שתף קטע נבחר

נפסלו מינויים לשני מפקדי טייסות בחיל האוויר, אחד מהם - בנו של אישיות מוכרת

חשיפת "ידיעות אחרונות": מינוי קצין בטייסת שאינה טייסת קרב בוטל לאחר שהתגלה בפוליגרף כי צרך סמים. במקרה נוסף בוטל מינוי סא"ל, בן של אישיות ציבורית מוכרת, למפקד טייסת אפאצ'י. הוא נכשל בבדיקת סיווג ביטחוני. מפקד חיל האוויר: "מצטער על הפסילה, פועל למינויו"

מינוי מפקד טייסת בחיל האוויר בוטל לאחר שהמפקד המיועד, קצין בדרגת רס"ן, נכשל בבדיקת פוליגרף לאחר שהתברר כי השתמש בסמים. מדובר באיש צוות מכונן שהיה אמור להתמנות לתפקיד מפקד טייסת, שאינה טייסת קרב. בשלב זה מפקד חיל האוויר ביטל את קידומו, הוא קורקע, וגורמים בצה"ל מעריכים כי הוא יודח.

 

בחיל האוויר פועלות לצד טייסות הקרב וטייסות התובלה גם טייסות מינהלה וטייסות תעופה האחראיות על ניהול הפעילות המבצעית בבסיס. הדחת קצין בכיר בחיל על הרקע הזה נחשבת לאירוע חריג מאוד.

מסוק אפאצ'י. בחיל האוויר נדהמו מהפסילה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מסוק אפאצ'י. בחיל האוויר נדהמו מהפסילה(צילום: shutterstock)

למרבה המבוכה, זהו לא המינוי הבכיר היחיד שבוטל. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, נאלץ לבטל את מינויו של מפקד טייסת אפאצ'י היוקרתית, סא"ל ע', לאחר שלטענת גורמי הביטחון נכשל בבדיקת סיווג ביטחוני. סא"ל ע' הוא בנו של אישיות ציבורית מוכרת, ומשפחתו קשורה באופן הדוק לחיל האוויר: הוא נשוי לטייסת, ואחיו הגדול הוא קצין בדרגת תא"ל המשרת בתפקיד מפתח ובעבר שימש כמפקד בסיס. שני האחים נחשבים לדמויות אהודות ומוערכות בחיל.

 

ההחלטה על ביטול המינוי הפתיעה מאוד את המעורבים, לאחר שסא"ל ע' כבר מונה למעשה לתפקיד והמתין לטקס החלפת הפיקוד בטייסת. במסגרת התהליך המקובל למינוי לתפקידים רגישים הוא עבר גם בדיקות סיווג ביטחוניות שעליהן אחראי השב"כ, הכוללות בדיקות פוליגרף בהן הם נשאלים על עברם בצבא ובאזרחות. ההערכה היא כי הסיבה שבגינה סא"ל ע' נכשל בסיווג אינה קשורה לסוגיות ביטחוניות אלא בסוגיות אישיות־מנהלתיות, דבר שעורר זעם בקרב טייסים. "מפקד חיל האוויר צריך לעמוד מול ראש השב"כ ולהגיד לו שלא מבטלים מינוי על שטויות", אמר קצין בחיל. לטענת בכירים בחיל האוויר, תא"ל א', אחיו של סא"ל ע', לא התערב בסוגיה ושמר מרחק מהסערה.

מפקד חיל האוויר אמיר אשל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד חיל האוויר אמיר אשל(צילום: דובר צה"ל)

בקרוב צפוי להיכנס לתפקיד מפקד הטייסת קצין אחר, ובינתיים בחיל האוויר הבטיחו לסא"ל ע' כי ברגע שההליך יסתיים הוא שוב יהיה מועמד לתפקיד מפקד טייסת קרב. הכוונה היא להשאיר אותו בצבא ולהגיע מול השב"כ לפתרון שיאפשר את המשך שירותו. בטקס סגור שנערך השבוע, התייחס מפקד חיל האוויר לסערה הכפולה ואמר: "קרו לנו שתי תקלות עם מינויים למפקדי טייסות: במקרה אחד הפסילה הייתה מוצדקת, במקרה השני אני מצטער על הפסילה ופועל כדי למנות את אותו הקצין למפקד טייסת".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל מתבצעים דרך קבע תהליכים ביטחוניים משמעותיים לקצינים המיועדים לתפקידים ייעודים וכן לכל קצין מדרגת סא"ל ומעלה. ‏‎במסגרת תהליכים אלו מבוצעות מידי שנה אלפי בדיקות ביטחוניות, מרביתן כוללות בדיקת פוליגרף. ‏‎כחלק מהבדיקות שנעשו בחיל האוויר עלה מקרה אחד בו בשל אי השלמת ההליך לסיווג בטחוני, בוטל מינויו של קצין בדרגת סא"ל למפקד טייסת. לכשיסתיים התהליך ויתקבלו תוצאותיו יעלה הקצין להתמודדות על תפקידים רלוונטיים. במקרה נוסף הודה קצין בדרגת רס"ן בחיל האוויר כי השתמש בסמים ולכן הוחלט לבטל את מינויו לתפקיד אליו יועד. הקצין קורקע ולא יקודם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת חיל האוויר
מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל
צילום: תקשורת חיל האוויר
מומלצים