שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אני רק השאלה: הספרים הכי פופולריים בספריות הציבוריות

  איזו סופרת בריטית השתלטה על המקומות הראשונים ברוב הספריות? מי הישראלית היחידה שהצליחה להתברג בעשירייה הפותחת? ומהו הספר הכי מבוקש? לקראת שבוע הספר ביקשנו מ-100 ספריות ברחבי הארץ את רשימת הספרים המושאלים ביותר שלהן בשנה האחרונה. לגזור, לשמור ולהיכנס לרשימת ההמתנה

  בזו אחר זו הגיעו תוצאות האמת על נתוני ההשאלה בספריות הציבוריות בישראל, והתמונה ברורה: ספריה של הסופרת הבריטית ג'וג'ו מויס ניצבים בראש טבלת ההשאלות בשנה האחרונה, והיא עקפה בגדול את אלנה פרנטה ("החברה הגאונה") ואת כל הסופרים הישראלים.

   

   

  10 הספרים המושאלים ביותר בשנה האחרונה ב-100 ספריות ()
  10 הספרים המושאלים ביותר בשנה האחרונה ב-100 ספריות
  לרגל שבוע הספר, שייפתח ב-7 ביוני, ביקשנו מ-100 ספריות ברחבי הארץ את רשימת 10 ספרי הפרוזה למבוגרים שהושאלו הכי הרבה פעמים בין 1 במאי 2016 ל-1 במאי 2017. אספנו את התוצאות, והרי לפניכם טבלה עם 20 הספרים המושאלים ביותר. במקום הראשון ניצב ספרה של ג'וג'ו מויס, "החיים אחריך", עם יותר מ-5,000 השאלות בשנה האחרונה בכל הספריות יחד.


  העשירייה השנייה של המושאלים ביותר ב-100 ספריות ()
  העשירייה השנייה של המושאלים ביותר ב-100 ספריות

  בטבלה כיכבו באופן בולט ספרים שנכתבו על ידי סופרות - 17 מתוך 20 ספרים. בהתאמה, בספריות רבות יש יותר קוראות מקוראים. "להערכתי שני שלישים מהקוראים הבוגרים אצלנו הן נשים", אומרת סיגל לוי בן-ישי, מנהלת רשת הספריות של רחובות. "אמנם לפי הפילוח של כלל הקוראים - כולל ילדים ובני נוער - 57% הם מהמין הנשי ו-43% מהמין הגברי, אבל אצל הילדים והנוער יש יותר איזון ביחס בין בנים לבנות". גם לאה אלון, מנהלת רשת הספריות של נתניה, מדווחת כי רוב שואלי הספרים בעיר הם בעצם שואלות.

   

  "החיים אחריך". תיכנסו לרשימת המתנה ()
  "החיים אחריך". תיכנסו לרשימת המתנה

  הסופרים מהמין הגברי ברשימה הם עלאא אל-אסוואני המצרי במקום 14, עם "בית יעקוביאן" (ספר שעוקב אחרי דיירי בניין בקהיר, המהווים מיקרוקוסמוס של החברה המצרית); רם אורן במקום 17 עם "בשידור חי" (על הדרמה המתחוללת מאחורי הקלעים של תעשיית הטלוויזיה הישראלית) ואיימן סיכסק עם "תשרין" - רומן על משפחה ערבית מיפו שההסתרה והשקר עוברים בה מדור לדור - במקום 19.

   

  גם הישראלים ברשימה נמצאים במיעוט. מתוך 20 ספרים, רק שישה נכתבו בעברית כשפת מקור, כולל אורן וסיכסק. "מלכת היופי של ירושלים" של שרית ישי-לוי (מקום 8), שיצא כבר ב-2013 וכיכב ברשימות רבי המכר, עדיין זוכה לביקוש גבוה בספריות. שרה אהרוני, שהוציאה בימים אלה את ספרה החדש "שתיקה פרסית", התברגה למקום ה-12 בטבלה עם "אהבתה של גברת רוטשילד". "שירה גאולה" של נועה ירון-דיין, על בחורה שעוזבת את הדת ונסחפת להרפתקה פלילית, הגיע למקום 18.

   

  "מלכת היופי של ירושלים". בעשירייה הפותחת ()
  "מלכת היופי של ירושלים". בעשירייה הפותחת

  הסערה התקשורתית שאליה נקלע הספר "גדר חיה" של דורית רביניאן עם החלטתו של השר בנט לפסול אותו לבחינות הבגרות  ב-2015 (זמן מה לאחר פסילתו החליט משרד החינוך לאפשר ללמד אותו במסגרת תוכנית לימודים שאינה נלמדת לבגרות), היתרגמה לסקרנות ולביקוש גם בשנה האחרונה. הספר, שעוסק ביחסים בין צעירה יהודייה לצעיר פלסטיני בניו יורק, הגיע למקום 15 בטבלה. 

   

  העם רוצה רומן רומנטי משודרג

  ואיך מסבירים בספריות את ההצלחה של ג'וג'ו מויס, הסופרת שכבשה את ארבעת המקומות הראשונים בטבלה? "ג'וג'ו כותבת בצורה מאוד קריאה", אומרת לוי בן-ישי. "היא רמה אחת מעל ספרי הרומן הרומנטי, שגם הם מאוד פופולרים בספרייה, כי יש בספרים שלה איזשהו ערך מוסף. היא מתמודדת עם סוגיות חברתיות. זה קצת כמו סיפור סינדרלה אבל כזה שמאוד מעוגן במציאות הנוכחית. מאוד קל להזדהות עם הגיבורות שלה. גם אלנה פרנטה מאוד פופולרית, אבל ג'וג'ו מויס פונה לקהל הרבה יותר רחב. השנה יצא סרט על פי ספר שלה - 'ללכת בדרכך', וסרטים תמיד מעוררים התעניינות".

   

  הרבה ספרים ברשימה יצאו בשנתיים-שלוש האחרונות. בספרייה נוטים להמליץ על ספרים חדשים?

  "יש לנו שני סטנדים של תצוגה שנקראים 'אהבנו'. אנחנו דווקא לא שמים בהם ספרים חדשים, כי הם לא צריכים את הסינגור שלנו. לספרים החדשים ההוצאות עושות מספיק פרסום".

   

  רחל קורן, מנהלת רשת הספריות חולון, אומרת כי הביקוש לספרים בכלל ולספריה של מויס בפרט הוא ביחס ישר לרשימות רבי המכר בעיתונים: "מהניסיון שלי, מרבית הקוראים מבקשים את רבי המכר. לעתים הם מגיעים עם הרשימות שהתפרסמו בעיתונים".

   

  ואיך מחליטים כמה ספרים לרכוש מכל כותר?

  "כמות העותקים שהספרייה רוכשת היא על פי צורכי הקהל. כלומר נרכוש יותר עותקים כשמדובר ברב מכר".

   

  ספריית מדיטק חולון. באים עם רשימות של רבי מכר ()
  ספריית מדיטק חולון. באים עם רשימות של רבי מכר
   

  גם אלון מנתניה מספרת ש"הקוראים רואים את רשימות רבי המכר בעיתונים ומבקשים אותם". עוד היא מסבירה כי מועדוני קוראות (קבוצות של נשים ברחבי הארץ שנפגשות פעם בחודש כדי לדון בספר מסוים, שאותו כולן קוראות - י.מ) מגדילים את היקפי ההשאלה והקריאה. "במועדון הקוראות של נתניה אחד הספרים הראשונים שנקראו היה 'ללכת בדרכך'".

   

  דורית תמיר, המייסדת של מיזם "מועדון קוראות" - שכולל יותר מ-50 מועדונים, ומנכ"לית הוצאת תמיר סנדיק, מספרת כי אכן יש לא מעט קבוצות שבחרו לדבר על ספרים של ג'וג'ו מויס: "'ללכת בדרכך' היה מאוד פופולרי. זה רומן רומנטי קיטשי באיצטלה של ספר שעוסק בסוגיה מוסרית. 50% מהקבוצות דיברו עליו. זה מתגלגל כמו כדור שלג. אבל במועדונים בוחרים גם ספרים אחרים, כמו 'טירת הזכוכית' (ספר מ-2014 שעדיין מככב בטבלאות של שהם וכפר יונה - י.מ) ו'טובת הילד' הנהדרים".

   

  היא אף מתייחסת לרשימת עשרת הספרים המושאלים ביותר שחשפנו בפניה: "אני רואה פה לא מעט רומנים רומנטיים משודרגים. הם לא ארוטיים ולא לפי הסכמה הרגילה, אבל מספרים בסופו של דבר איזשהו סיפור רומנטי על גבר ואישה. של נשים כותבות על נשים".

   

  רם אורן שולטטט בעפולה, דימונה וטבריה

  בחינה של נתוני הספריות השונות מגלה עוד פרטים מרתקים. כך למשל, בעפולה אוהבים מאוד את רם אורן, שלעשירייה הפותחת נכנסו כל שלושת ספרי הטרילוגיה שלו - "אהבה כואבת". בטבריה הוא אפילו יותר פופולרי: ספרי הטרילוגיה כבשו את המקום הראשון, השני והחמישי, ובמקום השישי ניצב ספרו "אמא".

   

  גם בדימונה אורן זוכה לביקוש: מקום שלישי בטבלה עם "בשידור חי", ומקומות שמיני ועשירי עם "אמא" ו"אהבה כואבת". בלי קשר, בספריית דימונה נכנסו לרשימת עשרת המושאלים ביותר גם שני ספרים ברוסית: "קרב נמרים" ו"חיים שטותיים" (לכן הרשימה הסופית שקיבלנו מדימונה מנתה 12 ספרים).

   

  "בשידור חי". פופולרי ()
  "בשידור חי". פופולרי

  בספרייה של אור יהודה ג'וג'ו מויס כלל לא נכנסה לרשימת עשרת המושאלים. במקום הראשון שם ניצב "הבת הסודית" של שילפי סומאיה גוודה, שעלילתו מתרחשת בהודו. במקום הרביעי "דבר היה ככה" של מאיר שלו ובמקום העשירי "האידיוט המושלם" של אילן הייטנר. בטירת הכרמל מופיעה מויס לראשונה רק במקום השמיני. כשבמקום הראשון נמצא "הדרך הביתה" של הילה ארוון, על מושבניקית מהדרום שעוברת לתל אביב אבל לא מצליחה להתנתק מהבית.

   

  סופרים ישראלים גברים זוכים להצלחות מקומיות נקודתיות. בספריות קטמון בירושלים ורעננה נמצאים ברשימה אשכול נבו עם "שלוש קומות". ברעננה מופיע גם עמוס עוז עם "הבשורה על פי יהודה". בבית הכרם בירושלים מקבל אמיר גוטרפרוינד 60 השאלות בשנה האחרונה עם "הר האושר". ספרו של חיים ולדר, "אנשים מספרים על עצמם", הגיע למקום הראשון בספריות של שדות נגב ושל דימונה. בבאר טוביה התברגו שלושה סופרים ישראלים: משה סקאל עם "אחותי" (מקום רביעי), "תוחלת החיים של אהבה" האוטוביוגרפי של ינץ לוי (מקום שישי) ו"תיקון אחרי חצות" של יניב איצקוביץ במקום העשירי.

   

  מעניין לראות גם ש"אשמת הכוכבים", שיצא כסרט לבני נוער, מככב ברשימת המושאלים ביותר לספרי מבוגרים ברמלה, אבן יהודה וקרית היובל בירושלים. ברמלה המקום הראשון שייך עדיין ל"חמישים גוונים של אפור", הרומן הרומנטי הארוטי מ-2011. מעניין מה יהיו התוצאות בשנה הבאה.

   

  הספרים הדיגיטליים המושאלים ביותר

  ב-50 ספריות ציבוריות ברחבי הארץ - בהן ראשון לציון, חיפה, ירושלים, הוד השרון ואשקלון - ניתן כיום להשאיל ספרים דיגיטליים ללא תשלום (ובעצם גם ללא רשימת המתנה), באמצעות אתר "עברית" (השייך לקבוצת "ידיעות אחרונות").  

   

  10 הספרים הדיגיטליים המושאלים ביותר בספריות במיזם "עברית" מתחילת 2017 ()
  10 הספרים הדיגיטליים המושאלים ביותר בספריות במיזם "עברית" מתחילת 2017

  אלפי ספרים הושאלו מאז תחילת 2017 במסגרת זו, וכאן מפורסמת לראשונה רשימת 10 ספרי הפרוזה הדיגיטליים המושאלים ביותר: בראש הרשימה ניצב הרומן האחרון של מיודעתנו ג'וג'ו מויס - "מכתב אחרון ופרידה". ספרים ישראלים לא הצליחו להתברג בעשירייה הפותחת (במקומות 14 ו-15 ניצבים בהתאמה "גיבור" של אריק צ'רניאק ו"לחוץ חתונה" של עומר ברק).

  לפי הנתונים של "עברית", בולטות בז'אנר שתי ספריות: קרוב ל-40% מכלל ההשאלות הדיגיטליות נעשות בספריות של ראשון לציון, וקרוב ל-20% בספרייה של הוד השרון.   

    

  100 הספריות שהשתתפו בפרויקט: תל אביב-יפו (23 ספריות), ירושלים (11 ספריות), חיפה (17 ספריות), פתח תקווה (10 ספריות), חולון (7 ספריות), רחובות (6 ספריות), נתניה (5 ספריות), אבן יהודה, אור יהודה, אריאל, באר טוביה, באר שבע, גדרה, דימונה, הוד השרון, טבריה, טירת הכרמל, לוד, כוכב יאיר-צור יגאל, כפר יונה, כפר תבור, נחל שורק, עפולה, ערד, רמלה, רעננה, שדות נגב ושהם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים