שתף קטע נבחר

עד המדינה נגד אברג'יל על חציית הקווים: "בכיתי וקיבלתי החלטה למען משפחתי"

בעדותו הדרמטית סיפר ד', "קצין המבצעים של ארגון אברג'יל", על הרגע שבו החליט לבחור צד ולחתום על הסכם עד מדינה. "עדי המדינה האחרים האשימו אותי ברציחות, הבנתי שאם לא אשתף פעולה אצא מבית הסוהר עם תכריכים". ביצחק אברג'יל הטיח: "אתה מלשין, בגללך כולם עצורים, אתה אחראי לרציחות"

 

 

אתמול בצהריים (יום ה') נמשכה עדותו הדרמטית של עד המדינה ד', מי שכונה קצין המבצעים של ארגון הפשע של יצחק אברג'יל, בפרשה 512 שטלטלה את ארגוני הפשיעה בישראל. ד' סיפר, בין היתר, על הרגע שבו נשבר והחליט לחתום על הסכם עד המדינה, ותיאר איך הסתכל בעיניים של חבריו בחדר החקירות.

 

עד המדינה נגד אברג'יל: "יצחק רוצה להרוג כל היום"

 

העד סיפר גם על המידור בארגון ואיך, לדבריו, ידעו רק מעטים את מי הולכים לחסל. "היינו נפגשים, מדברים על מי שצריך 'להתפרק', לרצוח, מי מעביר לזאביק רוזנשטיין כספים. יצחק היה תופס אותי בצד ואומר את מי צריך לרצוח, הוא לא בהכרח היה משתף את כולם. לפעמים נקבע ששניים הולכים לרצוח ואחרים לא יידעו".

 

על החשאיות בארגון סיפר כי "לכל חבר בארגון היו שניים-שלושה טוקמנים, ואחרי שהשתמשנו בהם היינו זורקים אותם. אסור היה לדבר באוטו על שום נושא. נפגשנו בדרך כלל במקומות הומי אדם, שלא יהיה מצב להאזין לנו. לפגישה לא מגיעים עם טלפונים".

"היה תופס אותי בצד ואומר את מי צריך לרצוח". יצחק אברג'יל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"היה תופס אותי בצד ואומר את מי צריך לרצוח". יצחק אברג'יל(צילום: מוטי קמחי)

ד' סיפר מה הוביל אותו לחתום על הסכם עד מדינה: "עצרו אותי יום לפני החתונה של הילדה שלי, הפרשה התפוצצה בתקשורת. בתחילת המעצרים שתקתי. אז נכנסו אליי עדי המדינה האחרים בשרשרת, כל אחד הטיח בי דברים, קראו לי 'הקמב"צ', האשימו אותי ברציחות, ואני יושב בשקט ולא מדבר. כשעד המדינה האחרון הגיע, זה שהכין את המטען ברחוב יהודה הלוי (ניסיון חיסול זאב רוזנשטיין שבו נרצחו שלושה אזרחים), הבנתי שאם לא אשתף פעולה אצא עם תכריכים מבית הסוהר".

 

הוא הוסיף: "אמרתי לחוקר שאני רוצה לפתוח את מה שאני יודע. אני יודע שהכול מוסרט ומוקלט בחדר. אמרתי להם שאפענח את תיק רצח דיידונה".

"אני יכול לפענח את התיק ביהודה הלוי, אני הייתי אחראי שם". זאב רוזנשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אני יכול לפענח את התיק ביהודה הלוי, אני הייתי אחראי שם". זאב רוזנשטיין(צילום: מוטי קמחי)

"דיידונה" הוא דוד ביטון, שחוסל לפי כתב האישום על ידי אנשי אברג'יל בשנת 2003, כי לכלך על הארגון. העד הוסיף: "סיפרתי שמוטי חסין היה שותף שלי שם ברצח. אמרתי שאני יכול לפענח גם את התיק ביהודה הלוי כי אני הייתי אחראי שם. קיבלתי את ההחלטה למען עצמי ומשפחתי".

 

ד' המשיך לתאר: "החוקר אמר שיילך לפרקליטות ונראה. ביקשתי לראות את אשתי. הייתי חייב לשתף אותה שאני הולך לבחור צד וחיי הולכים להשתנות. יש לי ילדים קטנים. הייתי חייב לקבל את ההסכמה שלה. היא הגיעה ליחב"ל (היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות), דיברנו, בכיתי. לא האמנתי שאני עומד לעשות את המהלך הזה. ישבנו שעתיים, היא בכתה, הבנתי שזה מה צריך לעשות.

 

"בהתחלה אמרו לי 'אתה חשוד ברצח, אף אחד לא ידבר איתך על פחות משתי ספרות (שנות מאסר). ניהלנו משא ומתן ובסוף הסכמנו שאקבל 14 שנה, לקחתי את העסקה", הוא הסביר. יש לציין כי העד עדיין לא נידון לשנות המאסר הללו.

 

לדבריו, הוא ידע את המשמעות: "אין פה שאלה נגד מי אתה הולך להעיד. זה אנשים שמוציאים מהלך מכל העולם, בשיחת טלפון אחת - לרצוח אותך איפה שהם רוצים. חששתי לילדים שלי, לעצמי. אני יודע שהבן אדם הזה והארגון מסוכנים, הייתי חלק ממנו. ידעתי לאן אני נכנס ונכנסתי עם הרבה חששות".

 

הטיח באברג'יל: "אם לא היית מלשין עלינו הכל היה נראה אחרת"

ד' סיפר כי הטיח ביצחק אברג'יל בעימות: "אתה מלשין". הוא הוסיף כי "בכל ההקלטות (אברג'יל הוקלט הקלטות רבות על ידי המשטרה ושירות בתי הסוהר האמריקני) הוא מדבר בטלפון ולא מעניין אותו שום דבר. אמרתי לו: 'בגללך כולם עצורים, אתה אחראי לרציחות - דיידונה, גני התערוכה ועוד. אם לא היית מלשין עלינו הכל היה נראה אחרת היום'.

 

על העימות עם הנאשם מוטי חסין לגבי רצח דיידונה אמר: "סיפרתי את כל הצד שלי והאשמתי אותו ברצח".

"האשמתי אותו ברצח דיידונה". מוטי חסין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"האשמתי אותו ברצח דיידונה". מוטי חסין(צילום: מוטי קמחי)

אך העימות הכי קשה, לדבריו, היה עם שותפו הקרוב, הנאשם יוסף (ג'וג'ו) לוי: "הוא היה חבר נפש שלי עד היום שנעצרתי, זה כמו אח שלי הקטן". בשלב זה פרצו כמה נאשמים בצחוק. "קרה מה שקרה, הייתי צריך לבחור ויש לי צער גדול על זה שהוא נמצא שמה. אם הוא יהיה חכם הוא יקפוץ על העגלה ויעשה עסקה, ולא יראה את יצחק ממטר".

 

במהלך העדות קשר ד' רבים מהנאשמים לארגון הפשיעה: "היינו קבוצה חזקה בכל הארץ. תחת מרותו של יצחק, בכל מקום כמעט בארץ הייתה לנו קבוצה. הקבוצה של אשדוד שבה הייתי אני, הייתה את הקבוצה באילת של אילן בן שיטרית, הייתה קבוצה בערד, הייתה קבוצה בבת-ים עם יניב בן סימון, ואת מוטי חסין שהיה בא לבד ולא נחשב חלק מהקבוצה של יניב. היה את עד המדינה השני א' שמכין את המטענים ועוד. יש את הקבוצה של אבי רוחן שהיה איתנו גם".

 

18 נאשמים הואשמו בפרשה 512, ובראשם יצחק אברג'יל. מיוחסות להם עבירות פליליות חמורות שנעשו תחת ארגון הפשיעה שעמד בראשו בעשור הקודם, כולל רציחות. בין היתר נטען כי במאבקים בין ארגון אברג'יל לארגון הפשיעה של זאב רוזנשטיין נרצחו שלושה אזרחים בפיגוע פלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ב-2003. המטען שהונח על ידי אנשיו של אברג'יל כוון נגד רוזנשטיין.

 

ד' הוא עד המדינה הראשון שמעיד במשפט, ובהמשך צפויים להעיד עוד חמישה. הנאשמים טוענים כי עד המדינה ד' שקרן.

 

בראש מערך התביעה עומד עורך הדין ניסים מרום. את התביעה מייצגות גם הפרקליטות שרון הר ציון ואיריס רמתי, והוא מנוהל על ידי פרקליטות מחוז תל אביב ומרכז. את אברג'יל מייצג עורך הדין שמשון וייס מהסנגוריה הציבורית. את יתר הנאשמים מייצגים, בין היתר, עורכי הדין יניב שגב, מיטל דנינו, יורם שפטל, דניאל כפיר, מיקי חובה, משה יוחאי, רצון דרחי, אליקה לוין ויוגב נרקיס.

 

עו"ד רצון דרחי המייצג את חסין מסר בתגובה: "לא ירחק היום שבו מסכת השקרים שעוטה העד תיקרע מעל פניו ותחשוף את פרצופו האמיתי של רוצח סדרתי שפל, שהודה ברציחתם של לפחות חמישה אזרחים תמימים, וזכה לחסינות מבישה מהמדינה, בבחינת 'הרצחת, שיקרת ולא שילמת?'".

 

עו"ד שמשון וייס מהסנגוריה הציבורית, המייצג את אברג'יל, מסר בתגובה: "מדובר בעד מדינה שעדותו הראשית הנה אוסף של שקרים, דברי בלע והשמצות שכל מטרתן להשחיר ולהפליל את מרשי, כדי שיוכל להיחלץ ממספר מאסרי עולם שרובצים לפתחו. מדובר ברוצח סדרתי מתועב שקיפח את חייהם של אזרחים חפים מפשע. אני מציע להמתין לחקירתו הנגדית שתחשוף את שקריו הבוטים. קשה להאמין שהמדינה בחרה לתת לאדם כזה, שהיה אחראי ישיר לפיגוע פלילי בלב תל אביב, מעמד של עד מדינה ולאפשר לו להסתתר מאחורי עמדה מצפונית מתחסדת ומלאכותית".


פורסם לראשונה 25/05/2017 18:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יצחק אברג'יל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים