שתף קטע נבחר

10 שנות מאסר לנוכל שקיבל כספים במרמה "לשחרור שליט"

רונן בר שירה, בן 59 מבאר שבע, הורשע בעבירות של מרמה, זיוף והלבנת הון לאחר שקיבל במרמה יותר ממיליון שקלים עבור תרומות לאנשים במצוקה ונפגעי אסונות – ושילשל את הכסף לכיסו

רונן בר שירה, היום בבית המשפט (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
רונן בר שירה, היום בבית המשפט(צילום: יריב כץ)

תשע שנות מאסר נגזרו היום (א') על הנוכל רונן בר שירה שהורשע לפני כשנה וחצי כי הוציא במרמה כספים במסווה של תרומות למען גלעד שליט ונפגעי השריפה בכרמל. בנוסף לעונש תשע שנות המאסר יופעל עונש של שנת מאסר על תנאי, כך שבר שירה ירצה עשר שנות מאסר. הפרשה נחשפה על ידי מחלקת התחקירים של "ידיעות אחרונות".

 

בינואר אשתקד הורשע בר שירה, בן 59 מבאר שבע, בבית המשפט המחוזי בתל אביב ברוב האישומים שיוחסו לו. בפרשת התרומות למטה שליט הורשע בר שירה במרמה בנסיבות מחמירות בסכום של 150 אלף שקלים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, איסור הלבנת הון והנפקת חשבונות פיקטיביים, אולם זוכה בסעיף זה מניסיון קבלת דבר במרמה.

 

בעת המאבק לשחרור שליט פנה בר שירה לגורם שסייע לפעילות המטה והבטיח לו כי בכוחו לגייס תרומות עבור המטה. לאחר מכן פנה בר שירה לתורמים פוטנציאלים, בהם עו"ד יעקב וינרוט, בבקשה שיתרמו כספים – אותם כאמור לקח לכיסו.

 

כמו כן, הוא פנה לגורמים בקיבוץ בית אורן שנפגע באסון הכרמל וטען כי יוכל להשיג תרומות של מיליוני שקלים אם יעבירו מאה אלף שקלים למתווכים מטעמו. את הכסף שקיבל הוא שלשל לכיסו. בר שירה פנה באופן דומה ליישוב ניר עציון הסמוך ולמחלקת טיפול נמרץ של בית החולים רמב"ם, אך במקרים אלו לא קיבל את הכספים. בסך הכול, קיבל בר שירה לידיו יותר ממיליון שקלים במרמה, תוך שהוא מציג עצמו כ"רונן שיר".

 

מפרקליטות מחוז תל אביב נמסר כי גזר הדין "מעביר מסר ברור כי מי שמבצע עבירות מרמה חמורות, תוך מעשי ניצול ובסכומים גבוהים, גם בחלוף זמן מביצוע העבירות, צפוי לעונש מאסר משמעותי. לאורך תקופה ארוכה הנאשם ניצל את מצוקתם של אנשים תמימים אשר נזקקו לתרומות, רמס את אמונם של מי שביקשו להתנדב ולתרום למטרות שונות, והכל תוך הבטחות שווא והוצאה במרמה של כספים על מנת להשיג לעצמו רווחים. מדובר לא רק במעשים חמורים, אלא גם במעשים מכוערים, מעשי ניצול מחפירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רונן בר שירה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים