שתף קטע נבחר

הצוואה של אהובה עוזרי הפכה לשיר

רן ביטון ואייל דניאל פוגשים את האקסית ליד העץ, ג'ונזי נודדים בעולם וחוזרים עם מוזיקה עוכרת שלווה, טליה אליאב במחווה לזמרת שאנסונים ניצולת שואה והבקשה של אהובה עוזרי המנוחה הפכה לשיר. "חדש על המגש" עם כל מה שבועט מהצד

בנדידה

מי אתם, JonZ? למרות הדמיון השמי לראפר העל לבית ביונסה, ג'וני הם למעשה הצמד המקומי ג'ניה וסילנקו ויואב אור, שהחלו במסעם המוזיקלי המשותף ב-2014. השניים הסתגרו להם בבית קטן ומבודד על הר זמארין המשקיף לכרמל, כתבו טקסטים נפרדים ואז פירקו והרכיבו ושפכו צלילים מהורהרים ונוגים, שנעים בין טריפ הופ לפולק קודר ומלא תקווה באותה נשימה.

 

האני-מאמין המוזיקלי שלהם דוגל בחיי נדידה וכוננות ספיגה תמידית של צלילים חדשים. את אלו הם עוטפים בשפתם החזותית, ומשלבים ווידאו ארט וציורים שהם יוצרים בעצמם. את שירם החדש והמסתורי "Happiness", שלוקה בפסיכדליה ונבנה כולו סביב צליל קונטרבס מהדהד, הם מגישים טרי מהאולפן, שם הקיפו אותם 30 חברים עוטי אוזניות.

 

תוך שהם עומלים על אלבום הבכורה שייצא בסתיו, ורגע לפני סיבוב הופעות קיץ אירופאי, שיעבור בגרמניה ושכנותיה, הם יגיעו גם לפסטיבל יערות מנשה - בין ה-18 ל-20 במאי. חפשו אותם על הבמה.

 

לא נדיב, אבל גדול

רן ביטון ואייל דניאל הם חברי ילדות מאור יהודה. כמו צעירים רבים שלא גדלים בתל אביב, הם נהגו להסכים על נקודת מפגש שאינה ממוקמת בקומות העליונות של דיזנגוף סנטר. עבור רן ואייל, נקודה זו הייתה מתחת לעץ גדול בפרדס, מאחורי השכונה בה גדלו.

 

על שם עץ זה הם גם החליטו לקרוא להרכב שלהם, העץ הגדול, במסגרתו הם מוציאים כעת את אלבום הבכורה שלהם. ממנו רואה אור כעת אור "האקסית", שיר שלדבריהם עוסק באחת שברחה, וכששומעים שהתחתנה מעלה את המחשבה על בחירות אמצע החיים.

 

"המקום הוא החלון אל העבר בשבילנו, משמש כמקום להשראה", הם מתפייטים על אותו עץ גדול, אותו הם נוהגים לבקר עד היום למרות שחצי מהגזע שלו נעקר לשם בניית כביש. הו הסימבוליקה.

   

שיעור חופשי

תל אביב, שומעת? יש סינגר סונגרייטר חדש בעיר. והוא בכלל מבלגיה. סטפן נסטל מוציא את "”Free Time, סינגל שלישי מאלבום בכורה שנתון להשפעה כבדה של סיימון וגרפונקל, רק באיש אחד. שהוא, כאמור, סטפן.

 

השיר מספר לדבריו על הצורך לחלק את הזמן בין אישה לחברים, על המתח הרגיש שבין חיי זוגיות לזיכרון חופש חיי הרווקות. בקליפ המלווה תוכלו לחזות בו מפגין כישורי פידול עירוני והרמוני לאורך דקות ארוכות, ועל הבמה תוכלו לחזות בו ב-24 במאי, במועדון הלבונטין 7 בתל אביב.

 

בדרך אל האושר

ועכשיו למשהו נעים לגמרי. אלעד שודלר הוא שועל פולק די ותיק בשוק המקומי. כבר יותר מעשור שהוא פורט טקסטים אינטימיים, כנים ולא אחת משעשים על במות ברחבי הארץ, וכעת הוא חוזר עם אלבום שלישי שיראה אור בחודשים הקרובים, בהפקתו המוזיקלית של משה לוי וניהולה האמנותי של סי היימן.

 

הסנונית הראשונה מתוכו היא "הזכרת לי אושר", שמציירת תמונה של אהבה חדשה, שמגיעה כך פתאום ומזכירה את כל מה שהיה חסר. ב-22 ביוני תוכלו לתפוס את שודלר על במת הצוזאמן החדש בתל אביב.

 

זעקה פוליטית

הזמרת טליה אליאב, מהיוצרות המוערכות בארץ, הוציאה בסמיכות ליום השואה אלבום חדש שמוקדש לשיריה של ברברה, זמרת שנסונים יהודייה מוכרת בצרפת. כילדה בזמן השואה נאלצה ברברה להסתתר במרתפים בפריז יחד עם אביה, וחוויותיה מאותם ימים אפלים מצאו דרכן אל שיריה.

 

היא נחשבת אייקון בצרפת ולסמל למאבק בנאצים עד היום, ומרגע שאליאב התוודעה אליה, החליטה כי לרגל 20 שנים למותה תקדיש את אלבומה הבא לפרשנות עכשווית לשיריה. "האמירה של ברברה היא אמירה אוניברסלית, לחיות", מספרת אליאב, עם יציאת האלבום והשיר המובא לפניכם - "הנשר השחור". "הצורך שלי לזעוק את  אותה הזעקה הוא צורך מקומי, אקטואלי, פוליטי. רציתי להביא את קולה של ברברה לעולמי, ולבסוף קולה שימש ככלי בידי כדי להביע משהו עמוק בתוכי, את נקיטת העמדה שלי". הקליפ המלווה את שירה הוא עבודת וידאו של האמן נריה שוחט, והראשון מסדרת קליפים שילוו את הפרוייקט "טליה אליאב שרה ברברה". על הבמה תוכלו לפגוש את אליאב ב-24 ביוני באלמא בזכרון יעקב. 

 

דוקטור, תציל אותי. אני מאוהב

ונפתח בגילוי נאות - יוני ליבנה הוא מבקר ספרות ב"ידיעות אחרונות", כלומר מאותה משפחה של אתר זה. לצד כך, ליבנה הוא גם יוצר ומוזיקאי, שאלבומו השני "הרופא לשבורי לב: שבעה שירי אהבה לאנשים שלא אפגוש", יוצא כעת.

 

שיר הנושא של האלבום, שנמצא כאן למטה מלווה בקליפ שביימו זהר קורן ואלי מגזינר, מתאר סיטואציה מוכרת לכולנו. יציאה מזוגיות ארוכת שנים היא לא עניין קל, והיא כוללת בתוכה מפגש עם עולם רווקות חדש, לא מעט בדידות, התמודדות עם התחלות חדשות, מידה של חרדות וחרטה.

 

אלה באים לידי ביטוי בנגיעות האלקטרוניות הקלות, כיאה למי שנמנה עם דור יוצרים ומבצעים צעירים שכולל חברים כמו דניאלה ספקטור, שירה ז' כרמל מהאחיות לוז ואיש להקת גארדן סיטי מובמנט, רועי אביטל. אלה גם מתארחים באלבום, למישמש מריר-מתוק של מה שנהוג לקרוא לו "חיים".

 

הזבובים החדשים

"הרכב רוק לבנטיני", מגדירים עצמם חברי להקת Dirtyfly - הם יונתן בלומנפלד, אוריה ויצטום, איתי אלה, עמית פישביין ורועי דורון. ואכן, במוזיקה שלהם ניכרות השפעות של מזרח ומערב, כמצופה מהרכב שחבריו מגיעים מרקעים מוזיקליים שונים, כמו רוק, היפ-הופ ומוזיקה אתנית, סרף, בלוז, סול, מוזיקה אפריקנית ומזרחית.

 

התוצאה, כפי שאפשר ללמוד מהלייב סשן של "All That's Left For Us" הוא מישמש סגנוני שמזכיר ברגעים מסוימים את אורי בראונר כינרות, מייק פאטון והבלאק קיז. אבל זה רק אנחנו. מי שרוצה לראות את החבר'ה בפעולה יוכל לעשות זאת בפסטיבל יערות מנשה, שיתקיים בסוף השבוע הקרוב, בין ה-18 ל-20 במאי.

 

השיר האהובה לי

זוהר עזרא פנה לאהובה עוזרי ז"ל כשנתיים לאחר שעברה ניתוח להסרת מיתרי קולה, כדי שתלמד אותו פיתוח קול. "אתה לא צריך ללמוד לשיר", הוא מספר שאמרה לו. "אני רק אלמד אותך כמה טכניקות קטנות, כמו שלימדתי את זוהר ארגוב".

 

מאז החלו השניים להופיע ברחבי הארץ כשהוא, לטענתו, משמש לה קול. על מיטת חוליה, הוא מספר, ביקשה שלא יזנח את המוזיקה. לכבוד הזמרת המנוחה, מוציא עזרא את "שירה קסומה", השיר הראשון שאהובה כתבה עבורו. "יום אחרי שאהובה הלכה לעולמה, זוהר פתח את דלת ביתו ובחוץ היו רוחות סוערות", מספרת ההודעה הדרמטית לעיתונות. "עלים רבים נשרו. צמרמורת שעברה בו הביאה אותו לפתוח את המילים של השיר ולהחליט שלזכרה ולכבודה הוא מוציא את השיר".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
הלו מותק, ראית את העץ שלי?
צילום: אביגיל עוזי
לאתר ההטבות
מומלצים