוספות הן אי שמירה של רכוש צבאי שניזוק בשווי של עד 8,600 שקל; הוצאת רכוש מרשות הצבא (גניבה, י"ז) בהיקף של עד 3,000 שקל; גניבה מחייל אחר בשווי רכוש של עד 2,000 שקל ובתנאי שלא מדובר בסמאטרפון; גניבת כרטיס אשראי בתנאי שהנזק שנגרם לא עולה על שווי של 2,000 שקל; הטלות מום מכוונות בגוף חייל בנסיבות חריגות; זיוף עד 60 ימי גימלים בנסיבות מיוחדות וזיוף מסמכים כדי לקבל הטבות בשווי של עד 3,000 שקל.

 

יצוין כי הרפורמה אינה חלה על קצינים בשירות חובה או אנשי קבע, וההסדר כולל כאמור סעיפי התחייבות שלפיהם החייל מחויב לפצות את צה"ל או את המתלונן נגדו בכסף, להתנצל בפני המתלונן או להימנע מיצירת קשר עמו, רכוש רלוונטי לעבירה יחולט, או להשיב את הרכוש שגנב. במקביל להסדר, החייל יוכל להיענש בציר המשמעתי ע"י מפקדיו, לרבות עונשי מחבוש.

 

מטרת הרפורמה היא לחסוך אלפי שעות עבודה בשנה לגורמי מצ"ח, הפרקליטות הצבאית ומערכת המשפט הצבאית ומיליוני שקלים של משאבים בגין חקירות על עבירות פעוטות יחסית, ולטובת החייל – ההסדר ימנע רישום פלילי שיכתים את עתידו לאחר סיום שירותו. יצוין כי מרבית ההסדרים עד כה הם עם חיילים שעברו עבירות סמים ומיעוטם נוגעים ליתר העבירות.

 

הסדר טיעון עם חייל במסגרת הרפורמה ()
הסדר טיעון עם חייל במסגרת הרפורמה

אחד ההסדרים נחתם עם רב"טית ק', שנתפסה לראשונה בחייה צורכת קנאביס, הודתה בכך, אבל גליונה הפלילי נותר נקי בשל חתימה על ההסדר. בפרקליטות החליטו להתחשב גם בנסיבותיה - תקיפה מינית שחוותה עקב השימוש בסמים, והיותה חיילת בודדה. במקרה אחר אפשר ההסדר לחיילת שצרכה סמים ונתפסה לראשונה לצאת כמועמדת לקורס קצינים בבה"ד 1. במקרה נוסף המשיך לוחם לשרת בתפקידו בזכות ההסדר.

 

עורך הדין עידן דביר, שייצג השנה עשרות חיילים בהסדרים אלו, הסביר ל-ynet כי "מצב שבו חיילים מופלים לרעה לעומת אזרחים הוא לא הגיוני ולא מקובל. באזרחות לא מתבצעת בנושאים הללו אכיפה כלל, וההסדר מאפשר לחיילים הזדמנות נוספת שמחד מרתיעה ומאידך לא מכתימה".

 

מ', אמו של שוטר צבאי שנתפס והודה בצריכת מריחואנה, סיפרה ל-ynet כי "לאחר ההסדר ירדה לו אבן גדולה מהלב. עד שהגענו להסדר הזה היינו לחוצים מאוד, כי בלעדיו הוא היה נכנס לכלא וכל חייו היו מעוכבים בחמש שנים בשל הרישום הפלילי המופחת".

 

 

סמל ע', שמשרת ביחידה קרבית, צרך שלוש פעמים קנאביס, נתפס וחתם על ההסדר. "יש לי מוטיבציה להמשיך לשרת בתפקיד ולתרום. אין סיבה שרק בגלל המדים שלי אדפק על עבירה שאם הייתי מבצע כאזרח חיי היו ממשיכים כרגיל. עישנתי ג'וינט עם חברים בבית במהלך חופשה מהצבא, הדבר בכלל לא פגע בתפקוד שלי ביחידה", סיפר.

 

עו"ד ליאור שטלצר, שייצג כמה חיילים שחתמו על ההסדר המותנה, ציין כי לוחם שייצג ישב ימים ספורים במעצר לאחר שנתפס מחזיק כמות קטנה של קנאביס בנסיבות אזרחיות והודה בשלושה שימושים: "מאז שהוא חתם על ההסדר הוא מוסר דגימות שתן אחת לחודש, וחזר מאז לשרת כלוחם. יש לקוות שזהו צעד ראשון מבין צעדים רבים שיובילו להקלות באכיפת העבירות האלה בצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
"ההסדר מאפשר לחיילים הזדמנות נוספת"
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים