שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה הם מתחתנים למרות העלייה בגירושים?
  המושג נישואים כבר לא בהכרח מנגן בראשנו צלצולי פעמונים. הוא כן מעורר בנו רגשות מעורבים, אולי יותר מאי פעם. כי אם בעבר כולם רצו להתחתן ולהקים משפחה, היום עם העלייה באחוז הגירושים ברור לנו שעד החתונה זה לא בהכרח יעבור. אז למה כן להתחתן? שלי פרץ עם הסיבות
  בקיץ הזה אולי תלבשי לבן ואולי תלבשי שחור מנצנץ כשתדדי על עקבים מרחבת ריקודים אחת לאחרת, בעודך נפרדת בכניסה ממאות שקלים, שואלת בלבך מה יהיה כעבור שנה, ומה יקרה לזוג המאושר כעבור עשר שנים. האם הזוג היפה והנלהב הזה ירקוד על מדרגות הרבנות או יישאר ביחד? ואם כן, איזה מן ביחד זה יהיה? ביחד של שתיקה? ביחד של לבד? או ביחד אמיתי של חיבור הולך ומעצים?

   

  אין ספק שהמושג נישואים כבר לא בהכרח מנגן בראשנו צלצולי פעמונים. הוא כן מעורר בנו רגשות מעורבים יותר מאי פעם. כי אם בעבר כולם רצו להקים משפחה ולהוות זה לזו מקור לכוח וצמיחה, היום, עם העלייה החדה בשיעור המתגרשים העומד על כ-35%, ולצדה העלייה המתמדת בגיל הרווקות, ברור לנו שעד החתונה זה לא בהכרח יעבור. ולמרות זאת, ברצוני להציע גישה אופטימית יותר שמקווה להוכיח שלמרות הכל, בהחלט כדאי לכם להתחתן. למה?

  התנשאי לי? (צילום: Shutterstock)
  התנשאי לי?(צילום: Shutterstock)
   

  1. חתונה גורמת לנו להתייחס לקשר יותר ברצינות

  ההבדל המהותי בין נישואים לזוגיות הוא המורכבות של פירוק החבילה. או אם תרצו, הבירוקרטיה. אפשר להשוות זאת בצורה חסרת רגש להשכרת דירה לעומת רכישת דירה בתנאי משכנתא מחמירים, ובהתחייבות "קטנה" לאיזה 30 שנה. נכון שבדרך יכולות להיות תקלות והבית יועמד בטרם עת למכירה, אבל עדיין זו הצהרה של שני הצדדים על המוכנות לעבוד למען הצלחת הקשר, ולא לברוח לדירת רווקים עם פרוץ המריבה הראשונה.

   

  2. כולנו רוצים להרגיש שייכים למשהו שגדול מאיתנו

  שייכות ניתן להגדיר בהמון מובנים, אבל השיטה תמיד דומה: השקעה במשהו גורמת לתחושת שייכות. כאשר אנחנו רוצים שקשר יצליח, אנחנו משקיעים את עצמנו באדם השני. כגודל ההשקעה כך עולים בעינינו ערך הקשר וערך האדם שעומד לפנינו. בקיצור, אנחנו אוהבים אותו יותר. נישואים הם הסכם שאנחנו מוכנים לתת זה לזה כבסיס להשקעה הדדית.

   

  3. לא צריך לחפש פרטנרים לסקס

  ברווקות יש את המצב שנקרא "בין מערכות יחסים". לעיתים מעבירים אותו בין סטוצים ולעיתים מחכים לאדם שיעורר בנו רגש עצמתי מספיק כדי שנחפוץ לפתח עמו קשר שיכלול, בין היתר, גם סקס קבוע. בנישואים יש לכם סקס זמין במרחק נגיעה, עם אדם שאתם מכירים וחשים אליו קרבה גדולה.

   

  4. זה כיף להיות כלה וחתן ליום אחד

  בפורים תמצאו בממוצע הרבה יותר "כלות" מ"חתנים", אבל עדיין ביום החתונה שני הצדדים נהנים מהגשמת החלום שכוללת תשומת לב מופרזת, צוות פפראצי צמוד, מספרות, בגדי פאר ואהבה אינסופית מצד הקרובים והחברים. ואפילו לא דיברתי על תחושת האושר והשמחה על פניהם של ההורים.

