שתף קטע נבחר

ארה"ב: אסד הקים משרפה לאלפי גופות אסירים

מחלקת המדינה האמריקנית מאשימה הערב את אסד בשריפת גופות של אלפי אסירים בפרברי דמשק, במתחם כלא צבאי שמכונה "בית המטבחיים". ממשל טראמפ טוען שבכלא נתלים 50 אסירים מדי יום, והמשרפה מעלימה את ראיות ההרג ההמוני: "שפל חדש בחסות רוסיה ואיראן"

מחלקת המדינה האמריקנית מאשימה הערב (יום ב') את המשטר הסורי ברצח של אלפי אסירים - ובשריפת גופותיהם במשרפה גדולה בפרברי דמשק. סטיוארט ג'ונס, נציג מחלקת המדינה ודיפלומט בכיר לענייני המזרח התיכון, אמר בתדרוך לעיתונאים ש-50 אסירים מתנגדי משטר נתלים מדי יום בכלא הצבאי סיידנאייא, שרחוק 45 דקות מדמשק.

 

"מקורות אמינים טוענים שהרבה מהגופות הושלכו לקברי המונים", אמר ג'ונס, והוסיף שהצבא הסורי בנה משרפה במטרה לשטשט את היקף הזוועות. "כעת אנחנו מאמינים שהמשטר הסורי הקים משרפה במתחם הכלא, כדי להיפטר מהגופות עם מעט ראיות".

התמונות של מחלקת המדינה ()
התמונות של מחלקת המדינה

תמונת לווין מ-15 בינואר 2015. לפי מחלקת המדינה בניינים סמוכים לגג שמסומן בחץ היו מכוסים בשלג, והעובדה שהשלג שהיה עליו נמס מעידה על כך שהמבנה היה חם במידה משמעותית (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונת לווין מ-15 בינואר 2015. לפי מחלקת המדינה בניינים סמוכים לגג שמסומן בחץ היו מכוסים בשלג, והעובדה שהשלג שהיה עליו נמס מעידה על כך שהמבנה היה חם במידה משמעותית(צילום: AP)

ג'ונס אמר כי משנת 2012, בנוסף להפצצת אזורים מאוכלסים באזרחים, עוברים מתנגדי המשטר עינויים בבתי הסוהר ברחבי סוריה. לפי ג'ונס הצבא הסורי אונס, מכה ומחשמל אותם. ג'ונס אמר שהמידע שמפרסמת ארה"ב מתבסס על ארגונים בינלאומיים ומקומיים אמינים, וכולל גם תמונות מהאזור.

 

מחלקת המדינה הציגה הערב תמונות לווין מהשנים האחרונות, החל מ-2013, שבהן נראית בנייה מתמשכת במתחם הכלא. ג'ונס הציג את התמונות לעיתונאים ואמר כי הממשלה של בשאר אסד ירדה לשפל חדש של התנהגות לא מוסרית בסיוע רוסיה ואיראן. הוא קרא לשתי המדינות להשתמש בהשפעה שלהן על סוריה כדי לחתור להפסקת אש יציבה ולדיאלוג פוליטי שיביא סוף למלחמה.

כלא סיידנאיא באזור דמשק (צילום: אמנסטי אינטרנשיונל) (צילום: אמנסטי אינטרנשיונל)
כלא סיידנאיא באזור דמשק(צילום: אמנסטי אינטרנשיונל)

 (צילום: אמנסטי אינטרנשיונל) (צילום: אמנסטי אינטרנשיונל)
(צילום: אמנסטי אינטרנשיונל)

בחודש פברואר פרסם ארגון זכויות האדם הבינלאומי אמנסטי דו"ח על הכלא שמכונה "בית המטבחיים". בדו"ח נכתב ש-20 עד 50 בני אדם נתלו מדי שבוע בבכלא סיידנאיא בהוראת בכירי המשטר הסורי, בהם סגניו של הנשיא אסד, בשנים 2011 עד 2015. מי שהוציא לפועל את התלייה ההמונית הייתה המשטרה הצבאית הסורית.

 

בדו"ח של אמנסטי נכתב שההרג ההמוני בבית הסוהר הסורי היה "קמפיין מחושב של הוצאה להורג ללא משפט". ארגון זכויות האדם תיעד קרוב ל-35 שיטות שונות של עינויים בסוריה מאז סוף שנות השמונים, ולדברי לי מעאלוף, סגנית מנהלת מחקר בסניף אמנסטי בביירות, פרקטיקות אלה רשמו עלייה גדולה מאז 2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמנסטי אינטרנשיונל
הכלא המושמץ באזור דמשק
צילום: אמנסטי אינטרנשיונל
מומלצים