שתף קטע נבחר

הרודן: זה לא שאני נרדם, אני רק נותן לעיניים לנוח

שליט זימבבווה רוברט מוגאבה נתפס עוצם עיניים לדקות ארוכות באירועים האחרונים שבהם השתתף. דוברו נחלץ להגנתו: "הוא רגיש לאורות בוהקים". בגיל 93, הוא מתכוון לרוץ גם בבחירות לנשיאות בשנה הבאה

נשיא זיממבווה, רוברט מוגאבה בן ה-93, אינו ישן כשהוא סוגר את עיניו לזמן רב במהלך אירועים ציבוריים – אלא פשוט נותן לעיניים לנוח מהאורות הבוהקים. כך אמר היום (ה') הדובר שלו לכלי התקשורת.

 

מוגאבה נצפה לאחרונה פעמים רבות כשעיניו סגורות במהלך אירועים חשובים. אחד המקרים האלה היה בישיבת ועדה בפורום הכלכלי העולמי בדרום אפריקה בשבוע שעבר.

מוגאבה בעוד עצימת עיניים שגרמה להרמת גבות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוגאבה בעוד עצימת עיניים שגרמה להרמת גבות(צילום: AFP)

עצימת העיניים של מוגאבה באירועים האחרונים הגבירה שוב את השמועות על מצבו הבריאותי. מוגאבה שולט בזימבבווה מאז 1980, ולמרות גילו המתקדם הוא מסרב לפנות את כיסאו. הוא כבר הודיע שירוץ לנשיאות גם בבחירות שייערכו בשנה הבאה.

 

דוברו של מוגאבה, ג'ורג' צ'רמבה, נחלץ היום להגן עליו: "בגיל 93 משהו קורה לעיניים והנשיא מתקשה לסבול אורות בהירים. אם תביטו בתנוחה שלו תראו שהוא מביט מטה כדי שלא להביט היישר אל האור".

נשיא זימבבווה ברגעים פעלתניים יותר. "אסור לו להביט אל האור" (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא זימבבווה ברגעים פעלתניים יותר. "אסור לו להביט אל האור"(צילום: AP)

צ'רמבה השווה את מוגאבה לנלסון מנדלה – עיניו של גיבור המאבק באפרטהייד בדרום אפריקה היו רגישות להבזקי המצלמות אחרי שנים שבהן היה כלוא. "כשהוא היה בחדר אסור היה לכם אפילו להפעיל את המבזק", אמר הדובר.

 

מוגאבה נזקק לסיוע בהליכה, ובימים אלה הוא נמצא בסינגפור לעוד טיפול רפואי. צ'רמבה אמר שהנשיא מקבל טיפול מיוחד לעיניו ושמצב בריאותו הכללי טוב.

 

בזימבבווה מותחים לעתים קרובות ביקורת על מסעותיו של מוגאבה לטיפולים רפואיים בחו"ל – בינתיים בבית מתמודדים תושבי זימבבווה עם מערכת בריאות בקריסה בגלל מצבה הכלכלי הקשה של המדינה.

37 שנות שלטון. ירוץ לנשיאות גם בשנה הבאה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
37 שנות שלטון. ירוץ לנשיאות גם בשנה הבאה(צילום: רויטרס)

מוגאבה, מנהיג היחיד של המדינה הדרום אפריקנית מאז שזכתה לעצמאות מבריטניה ב-1980, התמודד בשנה שעברה עם מחאות חסרות תקדים נגד שלטונו. ברקע: כלכלה מידרדרת, שחיתות ומחסור במזומנים. ביולי אף נטשו אותו כמה מתומכיו הגדולים, ותיקי מלחמה שנתנו לו גיבוי במערכות הבחירות האחרונות. למרות זאת, במפלגתו שלו ZANU-PF ממשיך מוגאבה לשלוט ללא מתחרים.

 

ארגוני זכויות אדם האשימו את מוגאבה לאורך השנים בפגיעה בזכויות מיעוטים ובאנשי אופוזיציה. לאחר מערכות הבחירות הקודמות, ב-2013 וב-2008, טענה האופוזיציה לזיופים. ב-2008 אף נעצר כמה פעמים יריבו של מוגאבה, ובעקבות זאת הוא לא התמודד מול מוגאבה בסיבוב השני, אף שזכה במספר קולות רב ממנו בסיבוב הראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא זימבבווה בעיניים עצומות
מומלצים