שתף קטע נבחר

צה"ל נגד בצלם: "החלטתם שסרט חשוב מהאמת"

בפוסט חריג בפייסבוק תקף דובר צה"ל את ארגון השמאל, שפרסם סרטון וכתב: "להורים של הקצין עם נקודת החן - הילד הגיבור שלכם דורך נשק מול אזרחים". אלוף אלמוז הגיב: "אתם תמשיכו לעשות סרטים כאילו בשם חופש הביטוי, ואנחנו נמשיך להגן על המדינה"

 

 

סרטון שהופץ על ידי ארגון השמאל "בצלם" הוביל את דובר צה"ל לכתיבת פוסט תגובה חריף וחריג בפייסבוק. "אתם תמשיכו לעשות סרטים כאילו בשם חופש הביטוי, למרות שהביטוי מנותק מהמציאות - ואנחנו נמשיך להגן על תושבי מדינה ישראל", כתב דובר צה"ל, אלוף מוטי אלמוז.

 

הפוסט שכתב אלמוז פורסם לאחר שהשבוע "בצלם" פרסמו קטע מסרט, ולצדו פוסט בפייסבוק: "להורים של הקצין עם נקודת החן מעל שפתו העליונה, שבפברואר השנה שירת ליד התנחלות יצהר - אם אתם רוצים להתמוגג מהילד הגיבור שלכם בזמן פעילות מבצעית, לכו לסינמטק בתל אביב. בנכם יככב שם - דורך את הנשק נגד אזרחים, החלטי, מתואם עם שני החיילים שאתו, יורה כאדון את הפקודות בערבית שבורה, מדווח למפקדיו, אל תוך הנייד, על כל פעולה: 'אני עם שלושה צעירים, אחד מהם עם מצלמה, לא שזה מפריע לי יותר מדי'".

הקצין שהותקף על ידי בצלם. צה"ל: "פעל כמצופה" ()
הקצין שהותקף על ידי בצלם. צה"ל: "פעל כמצופה"

בעקבות זאת, הגיב אלוף אלמוז: "לכל מוציאי דיבתנו רעה שלום. לא תמיד אנחנו מגיבים כיוון שלעתים כל מבוקשכם הוא קמפיין ופרסום בחינם, גם באמצעות פרובוקציה והחלטה שסרט או התבטאות חשובים יותר מכל, גם מהאמת. בשבוע האחרון הופצו צילומים של קצין צה"ל במהלך פעילות מבצעית באזור הישוב יצהר. מפקדי צה"ל וחייליו עושים לילות כימים להגנה על אזרחי ישראל וימשיכו לעשות כך".

 

"יש הבדל מהותי בין צילום אירוע בעודו מתרחש, לבין יצירת אירוע בעקבות הגעה לנקודה בשטח עם מצלמה", הוסיף דובר צה"ל. "אתם לרוב בוחרים באפשרות השניה וגורמים לחיכוך שלא היה נוצר קודם לכן. הקצין המופיע בסרט פעל כמצופה בגיבוי מלא של מפקדיו. אתם תמשיכו לעשות סרטים כאילו בשם חופש הביטוי, למרות שהביטוי מנותק מהמציאות - ואנחנו נמשיך להגן על תושבי מדינה ישראל ולהבטיח את שלום אזרחיה, בלי להכניס את צה"ל לויכוחים פוליטיים".

 

התקרית התרחשה לפני שלושה חודשים, סמוך לכניסה ליישוב יצהר שבשומרון, כאשר שלושה פלסטינים התקרבו להתנחלות ואחד מהם אחז במצלמה. כוח מגדוד הסיור של חטיבת הנח"ל, שהיה אחראי באותה עת על הגזרה, הוזנק למקום ומפקד הצוות, קצין בגדוד, ביקש משלושת הפלסטינים לעזוב את המקום.

מימין: הקצין שבצלם טענו כי "ירה כאדון את הפקודות בערבית שבורה" ()
מימין: הקצין שבצלם טענו כי "ירה כאדון את הפקודות בערבית שבורה"
 

על פי התחקיר הצה"לי של האירוע, שלושת הפלסטינים סירבו - על אף בקשותיו החוזרות של הקצין מהנח"ל. לפי התחקיר, במשך 40 דקות הם צילמו אותו ואת חייליו מטווח קרוב, וסירבו להתפנות. התחקיר העלה עוד כי אחד הפלסטינים בעט ברגלו של הקצין ובעקבות כך הקצין עצר אותו והעביר אותו לחקירת כוחות הביטחון.

 

בצה"ל גיבו את הקצין ואת לוחמיו באופן מלא בעקבות התקרית וגיבוי זה אף התגבר בימים האחרונים לאחר שארגון "בצלם" החליט לפרסם כחמש דקות מאותו אירוע בסרט שסקר את פעילות הארגון והוקרן השבוע בסינמטק בתל אביב. באופן יוצא דופן החליטו בצה"ל לגבות פומבית את הקצין ולצאת בביקורת חריפות נגד "בצלם", שפרסם את תמונת הקצין בסרט שהוקרן.

 

מבצלם נמסר בתגובה: "נבהיר לדובר צה"ל כי פלסטינים לא 'מגיעים לנקודה בשטח עם מצלמה', אלא מתגוררים בו, על אדמתם. לצערנו הסטטוס של דובר צה"ל מבהיר פעם נוספת שמטרת המדינה היא קידום גזל הקרקעות ומפעל ההתנחלויות הלא חוקי, תוך רמיסת זכויות האדם של הפלסטינים באמצעות הצבא. השימוש בצבא לשם קידום אג'נדה פוליטית - נישול והתנחלויות - הוא שמכניס את הצבא לוויכוח פוליטי. סיום הכיבוש יסיים גם את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הילד הגיבור שלכם דורך נשק מול אזרחים"
מומלצים