  כולם רוצים להרגיש שהם שייכים למשהו שגדול מהם (צילום: shutterstock)
  כולם רוצים להרגיש שהם שייכים למשהו שגדול מהם(צילום: shutterstock)
   

   

  5. זה משתלם כלכלית

  בחברה קפיטליסטית אוכלת יושביה, כשיוקר המחייה תלוי כעול על צוואר רובנו, ערב חתונה, בניהול נכון ובלתי משתלח, יכול להפוך למקור רווחי ונחמד כדי להתחיל ממנו את חייכם המשותפים. גם השותפות העסקית של איחוד החשבונות הבנקאיים יכולה להוות משענת מאזנת ומצמיחה מבחינה כלכלית. בכל זאת, טובות שתי המשכורות מן האחת.

   

  6. ילדים עושים באהבה

  פעם חברה אמרה לי: "את כל החיים חולמת על אהבה טהורה, נצחית, שתרגש אותך גם אחרי שנים, ואז נולד לך הילד הראשון ואת מגלה שזו בעצם האהבה שחלמת עליה". נכון, היום לא פעם, עקב אינספור אילוצים, אנחנו משתמשים בפלאי הטכנולוגיה להביא ילדים גם ללא נוכחותם הפיזית של שני ההורים. אבל אם נביט לרגע בעולמו הרגשי של הילד, סביר להניח שבשלב זה או אחר הוא יזדקק לאותה דמות חסרה בחייו. לכן, אם ניתן ובמידת האפשר, רצוי להביא ילד לתוך משפחה שנוכחים בה שני הורים אוהבים ומחבקים.

   

  7. מישהו להזדקן איתו

  החיים הם בסופו של יום רצף מלחמות פנימיות וחיצוניות, שלאו דווקא בחרנו מרצוננו. חלקן מאתגרות ומהנות וחלקן פחות. רובנו נרגיש בשלב מסוים עייפים ומותשים מהקרבות, ורק נרצה להניח את הנשק בצד ואת הראש בחיקו של אדם אוהב, לשתף במה שעובר עלינו ולקבל מענה רגשי, חם ומחבר, שינחם אותנו ויהיה שם בשבילנו. אם מצליחים לייצר הרגשת חברות כזו בנישואים, הרי שזו המתנה הכי גדולה שאפשר לבקש.

  מישהו להתרפק עליו אחרי כל הקרבות שהחיים עצמם מזמנים (צילום: Shutterstock)
  מישהו להתרפק עליו אחרי כל הקרבות שהחיים עצמם מזמנים(צילום: Shutterstock)
   

  8. גילוי עצמי

  במציאות פייסבוק דחוסה, נשאלת השאלה - למה בכלל צריך קשרים עם אנשים אמיתיים אחרים? התשובה לכך היא שאנשים מעוררים בנו חלקים חבויים ורדומים; הם מכניסים אותנו לתחרות בריאה ומאתגרים אותנו; הם מעניקים חיים לחלק הזה שבלב שמסוגל לאהוב ואפילו לוותר על משהו למען האחר. וככל שהקשר יותר אינטימי וקרוב, כך הוא פועל על חלקים עמוקים יותר בתוכנו.

   

  נכון, לעיתים הקרבה המוגברת מוציאה לאור גם את השדים שהיינו רוצים להדיר מנפשנו לעד, או לפחות להמשיך להתעלם מהם כאילו שהם לא קיימים, אבל דווקא דרך זוגיות טובה אנחנו יכולים לרפא חלקים שנפגעו בתוכנו, להעצים חלקים שלא זכו ליחס הוגן מעולם, לקבל את החולשות שלנו ושל בני זוגנו ובעיקר ללמוד מה זאת אהבה, שלא על פי המודל ההוליוודי.

   

  9. ואחרון: חתונה היא ניצחון הרגש על האינטליגנציה

  לא רבים חושבים כך, אבל הרגש הרבה יותר חכם מהאינטליגנציה, למרות שיצא לו שם של סורר ופורע חוק. הרגש הוא זה שיכול לכתוב לך סתם מכתבי אהבה באמצע היום, בעוד שהשכל יכול לכתוב מקסימום מאמרים על סיבות טובות להתחתן או להביא ילדים.

   

   

   

  שלי פרץ היא אמא, רעיה, תסריטאית, עורכת תוכן וקראייטיב בקבלה לעם

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "למה הם מתחתנים למרות העלייה בגירושים?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים