שתף קטע נבחר

שקיפות בתלוש: כך תדעו כמה שכר אתם אמורים לקבל

הלכתם לראיון עבודה ושאלו אתכם מה ציפיות השכר שלכם? כנראה לא ממש ידעתם מה לענות. סכום נמוך מדי – יעריכו אתכם בהתאם, מספר גבוה - עלולים לעבור למועמד הבא. גם כאשר הגיע הזמן לבקש העלאה, האם תדעו איזה סכום לדרוש וכמה מגיע לכם להרוויח? מתחם חדש באתר Alljobs מנסה להפוך את זה להרבה יותר קל

בשיתוף AllJobs

 

הלכתם בזמן האחרון לראיון עבודה ושאלו אתכם מה ציפיות השכר שלכם? כנראה שלא היה לכם מושג מה לענות. אם תנקבו בסכום נמוך מדי - יעריכו אתכם בהתאם. ואם תתנו מספר גבוה - עלולים לעבור למועמד הבא. קחו סיטואציה נוספת ומוכרת: אתם עובדים, לא מעט זמן, במקום עבודה מסוים ומרגישים שאתם לא משתכרים באופן הוגן. הצעד המתבקש הוא להיכנס אל המנהל/ת שלכם ולבקש העלאה. אבל איך מוודאים איזה סכום לדרוש? ובכלל, איך יודעים כמה צריך להרוויח? 

 

מדריכים נוספים בערוץ הקריירה:

כך תשמרו על דיסקרטיות בחיפוש עבודה

איך תשתמשו בפייסבוק כדי לקדם את העסק

אלה התכונות שיהפכו אתכם לעובדים מושלמים

 

שכר: עדיין טאבו

עם יד על הלב, רובנו לא יודעים כמה אנחנו שווים ומה השכר המקובל, המדויק, והעדכני ביותר בתפקיד שלנו. כמה מרוויחים אלו שעובדים מולנו וזה שעושה את אותו התפקיד אבל בחברה אחרת?

 

כיום, לא קיים בישראל גוף כלשהו המגיש מידע מסודר בתחום השכר. לא רק זה - אין רשימת תפקידים או מקצועות אחידה, או נתונים אמיתיים הנגישים לציבור. מה שאפשר למצוא זה נתונים משוערים, בהיקף תפקידים מצומצם, המבוססים על סקרים או על נתונים של חברות השמה וגופים מסחריים.

השכר שלנו. אולי התחום הכי חשוב בחיינו שאנחנו לא יודעים עליו מספיק ()
השכר שלנו. אולי התחום הכי חשוב בחיינו שאנחנו לא יודעים עליו מספיק

החדשות הטובות הן שיותר לא צריך להסתפק יותר ברסיסי מידע. רק השבוע alljobs השיקה מתחם חדש באתר שנקרא "כמה אתם שווים", זירת שכר חברתית, ראשונה מסוגה בישראל, שמאפשרת לכל אחד ואחת לבדוק, בכל רגע נתון, מה רמות השכר המקובלות בתפקיד שלו - ואיפה הוא נמצא ביחס אליהן.

 

שקיפות בשכר: רוצים או לא רוצים לדעת?

לרגל השקת המתחם, ערכה מחלקת המחקר של Alljobs סקר מקיף, אשר בא לבדוק את תפיסותיהם ועמדותיהם של העובדים הישראלים בתחום השכר. המחקר כלל למעלה מ-900 עובדים ועובדות מתחומים שונים במשק, והוא נותן הצצה לשאלות שמעניינות את רוב העובדים, כמו: כמה מרוויחים האחרים? האם יותר או פחות ממני?

 

לפניכם 4 ממצאים מהסקר, אשר יכולים לעזור לכם לגבש החלטה משלכם בנושא:

 

1. 75% מהעובדים: לא יודעים כמה הם אמורים להרוויח.

וחבל, כי שכר הוא נושא כל כך בסיסי בכל מה שקשור לתעסוקה וקריירה. בנוסף, 53% מהעובדים מעידים כי הם יודעים באופן כללי כמה מרוויחים עמיתיהם לעבודה, בעוד 13% מהם יודעים במדויק. ל-29% אין מושג כמה עמיתיהם מרוויחים. וכשאין לנו מושג כמה אנחנו צריכים להרוויח, או כמה מרוויח מי שעובד איתנו – איך נדע אם אנחנו מעל או מתחת לממוצע?

 

2. ובאופן לא מפתיע - 89% היו רוצים לדעת.

שאלה נוספת שנשאלה היא "האם יש לך רצון לדעת כמה האנשים שעובדים איתך מרוויחים?". הממצאים הראו כי הסקרנות הבסיסית והרצון לדעת יותר הולכים ומתגברים: 89% טענו כי מעניין אותם לדעת כמה מרוויחים האנשים שעובדים איתם, לעומת 4% שטוענים כי זה לא עניינם ורק 7% שלא הביעו בכך עניין כלל. יחד עם זאת, לא בטוח שהעובדים של ימינו מוכנים לחשיפה כזו. יש כאן קושי כפול: גם חשיפה פומבית של תנאי השכר, וגם ההשוואה הבלתי נמנעת ותחושת ה"דופקים אותי".

 

3. מחצית מהאנשים סבורים שהם מרוויחים פחות מהממוצע.

הישראלים מרגישים תמיד מרומים? לפי השאלה הבאה כנראה שכן. 47% מהמשיבים טוענים שהם מרוויחים פחות מהשכר הממוצע לתפקיד שלהם, ורק 8% חושבים שהם מעליו.

 

4. בעד שקיפות: רוצים לעבוד במקום שבו השכר גלוי לכולם.

מסתבר שמגמת השקיפות העולמית הולכת ומחלחלת גם לזירה הישראלית. 53% מהמשיבים הביעו נכונות לעבוד במקום שבו שכר העובדים גלוי לכולם, לעומת 31% בלבד שהסתייגו מכך. האם ייתכן שעמימות היא מצרך הולך ונעלם? בעידן בו השכר של החברות המובילות בעולם חשוף לכל (באתרים כגון Glassdoor) מדיניות של הסתרה בנושא לא רק הופכת ללא רלוונטית, אלא עלולה ליצור אנטגוניזם כלפי המעסיק ואף לפגוע בו.

 

ולסיום, אנקדוטה קטנה ומעניינת למחשבה, שאלנו את הגולשים את השאלה הבאה: "עמית לעבודה השאיר את תלוש השכר שלו על השולחן והלך הביתה. בהנחה שלא תיתפס במעשה, האם תציץ לו בתלוש? התשובות הפתיעו גם אותנו, ולטובה: 71% השיבו לאחר התלבטות או באופן נחרץ כי לא יציצו בתלוש. רק 29% מהנשאלים הביעו נכונות חלקית או מלאה להציץ בתלוש שכר של עמית לעבודה אשר הושאר ללא השגחה.

 

*אתר AllJobs הינו חברת בת של ynet 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים