שתף קטע נבחר

זיהום הירקון: חולדאי מבקש מאלקין להתערב

ראש עיריית תל אביב פנה לשר להגנת הסביבה וביקש את התערבותו המיידית: "אדוני השר - הגיעו מים עד נפש! כיום מוזרם ביוב גולמי ללא כל טיפול בכמויות הולכות וגדלות". התושבים בתגובה: "למרבה הצער הדבר נעשה מאוחר מידי, הירקון חזר להיות תעלת ביוב שורצת חיידקים"

בעקבות זיהום נחל הירקון: ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, המשמש גם כיו"ר רשות נחל הירקון, פנה היום (ד') במכתב חריף לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, וביקש ממנו להתערב מיידית במשבר.

 

מחדל הביוב בירקון לא עוצר, והרשויות עוצמות עיניים

אלפי דגים מתים בירקון: היכונו למתקפת יתושים

תביעה נגד מזהמי הירקון: "התושבים סובלים ממפגעי ריח קשים"

 

הזיהום המתמשך בירקון, אשר מקורו בשפכים המוזרמים מישובים בדרום השרון ללא טיפול ראוי במכון טיהור השפכים (מט"ש) דרום השרון, גורם למפגעי ריח קשים ומכת יתושים אשר פגעו באיכות חייהם של תושבי האזור, וכן גרמו לפגיעה סביבתית קשה בחי ובצומח בנחל ובסביבתו.

 

במכתב, שכותרתו: "זיהום הירקון - הגיעו מים עד נפש!", כותב חולדאי: "במשך שנים אנו ברשות נחל הירקון, שאני יו"ר המועצה שלה, מתריעים על הזיהום הקשה הנגרם לנחל וסביבתו מהשפכים והקולחים המוזרמים ללא טיפול ראוי במכון טיהור השפכים (מט"ש) דרום השרון המזרחי. לצערי הזיהום והמפגעים הקשים – לא רק שאינם נפסקים אלא הולכים ומחריפים ונראה שאין מי שלוקח אחריות ופועל נמרצות שהנדרש יבוצע בזמן ובאיכות הראויה.

 

"שדרוג מכון טיהור השפכים התעכב ונגרר במשך שנים בין הרשויות השונות וגם כעת, כשכבר יצא לדרך, נראה כי הוא מבוצע בעצלתיים. כל זאת כאשר באותה תקופה נוספו אל המכון המיושן עוד ועוד שפכים מיישובים רבים בסביבה - פי 4 מהקיבולת המתוכננת - וגרמו לקריסתו.

הצטברות של יתושים במים המזוהמים (עמותת צלול) (עמותת צלול)
הצטברות של יתושים במים המזוהמים(עמותת צלול)
  

שפכים ממתקן הטיהור (צילום: עמותת צלול) (צילום: עמותת צלול)
שפכים ממתקן הטיהור(צילום: עמותת צלול)

"המצב הגיע עד כדי כך שכיום מוזרם ביוב גולמי (!!) ללא כל טיפול, בכמויות הולכות וגדלות, דבר המחריף כמובן את הזיהום ואת הנזק הקשה שנגרם לנחל הירקון וסביבתו".

 

לדברי חולדאי, "אנו ברשות הנחל עומדים חסרי אונים מול התנהלות מזיקה זו, שאינה בשליטתנו, ורואים כיצד ההישגים הרבים שלנו בטיהור הירקון והעבודה הקשה והסיזיפית שהושקעה על ידי כל השותפים לשם כך - יורדים לטמיון. רשות הנחל מובילה כבר למעלה מעשור את תוכנית 'גאולת הירקון' שהינה תכנית כוללת, אשר גובתה בהחלטת ממשלה, לטיהור מי הירקון. התכנית וההשקעה הרבה הפכו את הנחל ממפגע ומקור לזיהום למקום של איכות חיים וסביבה שאפילו בעלי החיים שבעבר נטשו אותו חזרו אליו.

 

לצערי – בכל יום שעובר – אנו נסוגים לאחור וחוזרים לתופעות קשות של תמותת דגים, מפגעי ריחות ויתושים, שכבר היו נחלת העבר בירקון ואשר פוגעים באיכות החיים של הציבור הרחב".

 

חולדאי מסיים את מכתבו בפנייה אישית: "אדוני השר - הגיעו מים עד נפש! אנשי משרדך מכירים היטב את הבעיה הקשה ואף מנסים לסייע. אך נראה כי דרושה התערבותך הדחופה והפעלת מלוא כובד המשקל והסמכות שלך הן כשר הגנת הסביבה והן כשר הממונה על רשות הנחל, כדי להפסיק את הזיהום הקשה ונזקיו הסביבתיים.  

ראש עיריית ת"א, רון חולדאי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ראש עיריית ת"א, רון חולדאי(צילום: אבי מועלם)

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר להגנת הסביבה, זאב אלקין(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"אודה לך באם תכנס לעובי הקורה ותזמן דיון חירום דחוף בנושא. ישנן מספר פעולות הניתנות לביצוע באופן מיידי כדי להקל על המצב - הן בהקדמת לוחות הזמנים להפעלת המט"ש החדש והן בפעולות אכיפה ומניעה בתקופת הביניים". 

 

נזכיר כי בסוף חודש אפריל דווח ב-ynet על אלפי דגים שמתו בנחל הירקון, במתחם ההיסטורי של "שבע טחנות". מטיילים באזור העידו על סרחון ומראות של אלפי דגים מתים. בתחילת החודש הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית על ידי שני תושבי מושב אלישמע, השוכן סמוך לאחד מיובלי הירקון, בין השאר נגד רשות המים והביוב, איגוד ערים דרום השרון המזרחי, איגוד הערים לאיכות הסביבה שומרון, המנהל האזרחי ועוד. תושבי האזור התלוננו כי הם סובלים ממפגעי ריח קשים, בחילות וכאבי ראש.

 

מוטי אלמליח, יו"ר ועד הפעולה "השכנים של הירקון" שחבריו פועלים להפסקת הזיהום ועצירת הזרמת השפכים לנחל מסר בתגובה: "אנו מברכים על קריאת ראש העיר חולדאי לשר להגנת הסביבה זאב אלקין להתערב ולפעול להפסקת הזרמת הביוב לנחל. אך למרבה הצער הדבר נעשה מאוחר מידי. מאמצי השיקום של הנחל כבר ירדו לטמיון והירקון חזר להיות תעלת ביוב שורצת חיידקים. אנו מצטרפים לקריאה להתערבותו של השר להגנת הסביבה שעד עתה ממלא את פיו מים וקולו לא נשמע, בזמן שמי הירקון הפכו מורעלים ומסוכנים".

 

"נציגי איגוד ערים דרום שרון מזרחי לא הגיעו לשימוע"

השר אלקין מסר בתגובה: "לאחר בדיקה מקיפה עולה כי לא נמצא מכתב שכזה בלשכת השר ומכאן שלא הגיע לידי. נראה כי מדובר במכתב שהועבר לתקשורת ולצרכים תקשורתיים ואני מצר על כך שראש העיר לא פנה ישירות אלי.

 

"לגופו של עניין, המשרד להגנת הסביבה מודע לזיהום הירקון בתקופה האחרונה שנגרם כתוצאה מהתנהלות חסרת אחריות של איגוד ערים דרום שרון מזרחי הפועל בניגוד מוחלט להיתרים שניתנו לו. המשרד הפעיל את כל הכלים האכיפתיים העומדים לרשותו כולל זימון לשימוע, פתיחת חקירה פלילית והטלת קנסות כבדים על האיגוד. בכוונתנו למצות את כל ההליכים עד תומם.

 

"הצוות המקצועי של המשרד מקבל ממני וממנכ"ל המשרד גיבוי מלא לגישה הבלתי מתפשרת כלפי המזהמים. יחד עם זאת ברור שללא קשר להליכי האכיפה, הפתרון האמיתי להזרמת הביוב לירקון יבוא רק לאחר שדרוג המט"ש, פעולה הנמצאת באחריות רשות המים ודורשת תקציב יעודי ממשרד האוצר.

 

"אני קורא לראש עיריית תל אביב המכיר היטב את תמונת המצב האמיתית להתעסק פחות בחזית התקשורתית ולהצטרף למאבק שהמשרד להגנת הסביבה מנהל מזה תקופה מול האוצר ורשות המים לצורך תקצוב וביצוע כל הפעולות הנדרשות כדי להגן על הירקון. אין לי ספק שבשילוב כוחות ביני לבין ראש העיר נוכל להגיע לפתרון הבעיה הרבה יותר מהר. מה שמצפה מכולנו הציבור זה למצוא פתרון לבעיה כמה שיותר מהר מבלי לבזבז את זמננו בקרבות תקשורתיים מיותרים".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר הבוקר בתגובה בנושא: "אנו רואים בחומרה את הזרמות השפכים הגולמיים על ידי איגוד ערים דרום שרון מזרחי, וזאת למרות מספר התראות שנשלחו בנושא לאיגוד ולמנהליו. נוכח זאת, המשרד מפעיל את מלוא סמכויותיו, לרבות מתן קנסות וזימון לשימוע מידי של מנהלי האיגוד. השימוע היה מתוכנן להתקיים ב-15 במאי, אלא שנציגי האיגוד בחרו להודיע שאין בכוונתם להגיע לשימוע בשל לוח הזמנים הקצר שהציב המשרד לטענתם - ואכן לא התייצבו.

 

"הזיהום הקשה והחמור לנחל הירקון נגרם עקב הזרמות שפכים גולמיים ממערכת השפכים שבניהול האיגוד. מדובר בנושא סביבתי חמור: ההחלטה החד צדדית של האיגוד לבצע הזרמות שפכים גולמיים לרשות הרבים ולנחל הירקון, אשר החשיבות בשיקומו ובשמירה על ניקיונו ידועה אף לאיגוד היטב.

 

"מעולם, ובשום שלב, האיגוד לא קיבל היתר או אישור מגורם במשרד להגנת הסביבה לפיו הוא רשאי להזרים ללא היתר או ללא צו הרשאה אף לא טיפת מים מינרלים אחת, לא כל שכן שפכים גולמיים. מטרת השימוע, כמטרת ההליך המנהלי הכולל, היא בראש ובראשונה להביא להסדרת המפגע. בשל חשיבות הנושא וחומרתו ומאחר וההזרמות נמשכות גם ברגעים אלו ובעוצמה רבה, המשרד חייב את האיגוד להעביר את טענותיו בכתב עד ה-18 במאי. המשרד בוחן את אופן המשך הפעלת הסמכויות כנגד האחראים לזיהום, לרבות האפשרות של העברת הנושא לחקירה פלילית של המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה".

 

מרשות נחל הירקון נמסר: "אנו פועלים ככל האפשר כדי להקטין את הנזקים התברואתיים והאקולוגיים לאורך הנחל. כרגע הבעיה האקוטית היא זרימה של שפכים גולמיים, כתוצאה מבעיה בקו ההולכה של השפכים אל מט"ש דרום שרון מזרחי ועל מנת לקבל לוח זמנים בשאלה מתי זה יפסק יש לפנות לאיגוד ערים דרום שרון מזרחי. לצד זה קיימת הזרימה הידועה והמתמשכת של מי קולחין באיכות ירודה ממתקן טיהור שפכים דרום שרון מזרחי. הירקון הוא מערכת פתוחה החשופה לכל מה שקורה בגבולותיה. המצב של מט"ש דרום שרון מזרחי, הוא מצב מתמשך שייפתר רק אחרי שהמט"ש החדש יתחיל לעבוד".

 

מאיגוד ערים דרום השרון המזרחי לביוב נמסר בתגובה: "בהתאם להנחיית משרדי הממשלה מטפל כיום מתקן טיהור השפכים

בכמות שפכים הגדולה פי ארבעה מכמות השפכים להם תוכנן מלכתחילה. בשל ההיקף העצום של השפכים המועברים למתקן הטיהור שמקורם בין היתר מהרשות הפלסטינית, מהעיר קלקיליה, וכן בשל הרכב השפכים מרשויות אלה שאינן מבצעות הליך קדם טיפול במידה הראויה, נגרמו סתימות בקו ההולכה הדרומי המוביל למתקן הטיהור וכושר ההולכה קטן בשיעור של 50%-60%.

 

"בהתאם לדרישת המשרד להגנת הסביבה ורשות המים, מבצע האיגוד בימים אלה ניקוי ושטיפה של קו ההולכה הדרומי, וזאת כחלק מתנאי צו ההרשאה לביצוע הגלשת קולחין. עבודות הניקוי מתבצעות במקטעים. היקף השפכים הזורמים למט"ש מחייב לצמצם לעיתים את הקליטה במתקן על מנת למנוע את הצפתו כפועל יוצא פגיעה קשה בעבודות השדרוג.

 

"האיגוד פועל בצורה נמרצת על מנת לצמצם את הנזקים ולזרז את השלמת עבודות הניקיון כך שיאפשרו את השלמת עבודות השדרוג במועדן. העבודות לשדרוג המט"ש, המתבצעות כיום בהשקעה של כ-130 מיליון שקל, צפויות להסתיים במהלך 2017. נציבות המים אישרה ביצוע הגלשה המתחייבת מעודפי הקולחין המגיעים למתקן הטיהור".

 

צפו בהצטברות המטרידה של יתושים בעקבות הזיהום במקור הזרמת השפכים: 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגים מתים במי הנחל המזוהמים
מומלצים