שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצ'יינג'ים לשר האוצר: דחה את תחילת הפיקוח
  איגוד נותני השירותים הפיננסים מבקש מהאוצר לדחות את יישום חוק הפיקוח שיכנס לתוקף בתחילת יוני ואמור לעשות סדר בענף חלפני הכספים והאשראי החוץ בנקאי. "רוב העסקים לא יצליחו להגיש בקשות לאישור בזמן"

  בעוד כשלושה שבועות, ב-1ביוני, יכנס לתוקפו חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים המסדיר את כלל החובות החלות על נותני שירותים פיננסיים ונותני שירותי אשראי. בהתאם לכך, כל הגופים העוסקים בתחום ההלוואות החוץ בנקאיות ובכלל זה נכיונות צ'קים והמרות מט"ח חייבים להגיש בקשה לקבלת היתר לעסוק בתחום עד סוף החודש, אחרת הם חשופים לסנקציות פליליות ומנהליות קשות.

   

  על פי הערכות מדובר בלמעלה מ-1,500 נותני שירותי מטבע המעניקים אשראי חוץ בנקאי בהיקף שנתי של למעלה מ-80 מיליארד שקל.

   

  איגוד נותני השירותים הפיננסיים פנה היום (א') לשר האוצר כחלון ולממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, בבקשה לדחות את מועד הגשת הבקשות לרישיון בכשלושה חודשים על מנת לאפשר לחברות הפועלות בתחום להתארגן ולעמוד בדרישות.

   

  באיגוד טוענים כי לוחות הזמנים שהוקצו ליישום החוק לא ישימים. "רק לקראת מחצית אפריל רשות שוק ההון, פרסמה את נוהל הרישוי לנותני שירותי אשראי המפרט את כלל ההנחיות האופרטיביות להגשת הבקשה לקבלת הרישיון. המערכת הממוכנת לקליטת בקשות הרישוי באתר הרשות עלתה לאוויר רק לפני כשבוע והיא עדיין לא פועלת כראוי", טוענים באיגוד. לדבריהם, בטווח כה קצר לא ניתן להשלים את הגשת הבקשה לרישיון, בקשה המצריכה איסוף והעברת נתונים, דוחות ומסמכים רבים לאוצר.

   

  "מפניות רבות שקיבלנו עולה כי נכון לעכשיו, כשלושה שבועות טרם המועד האחרון להגשת הבקשות, עסקים בודדים, אם בכלל, הצליחו להזין את הבקשה לאתר הרשות באמצעות המערכת המקוונת. מדובר בלוחות זמנים קצרים מאוד אשר מהיכרנו אין להם אח ורע בענפי פעילות מקבילים בענפים הפיננסיים וענפי משק אחרים".אומר אלון בן יאיר, יו"ר איגוד נותני שירותים פיננסיים מוסדרים.

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  באיגוד מביעים חשש כי על רקע מערכת היחסים המורכבת בין הבנקים לנותני שירותים פיננסים הבנקים ינצלו את המצב על מנת לצמצם את התחרות בתחום האשראי. בימים האחרונים בנקים מסוימים החלו להפיץ מכתבים ולפיהם מי שלא יסדיר את הליך הרישוי במועדים הקבועים, חשבונו ייסגר. "מיותר לציין, שמכיוון שעסקים אלה נשענים באופן מוחלט על המערכת הבנקאית, שעת כושר שתאפשר לבנקים להקפיא חשבונות שמוגדרים על ידיהם כ"מסוכנים", תהווה מכה קשה ולעתים בלתי הפיכה לגופים העוסקים בתחום" אומר בן יאיר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הצ'יינג'ים לשר האוצר: דחה את תחילת הפיקוח"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים