שתף קטע נבחר

נחשפו עדויות לקרב האחרון בי-ם מלפני 2000 שנה

בחפירות שבוצעו ברחוב מרכזי סמוך לשערי העיר ובאזור בריכת השילוח נתגלו אבני בליסטרה שנורו על ידי מכונות מלחמה שהפגיזו את ירושלים בעת המצור הרומי על העיר. כמו כן נתגלו ראשי חצים, אשר שימשו את המורדים היהודים בקרבות הקשים נגד הלגיונות הרומיים

לרגל יום ירושלים וחגיגות היובל לאיחודה של העיר, חושפות הבוקר (יום ה') רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים בגן לאומי סובב חומות ירושלים, עדויות לקרב האחרון על העיר מלפני 2,000 שנה, ערב חורבן בית המקדש השני.

 

צילום: EYECON, באדיבות רשות העתיקות

 

בחפירות שבוצעו ברחוב מרכזי סמוך לשערי העיר ובאזור בריכת השילוח לכיוון המקום שבו היה בית המקדש, במימון עמותת "אל עיר דוד'"(אלע"ד), נתגלו ראשי חיצים ואבני בליסטרה. ממצאים אלה, שמספרים את סיפורי הקרב בין הרומאים למורדים היהודים שבסופן חרבה ירושלים, תוארו על ידי ההיסטוריון יוספוס פלביוס: "ביום המחרת הניסו הרומאים את הליסטים מן העיר התחתונה והעלו הכל באש עד לשילוח".

 

קטע מהרחוב המדורג, מימי הבית השני (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות) (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)
קטע מהרחוב המדורג, מימי הבית השני(ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

 

לדברי נחשון זנטון ומורן חג'בי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "תיאורי הקרב של יוספוס בעיר התחתונה, פוגשים לראשונה את העדויות שנחשפו בשטח באופן מובהק ומצמרר. בחפירה נתגלו אבני בליסטרה שנורו על ידי מכונות מלחמה שהפגיזו את ירושלים בעת המצור הרומי על העיר. כמו כן מצאנו ראשי חצים, אשר שימשו את המורדים היהודים בקרבות הקשים נגד הלגיונות הרומיים, ממש כפי שמתאר יוספוס".

אבני הבליסטרה שנחשפו בחפירה הארכיאולוגית (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות) (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)
אבני הבליסטרה שנחשפו בחפירה הארכיאולוגית(ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

 ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)
( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)

 

עד כה, נחשף בחפירות קטע רחוב שאורכו כ-100 מטר ורוחבו 7.5 מטר, המרוצף בלוחות אבן גדולים, כמקובל בבניה מונומנטאלית ברחבי האימפריה הרומית. ברשות העתיקות אמרו כי החפירות הארכיאולוגיות ברחוב משלבות שיטות מחקר מתקדמות, שתוצאותיהן עד כה מחזקות את ההבנה לפיה המלך הורדוס הגדול לא היה האחראי הבלעדי על מפעלי הבנייה הגדולים של ירושלים בסוף ימי הבית השני: מהמחקרים האחרונים עולה, כי הרחוב נבנה אחרי ימיו של הורדוס, תחת חסותם של הנציבים הרומיים של ירושלים, וככל הנראה בימיו של הנציב הרומי פונטיוס פילטוס, המוכר גם כמי שדן את ישו לצליבה.

ראשי חץ שנחשפו בחפירה ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)
ראשי חץ שנחשפו בחפירה( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)

 

"2000 שנה לאחר חורבן ירושלים וחמישים שנה מאז שחרורה", אומרים הארכיאולוגים, "אנו חוזרים לבורות המים, לשוק ולכיכר של ירושלים ערב חורבנה. נעמי שמר בוודאי לא חלמה שנזכה לשוב ולגלות את ירושלים של ימי בית המקדש השני".

נחשון זנטון מחזיק אבן בליסטרה שככל הנראה נורתה במהלך המצור על העיר (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות) (ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)
נחשון זנטון מחזיק אבן בליסטרה שככל הנראה נורתה במהלך המצור על העיר(ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

ראש חץ סקיתו-איראני ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)
ראש חץ סקיתו-איראני( צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)

 

ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, סיפר על התוכניות העתידיות במקום. "בכוונתנו לחשוף את הרחוב במלוא אורכו ורוחבו בתוך כחמש שנים, ובכך להשלים, למעשה, את חפירתו של אתר ייחודי זה, שמשך את תשומת ליבם של ארכיאולוגים מהעולם כבר לפני כ-100 שנה. עם תום החפירות ישומרו שרידי הרחוב, והוא יפותח ויוכשר לקליטת רבבות המבקרים שיצעדו לאורכו", הוא אמר.

 

החפירות במקום מתמקדות כיום בחשיפת שולי הרחוב, והחנויות שהיו בצידיו. ובנוסף מתבצע מחקר רב תחומי וסינון רטוב וקפדני באתר הסינון שבגן הלאומי עמק צורים, שבו נאספים גם הממצאים הזעירים ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות
נחשון זנטון מחזיק אבן בליסטרה שככל הנראה נורתה במהלך המצור על העיר
ילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות
מומלצים