שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  המזגן לא מקרר? עשו ואל תעשו
  כיוונתם את השלט של המזגן למצב "קירור" ובכל זאת העברתם את הימים האחרונים קצת מיוזעים? הנה סקירה של כל הסיבות הנפוצות למה זה קרה. אתר "המקצוענים" עם התקלות, ההמלצות וסקירת מחירים

  השרב של הימים האחרונים תפס את חלקנו לא מוכנים. אז לפני שאתם רצים לקרוא לטכנאי, הנה כמה תקלות שיכולות למנוע מהמזגן שלכם לקרר, מה תוכלו לתקן בעצמכם, ועל מה כדאי להזמין בעל מקצוע או שפשוט עדיף לרכוש מזגן חדש.

   

  עוד כתבות בנושא:

  המדריך המלא לתיקון וטיפול במזגנים

  תיקון מזגנים: להבין את התקלות

  מזגנים וחשבונות חשמל: איך לקרר ולחסוך

   

  התקלה הנפוצה: יש מחסור בגז  

  "מערכת מיזוג היא מערכת סגורה, ולכן אם אין דליפת גז לא אמור להיות מחסור בגז", מסביר אלי סויסה, מקוראלי שירותי מיזוג באתר "המקצוענים". "ברגע שיש דליפת גז, המזגן לא יקרר".

   

  מה הפתרון? "אם בריחת הגז קטנה מאד, ישנם כאלה שמעדיפים להסתפק במילוי גז אחת לשנה, שכן מילוי גז יעלה משמעותית פחות מאשר תיקון מקור הדליפה", אומר סויסה. "בעלי מקצוע רבים לא אוהבים להתעסק עם איתור ותיקון מקור הדליפה, ולרוב מתמחרים אותו במחיר גבוה כדי שהתיקון לא ישתלם לצרכן. לעתים ניתן לאתר את התקלה תוך 10 דקות, ולפעמים זה כרוך בכמה ביקורים אצל הלקוח".

   

  "כדאי להגיע להסכם עם בעל המקצוע, שאם מילוי גז אינו פותר את הבעיה, ומזמינים אותו לתיקון מקור הדליפה, עלות מילוי הגז תקוזז מעלות התיקון", מציעים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "לפני שמזמינים את בעל המקצוע לפתרון התקלה, צריך לעשות חישובי כדאיות. אם מדובר במזגן ישן יחסית, ייתכן ששווה לרכוש מזגן חדש ולא להיכנס להוצאה גבוהה של תיקונים, שלא בהכרח ימנעו רכישת מזגן חדש".

   

  כמה זה עולה? "מילוי גז יעלה 350-600 שקל, כולל עבודה ומע"מ", אומרים במוקד השירות. "ההפרשים במחיר נובעים ממיקום המזגן ומורכבות ההגעה אליו, כמות הגז הנדרשת למילוי וסוג הגז. איתור מקור הדליפה לא תמיד ישתלם ונע בטווח של 600-850 שקל.

   

  "אם נדרש פירוק של רכיבי המזגן ולקיחתו למעבדה לשם איתור מקור התקלה, העלות יכולה להגיע גם לכ-2,200 שקל, ולרוב לא תשתלם, שכן ניתן לרכוש היום מזגן חדש במחיר הזה. אם מדובר במזגן יקר במיוחד, שווה לשקול את התיקון, אבל עבור מזגן של עד 1.5 וחצי כוח סוס לא כדאי להשקיע בתיקון זה".

   

  תקלה בכרטיס האלקטרוני של המאייד

  "אם הסוללה מאבדת את הרגישות שלה, המעבה שביחידה החיצונית לא נכנס למצב עבודה, וזה מונע מהמזגן לקרר את האוויר", אומר סויסה. "הרגש ממוקם בכרטיס האלקטרוני של המאייד".

   

  מה הפתרון וכמה זה עולה? "במקרה כזה אין אפשרות לתקן, אלא יש להחליף את החלק", אומר סויסה. "העלות היא 400-450 שקל כולל הרכיב, עבודה ומע"מ", אומרים במוקד השירות.

   

  תקלה בקבל התנעה של המדחס ובסטארט ההתנעה  

  "אם התקלקל קבל ההתנעה של המדחס יש להחליף אותו", מסביר סויסה. "במקרה כזה, כדאי לנצל את הגעתו של טכנאי המזגנים ובאותה הזדמנות להוסיף סטארט התנעה חיצוני. אחרת ייתכן שכעבור זמן קצר תהיה תקלה בסטארט ההתנעה, והגעה נוספת של בעל המקצוע תעלה הרבה יותר בחישוב כולל".

   

  כמה זה עולה? מוקד השירות: "החלפת קבל התנעה תעלה 350 שקל, החלפת סטארט התנעה תעלה כ-650 שקל והחלפה של 2 רכיבים אלו ביחד תעלה כ-650 שקל. לכן, משתלם לבצע את שני התיקונים במעמד אותו ביקור טכנאי".

   

  אין תקלה, השלט פשוט אינו מכוון למצב קירור

  מדי שנה בעלי מקצוע רבים מגיעים לבתים של צרכנים שפשוט מאוד לא העבירו את השלט למצב "קירור". "זו דוגמה לתשלום מיותר של דמי ביקור לטכנאי מזגנים. לפעמים אנשים מסתפקים בהורדה של טמפרטורת המזגן ל-16 מעלות, ומתפלאים מדוע 'המזגן לא מקרר אלא רק מאוורר'", אומר סויסה. "מצב חימום הוא מצב עם סימון של שמש, ואילו מצב קירור הוא במרבית השלטים עם סימון של פתית שלג. לפני שמזמינים טכנאי, כדאי לבדוק שאכן השלט מכוון למצב ההפעלה הרצוי".

   

  הפילטרים נסתמו מרוב אבק

  "אם המזגן ממוקם בבית קרקע, רמת הלכלוך הרבה יותר גבוהה מאשר בקומות העליונות", אומר סויסה. "ברגע שהפילטרים מלאים בשכבת אבק, המזגן לא יעבוד כמו שצריך. צנרת הדחיסה עלולה לייצר קרח מרוב שהוא נסתם, וגם המזגן כמעט ולא יפזר אוויר בחדר".

   

  מה הפתרון? ניקוי פילטרים אינו מצריך קריאה של טכנאי מחשבים. זו פעולה שמרבית האנשים יכולים לבצע בעצמם, ולחסוך בכך את דמי הביקור של בעל המקצוע. יש לשלוף אותם בזהירות, לרחוץ אותם תחת מים זורמים לייבש ולהחזירם למקומם. זו פעולה שכדאי לבצע אחת לכמה חודשים, או במידת הצורך ולהצטברות לכלוך על הפילטרים. הקפדה על תחזוקה זו תמנע תקלות שעלות התיקון שלהם יכולה להיות גבוהה מאוד.

   

  בעיה בעינית או בשלט של המזגן  

  אם המזגן כלל לא נדלק תיתכן בעיה בשלט. יש להחליף סוללות או לנסות להדליק את המזגן באמצעות שלט אחר. סויסה: "במקרה של תקלה בשלט כדאי לרכוש שלט מקורי או שלט תחליפי של אותה החברה. אני באופן אישי לא ממליץ על שלט אוניברסלי, שכן צריך לקודד אותם ויש תקלות עם הקוד לפעמים".

   

  אם השלט עובר בין מצבים שונים ומגיב ללחצנים, אך המזגן עצמו אינו נדלק, ייתכן שהבעיה היא בעינית של המזגן. מה הפתרון? "במקרה כזה, לרוב תידרש החלפה של העינית על ידי טכנאי מזגנים", ממליץ סויסה. כמה זה עולה? מוקד השירות: "עלות החלפת העינית היא כ-500 שקל (כולל רכיב, עבודה ומע"מ), בהתאם לדגם המזגן ולעלות הרכיב".

    

  מחפשים טכנאי מזגנים? לרשימה המלאה

    

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המזגן לא מקרר? עשו ואל תעשו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים