שתף קטע נבחר

זאב נשך פעוטה בת כשנה וחצי באזור מצדה

טיול משפחתי לחניון באזור מצדה בל"ג בעומר הסתיים בנשיכה של פעוטה. לפנות ערב, נכנס הזאב לאוהל בו שהו האם ושני ילדיה הקטנים. לדברי האם, הזאב בהה בתינוקת ורק לאחר צרחות, בעיטות והגעה של אנשים, הוא נמלט. בהמשך הערב, הותקפה הפעוטה בסמוך לאוהל. "חשבתי שהיא נפלה ונפגעה מאבן. פתאום אני רואה את הזאב מעליה. מריח ומזיז אותה עם האף שלו", סיפרה אם המשפחה

מקרה חריג של חיית בר שתקפה פעוטה בת כשנה וחצי באזור מצדה. משפחה מאזור השרון שהגיעה עם שני ילדיה כדי לחגוג את ל"ג בעומר בחניון באזור מצדה, סמוך לגן הלאומי, לא שיערה כי הערב יסתיים במפגש עם זאב רעב ופציעה של בתם הקטנה.

 

זאב (צילום אילוסטרציה) והילדה שננשכה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זאב (צילום אילוסטרציה) והילדה שננשכה(צילום: shutterstock)
  

 

"היינו שם יחד עם משפחות נוספות מהעבודה של בעלי ולידינו היו עשרות מטיילים. לאחר הקמת האוהלים, ישבתי באוהל עם שני הילדים שלי",  אומרת אם המשפחה ל-ynet. "ארגנו שם מדורה וגם אוכל על האש, אני מניחה שזה גם מה שגרם לזאב להתקרב".

 

 

לדבריה, לקראת שקיעה, בזמן ששהתה באוהל עם שני ילדיה, "נכנסה חיה שנראתה כמו כלב גדול. אם לא הייתי מבינה היכן אני נמצאת, לא הייתי נכנסת להיסטריה, כי הוא נראה כמו כלב לכל דבר. אני והתינוקת היינו ליד פתח האוהל והוא פשוט בהה לעבר הבת שלי", היא משחזרת את המפגש. "התחלתי לצרוח ולבעוט בו, אבל זה לא הזיז לו. הוא לא נבהל ורק המשיך להסתכל על התינוקת. מהצרחות שלי, הגיעו בעלי עם עוד אנשים וכשהתקרבו אליו, הוא ברח".

 

 

אם המשפחה מציינת כי לא שיערה כי הזאב עלול לשוב למקום בהמשך הערב. עם רדת החשיכה, הילדים החלו לשחק בסמוך לאוהל, כשסמוך, החלו המטיילים בהבערת מדורה והכנת ארוחת ערב.

 

"הבת שלי צעדה כשני מטרים מהאוהל והיא הייתה בטווח הראייה שלי כל הזמן. הסתכלתי לרגע על הבן איתי באוהל ופתאום אני שומעת אותה בוכה בהיסטריה ורואה שהיא שוכבת על האדמה", היא אומרת.

 

"לקח לי זמן להבין מה קרה וכשהתקרבתי אליה, חשבתי שהיא נפלה ונפגעה מאבן. פתאום אני רואה את הזאב מעליה. מריח ומזיז אותה עם האף שלו. התחלתי לצרוח שוב וכשהאנשים ובעלי באו לעזור לי, הזאב ברח במהירות". 

 

 

"חור קטן בגב עם סימנים של דם"

לדבריה, בתה הקטנה בכתה מרוב כאב ובהלה. "הפשטתי אותה וראיתי שיש לה חור קטן בגב עם סימנים של דם. היה חשוך וקשה לראות ואמרתי לבעלי כי הזאב נשך אותה. השן חדרה את החולצה. הייתה היסטריה גדולה מסביב כי היו שם עוד עשרות ילדים".

 

המשפחה הנסערת מיהרה אל בית החולים "סורוקה" בבאר שבע. "במהלך הבדיקה בחדר המיון, גילינו כי הניב השני של הזאב נתקע בחיתול. הזאב ניסה כנראה לתפוס אותה מהמותן. היא כנראה היתה הילדה הכי קטנה שם".

 

לטענתה, רק כשעתיים לאחר קרות האירוע שדווח לרשות הטבע והגנים, הגיעו פקחים לאזור החניון.

 

 

"הזאב היה עדיין שם. הפקחים רדפו אחריו וביקשו מאיתנו להודיע לבית החולים כי אכן מדובר בזאב וכי הוא נראה להם בריא. הם אמרו שהם מפזרים פתיונות לחיות בר עם חיסון נגד כלבת", היא מסבירה. "אני לא כועסת על אף אחד. שיחררו אותנו מבית החולים ללא מתן חיסון סביל עם הפניה לגשת ללשכת בריאות להמשך חיסונים". למרות התקרית, בכוונת המשפחה להמשיך לטייל עם ילדיה בטבע.

 

 

זאבים תועדו טורפים חתולים בעין גדי

בשבועות האחרונים התרבו הביקורים הליליים של שני זאבים, ככל הנראה זכר ונקבה, בקיבוץ עין גדי בחיפוש אחר מזון בין פחי האשפה. לאחרונה החלו לנסות את מזלם בציד חיות מחמד קטנות ואף הצליחו לצוד מספר חתולים.  

 

באזור עין גדי והערבה נוהגים הזאבים לצוד שפני סלע, ארנבות מצויות, עופות קרקע שונים ומגוונים את מזונם גם בחרקים שונים, זוחלים ומזון צמחי כדוגמת פירות. באזורים של ריכוז אשפה נגישה, הם מוצאים לרוב שאריות מזון ובזכות ריבוי המזון שמקורו באשפת בני האדם, האוכלוסיה שלהם משגשגת.

 

זאבים בעין גדי (צילום: אבישג אילון) (צילום: אבישג אילון)
זאבים בעין גדי(צילום: אבישג אילון)

 

תקיפה של זאבים שאינם נגועים בכלבת נחשבת לנדירה וחריגה ביותר. בפסח 2008 תקף זאב צעיר ילדה בת שלוש בחניון לינת הלילה בנחל צאלים ופצע אותה קל. בעקבות זאת גודר החניון בגדר חשמלית במטרה לשנות את דפוסי הזאבים ולהרחיקם מהמקום.

 

באזור מפוזרים באופן שגרתי פתיונות המכילים את תרכיב החיסון נגד כלבת ולדברי רשות הטבע והגנים, הם נאכלים על ידי הזאבים והשועלים באזור. 

 

החיות פולשות עקב פיזור מזון וחוסר תחזוקה של גדרות

ברשות הטבע והגנים ציינו בתגובה כי "מדובר באזורים הסמוכים לשמורות טבע, כשתנועת בעלי חיים באזור שכיחה מאוד. עקב אוכל שמפוזר וחוסר תחזוקה של גדרות, פולשות החיות למרחב האדם. רשות הטבע והגנים מבקשת מהציבור לשמור על הניקיון ולהימנע ממגע והאכלה של חיות בר".

 

מבית החולים "סורוקה" בבאר שבע נמסר בתגובה לפניית ynet כי "מדובר בפעוטה שפונתה למיון ילדים במצב כללי טוב עם סימני נשיכה שטחיים. כמקובל במקרים מהסוג הזה, ההחלטה על מתן חיסון נגד כלבת נתונה בידי לשכת הבריאות האזורית אליה הופנתה המשפחה בע״פ ובכתב. יש לציין כי קבלת החיסון אפשרית בטווח של מספר ימים מרגע הנשיכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זאב נשך ילדה ליד מצדה
צילום: shutterstock
מומלצים